Zbog ekstremnog vremena urušio se „Luk zaljubljenih“ na obali Salenta
L'arco dei faraglioni di Sant'Andrea, poznatiji kao „Luk zaljubljenih“, urušio se u more zbog obilnih kiša | Gradonačelnik Maurizio Cisternino: „Nestaje jedan od kultnih dijelova naše obale“
Jedan od simbola obale Salenta i talijanske Regije Apulije (Puglia) raspao se i urušio u more nakon snažnih kiša i olujnog mora posljednjih dana. „Nestaje jedan od najpoznatijih dijelova naše obale i cijele Italije”, komentirao je gradonačelnik Melendugna Maurizio Cisternino. Zbog opasnosti od odrona stijena, dio područja oko luka bio je zatvoren još od 2014. godine.
Kameni luk u sklopu hridi Faraglioni di Sant’Andrea, jedna od najupečatljivijih prirodnih atrakcija obale Salenta, urušio se zbog obilnih kiša i olujnih valova. Poznat i kao „Luk zaljubljenih”, taj prirodni luk u vapnenačkoj stijeni koju zapljuskuje Jadransko more iznenada se urušio, izazvavši veliku zabrinutost gradonačelnika Melendugna Maurizija Cisternina, koji je upozorio na problem obalne erozije i zatražio sustavne mjere za zaštitu prirodne baštine Salenta.
„Upravo na Valentinovo probudili smo se s ovom tužnom viješću koja nas je sve pogodila. Nestaje jedan od najpoznatijih dijelova naše obale i cijele Italije. 'Luk zaljubljenih' najpoznatiji je turistički simbol Salenta, a telekomunikacijska tvrtka Wind Tre S.p.A. odabrala ga je za jedan od svojih prvih reklamnih spotova”, rekao je gradonačelnik Melendugna Maurizio Cisternino.
Odroni i na „prirodnim bazenima” u Tricaseu
Nevrijeme već danima pogađa Salento. Lučka kapetanija u Gallipoliju, nadležna za cijelu obalu pokrajine Lecce, nedavnom je odlukom zabranila kupanje i ribolov na jednom od najljepših dijelova obale kod Tricasea, uključujući i takozvane „prirodne bazene” („piscine naturali“), koji su posljednjih dana također pogođeni odronom uzrokovanim nestabilnošću obalne litice.
Područja zahvaćena urušavanjem postala su mjesto tužnih posjeta građana i znatiželjnika. Lokalno stanovništvo potreseno je gubitkom dijelova prirodne baštine s kojom je snažno povezano.
Gradonačelnik Melendugna Maurizio Cisternino potvrdio je da su ga telefonski kontaktirali predsjednik Regije Apulije Antonio Decaro i drugi regionalni dužnosnici. „Moramo razmotriti potencijalna rješenja za zaštitu ovog područja koje je ionako već godinama zatvoreno za kupanje zbog opasnosti od odrona”, rekao je Cisternino.
U međuvremenu je predsjednik Decaro najavio terenske obilaske zajedno s gradskom upravom. „Postoje sredstva za sanaciju klizišta i već su dodijeljena nekim zajednicama. Naš cilj je u narednim mjesecima pronaći dodatna sredstva koja će biti na raspolaganju gradovima i općinama kako bi se zaštitila obala, ali i druga područja naše regije izložena klizištima”, poručio je Antonio Decaro.
Stjepan Felber | Ekovjesnik
