U Osijek stigla prva četiri električna autobusa

Gradonačelnik Ivan Radić: „Ovo je novi iskorak u gradskom prijevozu putnika“

© Grad Osijek
1/7

U Osijek su u petak stigla prva četiri električna autobusa, prvi u povijesti osječkog Gradskog prijevoza putnika (GPP), a do početka studenoga trebalo bi ih stići ukupno 19. Vrijedni su oko 16 milijuna eura i financirani sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).

„Nakon prvih novih niskopodnih tramvaja, u Osijek su stigli i prvi električni autobusi. I oni su niskopodni pa će javni prijevoz biti pristupačniji osobama smanjene pokretljivosti te roditeljima s djecom u kolicima. Ovo je novi iskorak u gradskom prijevozu putnika“, rekao je osječki gradonačelnik Ivan Radić.

Prva četiri električna autobusa su MAN Lion’s City 10 E, a svaki može prevesti 84 putnika, od kojih 32 na sjedećim i 52 na stajaćim mjestima. Doseg im je oko 280 kilometara s jednim punjenjem.

„Autobusi imaju nultu emisiju ispušnih plinova, tiši su, jeftiniji za održavanje te bolji i udobniji za vožnju“, istaknuo je gradonačelnik Radić.

Preostalih 15 električnih autobusa trebalo bi u Osijek stići do početka studenoga ove godine, čime će GPP raspolagati s ukupno 19 novih električnih vozila.

Gradonačelnik Radić podsjetio je kako je nabava električnih autobusa dio znatno većeg investicijskog ciklusa u osječki javni prijevoz. Gradom već prometuje 10 novih niskopodnih tramvaja, ugovoreno je još 10 koji bi trebali početi stizati u studenome, po jedan mjesečno, a svih 20 vrijedno je oko 50 milijuna eura.

Grad Osijek je prethodno nabavio i 13 autobusa te završio modernizaciju tramvajske infrastrukture vrijednu oko 45 milijuna eura.

„Kada uzmemo u obzir 20 niskopodnih tramvaja, 13 autobusa koje smo već doveli u grad, nove električne autobuse i modernizaciju tramvajske infrastrukture, dolazimo do nevjerojatnih 116 milijuna eura ulaganja u osječki javni prijevoz. To je najveći iskorak u njegovoj povijesti“, rekao je gradonačelnik Radić.

Gradonačelnik Radić najavio je i pripremu nove velike investicije – izgradnju nove GPP-ove remize, čija se vrijednost procjenjuje na oko 80 milijuna eura. U tijeku je i izgradnja infrastrukture za punjenje električnih autobusa, vrijedna oko dva milijuna eura.

Zamjenik osječko-baranjske županice Goran Ivanović istaknuo je kako ulaganje nije važno samo za GPP i Osijek nego i za Osijek kao središte Slavonije, Baranje i Srijema te kako je kvalitetan javni prijevoz preduvjet za rasterećenje gradskih središta od automobilskog prometa.

„Želimo li rasteretiti gradska središta od automobilskog prometa, moramo imati odgovarajući linijski gradski prijevoz. Ovi autobusi jamstvo su da se na tome može kvalitetno raditi“, kazao je Ivanović.

Nastavak modernizacije osječkog javnog prijevoza

Predsjednik Uprave MAN Importer Hrvatska d.o.o. Marko Tihava istaknuo je kako novi električni autobusi predstavljaju važan poticaj prema održivoj mobilnosti i čistom javnom prijevozu. Dodao je da će se građani voziti udobnije i sigurnije, uz bolju kvalitetu zraka, dok se očekuju i niži troškovi eksploatacije i održavanja.

„Prije uključivanja autobusa u redoviti promet bit će provedena obuka vozača GPP-a. Dva autobusa trebala bi prometovati na liniji KBC – Jug 2, jedan na liniji Svilajska – Ulica Hrvatske Republike, a jedan na liniji Gajev trg – Drinska ulica“, kazao je direktor GPP-a Darijan Rudan.

Gradonačelnik Radić podsjetio je i na širi ciklus prometnih ulaganja u Osijeku – koridor 5C, podvožnjak u Čepinskoj ulici, obnovu željezničkog kolodvora, radove na pruzi Osijek – Koška, modernizaciju Zračne luke Osijek te novi terminal za rasute terete u osječkoj luci.

Izdvojio je i projekt zelene Strossmayerove avenije, vrijedan više od 50 milijuna eura, zahvalivši Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture na potpori njegovoj realizaciji.