Što više upotrebljavamo plastiku, više je i jedemo!

90 % kuhinjske soli onečišćeno mikroplastikom

Već otprije je poznato da je mikroplastika pronađena u morskoj soli, no najnovije istraživanje donosi zabrinjavajuće spoznaje o njenoj prisutnosti u kuhinjskoj soli, kao i o povezanosti pronađene mikroplastike i razine plastičnog onečišćenja promatranog područja.

Godišnje pojedemo 2.000 komadića mikroplastike

Godinu dana nakon što su znanstvenici sa Sveučilišta u New Yorku otkrili komadiće mikroplastike u morskoj soli zahvaljujući sveprisutnom plastičnom onečišćenju, iz Južne Koreje stižu novi podaci o tome kako je 90 posto soli koja se obično koristi u kućanstvima diljem svijeta također onečišćeno ovim sitnim česticama plastike.

Stalno se upozorava na sveopći problem mikroplastike i opasnosti koju predstavlja ne samo za životinje, koje je često konzumiraju jer je zbog njenog izgleda zamjenjuju s hranom, već i za čovjeka. Nedavno smo pisali o prenošenju mikroplastike hranidbenim lancem sve do čovjeka, a sada je njena pojava zabilježena i u soli. Očigledno je da iz dana u dan sve više mikroplastike završava na našem tanjuru.

Novo istraživanje, objavljeno 4. listopada ove godine u časopisu Environmental Science & Technology, otkriva da prosječna odrasla osoba godišnje pojede oko 2.000 komadića mikroplastike koju, zbog široke prisutnosti u svjetskim oceanima i jezerima, naposljetku konzumira i sam čovjek.

Ispitavši 39 različitih brendova kuhinjske soli prodanih u ukupno 21 zemlje diljem svijeta, znanstvenici s Nacionalnog sveučilišta Incheon u suradnji s Greenpeace East Asia pronašli su mikroplastiku u čak 36 ispitivana brenda. Tri brenda kuhinjske soli koja nisu sadržavala mikroplastiku prodani su u Francuskoj, Tajvanu  i Kini, a na gotovo čitavom području Azije zabilježena je prisutnost soli onečišćene mikroplastikom.

Razina plastičnog onečišćenja direktno povezana s pronađenom mikroplastikom

Greenpeace East Asia je otkrio snažnu povezanost između razine plastičnog onečišćenja u određenom području s količinom mikroplastike koju ljudi s istog područja nesvjesno ingestiraju. Tako je Indonezija, prema podacima jedne studije objavljene 2015. godine, druga po redu zemlja svijeta s najvećim plastičnim onečišćenjem, a znanstvenici iz Južne Koreje sada su otkrili da brendovi kuhinjske soli iz te zemlje također sadrže i najviše mikroplastike.

Erik Solheim, izvršni direktor Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), izjavio je da ova studija donosi „više dokaza o zastrašujućem širenju plastičnog onečišćenja“ te izrazio nadu da će takve studije potaknuti više nacionalnih vlada i tvrtki diljem svijeta na oštriju provedbu akcijskih mjera za smanjenje upotrebe proizvoda od plastike.

Klara Perović / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Mikroplastika leti zrakom zahvaljujući mrskim insektima

Poznato je da onečišćenje svjetskih oceana plastičnim otpadom predstavlja jedan od gorućih okolišnih problema našeg planeta, no znanstvenici su upravo otkrili novi način kojim se mikroplastika drugim hranidbenim lancima iz voda širi i na kopnene životinje.

Koliko mikroplastike završi na našem tanjuru?

Novi dokazi potvrđuju da mikroplastika, koju konzumiraju morske životinje, putem hranidbenih lanaca završava na našim stolovima. Postoji li određena razina mikroplastike koju možemo konzumirati, a da neće ugroziti naše zdravlje?

Mikroplastika u pitkoj vodi i opasnost za ljudsko zdravlje

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nakon današnje objave analize trenutnih istraživanja koja se odnose na mikroplastiku u pitkoj vodi poziva na daljnju procjenu mikroplastike u okolišu i njezin potencijalni utjecaj na zdravlje ljudi. Organizacija također poziva na smanjenje plastičnog onečišćenja s ciljem zaštite okoliša i ljudskog zdravlja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER