Napuljska ulica Via Partenope dobiva zeleni makeover
Via Partenope će u okviru ambicioznog plana „Lungomare liberato“ dobiti nove zelene i pješačke površine te novu biciklističku stazu
Nakon desetljeća birokratskih procedura i višekratnog odgađanja, u ponedjeljak 3. veljače 2025. konačno će početi radovi na obnovi jedne od najljepših ulica glavnog grada Kampanije. Jednogodišnja obnova poznatog obalnog šetališta Via Partenope ovaj će dio Napulja učiniti otvorenijim, pristupačnijim, sigurnijim i suvremenijim.
Šetnja napuljskom obalom svakako je jedna od aktivnosti koja se u glavnom gradu regije Kampanije ne smije propustiti. Jedno od najomiljenijih i najposjećenijih šetališta svakako je Via Partenope, dio tri kilometra dugog napuljskog Lungomarea koji se proteže od opjevane Santa Lucije do Mergelline. Odavde se pruža najljepši pogled na Napuljski zaljev (Golfo di Napoli), Vezuv i Tirensko more, stoga ne čudi što je ovaj dio grada atraktivna filmska lokacija gdje je sniman i novi film Paola Sorrentina „Parthenope“. Ovdje se nalaze najstarija napuljska utvrda Castel dell'Ovo i slikoviti Borgo Marinari na otočiću Megaride, ali i najluksuzniji hoteli kao što su Grand Hotel Santa Lucia, Hotel Excelsior, Royal Continental Hotel i Grand Hotel Vesuvio te poznati riblji restorani poput La Bersagliera 1919 i Zi Teresa.
Ovaj dio grada nije postojao sve do kraja XIX. stoljeća, kada je nakon ujedinjenja Italije četvrt Borgo Santa Lucia, kao i ostatak Napulja, uvelike transformirana. Zahvaljujući nasipavanju mora do prvog desetljeća 20. stoljeća izgrađen je velik broj novih palača, upravnih zgrada i hotela, a otvoren je i novi dio Via Partenope, kasnije nazvan po Nazariju Sauru, pripadniku istarske iredente s početka Prvog svjetskog rata. Iako je time nepovratno narušen šarm stare gradske četvrti, Santa Lucia dobila je naglašeni turistički i rezidencijalni karakter te je nastavila stvarati svoju povijest. Jedan od hotela u ovom dijelu Napulja – Grand Hotel Vesuvio, koji je 1882. izgradio belgijski financijer Oscar du Mesnil, bio je posljednja rezidencija čuvenog tenora Enrica Carusa.
- Castel dell'Ovo - pogled na Via Partenope i četvrt Chiaia © Ekovjesnik
Početak jednogodišnje obnove
Obnova Via Partenope počet će otvaranjem gradilišta u ponedjeljak 3. veljače u ulici Via Nazario Sauro, a završetak radova očekuje se 2. siječnja 2026. godine. Iako će se za popločavanje koristiti čvršći i otporniji kamen od vulkanske lave, prikladan za prometna opterećenja, najveći dio Via Partenope bit će namijenjen pješacima, a uz novi izgled i zelene površine cijeli prostor postat će sigurniji i ugodniji za građane i turiste.
Ideja o obnovi ulice Via Partenope datira još od 2013. godine, a Gradsko vijeće Napulja izvedbeni je projekt odobrilo dvije godine kasnije. Međutim, početak radova bio je odgođen više puta zbog birokratskih prepreka, a potom i zbog krize izazvane pandemijom koronavirusa. Naposljetku je donijeta konačna odluka o pokretanju radova početkom 2025. godine.
Projekt je dio ambicioznog plana obnove napuljske obale pod nazivom „Lungomare liberato“, započetog u vrijeme bivše gradske uprave na čelu s napuljskim gradonačelnikom Luigijem de Magistrisom, a nastavlja ga aktualna uprava gradonačelnika Gaetana Manfredija koja je u tu svrhu osigurala financijska sredstva u visini od 13,2 milijuna eura.
- Borgo Marinari, lučica Porticciolo di Santa Lucia (lijevo) i Fontana del Gigante (desno) © Ekovjesnik / © Reiseuhu - Unsplash
Projekt obnove ulice Via Partenope uključuje kompletnu rekonstrukciju nogostupa i kolnika te novu, širu i sigurniju biciklističku stazu. Ulica će dobiti potpuno nove zelene površine s drvećem i aromatičnim biljem poput ružmarina, mirte i lavande, kao i nove klupe i prostore namijenjene sportskim aktivnostima. Predviđeno je i postavljanje novih spremnika za odvojeno prikupljanje otpada inovativnog i diskretnog dizajna, dok će se u dijelu ulice Via Nazario Sauro uz spomenik kralju Umbertu I. izgraditi pergola s ružama penjačicama.
Radovi će započeti s morske strane, pregrađivanjem prometnice na dva dijela kako bi se osigurao nesmetan promet interventnih i komunalnih vozila, kao i dostava s obzirom na veći broj hotela i restorana u ovom dijelu grada. Tijekom obnove privremeno će biti zatvorena i postojeća biciklistička staza, no nakon završetka radova biciklisti će moći uživati u široj i sigurnijoj stazi.
- Pogled na Vezuv © Ekovjesnik
Manje parkirnih mjesta, više prostora za pješake i zelenilo
Preliminarna faza radova započela je 2024. godine zamjenom komunalnih i kanalizacijskih sustava, a sada počinje obnova kolnika i nogostupa u području između lučice Porticciolo Molosiglio u blizini Kraljevske palače u Napulju i trga Piazza della Vittoria u gradskoj četvrti Chiaia. Nogostupi uz hotele i restorane bit će značajno prošireni, ulica će zadržati postojeće dvije prometne trake za vozila, dok će se s morske strane izgraditi nova biciklistička staza.
Prva faza radova trajat će do 12. lipnja i najviše će utjecati na promet u ulici Via Nazario Sauro u kojoj će parkiranje vozila sljedećih mjeseci biti zabranjeno. Zbog istovremenog početka obnove Palazzo Santa Lucia, povijesnog sjedišta regije Kampanije, očekuje se otežano odvijanje prometa i parkiranje vozila u ulicama Via Generale Giordano Orsini i Via Marino Turchi.
- Napuljski Lungomare proteže se od Santa Lucije do Mergelline © Kelly / Pexels
Jedan od problema obnove ulice Via Partenope sigurno će predstavljati upravljanje prostorom za ugostiteljsku djelatnost. Naime, projektom obnove nastoji se osigurati više pješačkog prostora, ali postoji bojazan da će ugostitelji tražiti proširenje površina za stolove, što je tema o kojoj se u Napulju nastavlja raspravljati.
Stjepan Felber | Ekovjesnik