Uručeni ugovori za završetak izgradnje triju centara za gospodarenje otpadom

Za izgradnju centara za gospodarenje otpadom Piškornica, Lećevica i Lučino razdolje dodijeljeno 186 milijuna eura

Uoči današnje sjednice Vlade Republike Hrvatske, uručeni su ugovori iz Programa Konkurentnost i kohezija 2021. – 2027. za izgradnju triju centara za gospodarenje otpadom – Lećevica, Piškornica i Lučino razdolje.

Uz predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen uručili su 186 milijuna eura vrijedne ugovore za izgradnju triju centara za gospodarenje otpadom - Lećevica, Piškornica i Lučino razdolje. Od ukupnog iznosa 161 milijun eura odnosi se na bespovratna sredstva.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković poručio je kako se dovršetak tri centra za gospodarenje otpadom očekuje 2028. godine. „Vlada želi uputiti poruku kako vidi Hrvatsku u budućnosti – s kvalitetnim, suvremenim, dobro organiziranim sustavom gospodarenja otpadom“, kazao je premijer Andrej Plenković na početku obraćanja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.

Piškornica pokriva četiri sjeverozapadne županije: Krapinsko-zagorsku, Međimursku, Varaždinsku i Koprivničko-križevačku te će omogućiti kvalitetnije zbrinjavanje i gospodarenje otpada za preko pola milijuna ljudi koji žive na tom prostoru, a u drugoj fazi djelomično će pokrivati i petu, Bjelovarsko-bilogorsku županiju.

Kvalitetnije zbrinjavanje otpada omogućit će i dva centra na jugu – Lećevica u Splitsko-dalmatinskoj županiji i Lučino razdolje u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, koji su posebno potrebni s obzirom na izazove tijekom turističke sezone i velik broj ljudi.

Premijer Plenković najavio je da će se sličnom dinamikom krenuti i u rješavanje Centra za gospodarenje otpadom Osječko-baranjske županije.

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković naglasila je kako je riječ o ugovorima koji se odnose na potporu izgradnje centara za gospodarenje otpadom koji su središnji dio cjelovitog sustava gospodarenja otpadom.

„Na dobrom smo putu da ostvarimo ciljeve koji proizlaze iz aktualnog Plana gospodarenja otpadom 2023.-2028., koji govori da bismo do kraja 2028. trebali imati u funkciji 11 centara“, kazala je ministrica Marija Vučković. „Imat ćemo još izazova, no prošle godine u funkciji smo imali tri, a danas imamo četiri centra, dok će Babina Gora biti u testnom pogonu u prvoj polovici 2026.“, dodala je ministrica.

Vlada RH / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Požari na otoku Čiovu i kod Orebića pod nadzorom vatrogasaca

Prema izvješću Državnog vatrogasnog operativnog centra 193, u razdoblju od 7 sati 30. lipnja do 7 sati 1. srpnja 2026. godine na području Republike Hrvatske zabilježeno je 166 vatrogasnih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo 256 vatrogasnih organizacija s ukupno 896 vatrogasaca i 285 vatrogasnih vozila te sedam protupožarnih zrakoplova. Ukupna opožarena površina u navedenom razdoblju iznosi 117 ha.

Od 1. siječnja 2025. povratna naknada ambalaže za pića iznosit će 0,10 eura

Vlada RH je na sjednici u četvrtak donijela Uredbu o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi kojom Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije utvrđuje od 1. siječnja 2025. viši iznos povratne naknade ambalaže za pića od 0,10 eura, koja trenutačno iznosi 0,07 eura.

„Gdje je pečat?“: Zašto Hrvatska odgađa ratifikaciju UN-ovog Sporazuma o svjetskim morima?

Aktivisti Greenpeacea u Hrvatskoj danas su trometarskim rekvizitom pečata ispred Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije skrenuli pozornost na to da Hrvatska još uvijek nije ratificirala globalni Sporazum o svjetskim morima. Pozvali su ministricu Vučković da javnosti što prije predstavi planove Hrvatske za ratifikaciju sporazuma o zaštiti prirodnih ekosustava bez kojih život na Zemlji nije moguć.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER