Kolumbija je upravo službeno proglašena svjetskim rajem za leptire
Zemlja s čak 3.642 vrste i 2.085 podvrsta leptira!
Prema upravo objavljenoj studiji Prirodoslovnog muzeja u Londonu (Natural History Museum), u Kolumbiji obitava oko 20 posto svjetskih vrsta leptira, odnosno njihov najveći broj.
Međunarodna skupina znanstvenika identificirala je čak 3.642 vrste i 2.085 podvrsta u Kolumbiji - zemlji s jednom od najbogatijih bioloških raznolikosti na svijetu.
„Više od 200 vrsta leptira na ovom popisu živi samo u Kolumbiji i ni u jednoj drugoj zemlji na svijetu“, kazala je dr. Blanca Huertas, specijalistica za leptire iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu. „Ako ih izgubimo, njihova se populacija nikada više neće moći obnoviti“, dodala je Huertas te pozvala na zaštitu njihovog prirodnog staništa u Kolumbiji.
Znanstvenici koji su sudjelovali u ovom projektu posvetili su mu „veći dio svoje karijere“, kako tijekom studijskih putovanja u Kolumbiju, tako i analizom više od 350.000 fotografija i bibliografskih kompilacija koje postoje od 18. stoljeća, navodi se u priopćenju Prirodoslovnog muzeja u Londonu.
Njihova studija na čak 300 stranica jasno pokazuje da je „Kolumbija sada uistinu službeno priznata i kao zemlja s najvećim brojem leptira na svijetu, nakon što taj primat već drži po velikom broju ptica i orhideja“, kažu u ovom cijenjenom londonskom muzeju. Inače, u priopćenju se navodi kako je u Europi zabilježeno 496 vrsta leptira, dok ih na cijelom afričkom kontinentu ima oko 4.000.
U studiji se navodi kako se i druge dvije države Južne Amerike, Peru i Ekvador, približavaju sličnoj razini bioraznolikosti leptira (Lepidoptera), no ne postoji nijedna iscrpna znanstvena publikacija koja bi potvrdila takva saznanja. Istraživači također naglašavaju kako je popis leptira u Kolumbiji „još uvijek nepotpun“ te će se morati dopuniti novim istraživanjima i otkrićima.
„Kolumbija je zemlja bogate biološke raznolikosti, raspolaže velikim brojem prirodnih staništa te složenom i heterogenom geografijom. Ovi čimbenici, uz osjetljivu sigurnosnu situaciju u određenim regijama tijekom prošlog stoljeća, ipak su ograničili naš napredak u terenskim istraživanjima“, objašnjavaju u Prirodoslovnom muzeju u Londonu.
- Studija je dostupna na engleskom i španjolskom jeziku.
S.F. / Ekovjesnik