Znanstveni „Oscar“ za ruđerovku Jelenu Bujan

Europsko istraživačko vijeće (ERC) danas je objavilo dobitnike prestižnih Starting Grantova, jednog od najkonkurentnijih programa financiranja u Europi. Zahvaljujući potpori ERC-a od 1,5 milijuna eura, dr. sc. Jelena Bujan s Instituta Ruđer Bošković (IRB) sljedećih pet godina istraživat će otpornost mrava na ekstremne temperature uzrokovane globalnim zagrijavanjem.

Udruga Sunce i JU „More i krš“ proveli akciju informiranja nautičara na Šćedru

Otok Šćedro prostire se uz južnu obalu Hvara, dugačak je šest i pol te širok kilometar i pol, površine od svega 8,4 četvornih kilometara. Ima predivne plaže i čisto more, krase ga mir, tišina i aromatični mirisi mediteranskog bilja. Ono što ovaj značajni krajobraz čini toliko posebnim i privlačnim je razvedena obala, a upravo to svake sezone privlači brojne nautičare.

Nastavlja se renaturalizacija toka rijeke Wien

Radovi na obnovi toka rijeke Wien nastavit će se početkom jeseni 2025. godine i to u dijelu između mostova Brauhausbrücke i Zufferbrücke u 13. i 14. bečkom okrugu. Korito rijeke proširit će se i vratiti u prirodno stanje uklanjanjem betonskog dna te nanošenjem šljunka i prirodnog sedimenta, a uz obalu rijeke posadit će se autohtono bilje.

Ispod Šibenskog mosta pronađeno pet živih periski

Prilikom pregledavanja pergolara na uzgajalištu školjkaša Platforma 22 ispod Šibenskog mosta, sredinom kolovoza pronađeno je pet juvenilnih jedinki plemenite periske (Pinna nobilis), izvijestilo je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Arktički ocean će u budućnosti apsorbirati manje CO2 nego što se ranije očekivalo

Oceani imaju golem kapacitet za apsorpciju stakleničkih plinova, a zbog niskih temperatura Arktički ocean skladišti posebno veliku količinu CO2 u odnosu na svoju površinu. Međutim, taj učinak će u budućnosti postati slabiji, a jedan od uzroka su klimatske promjene. Novo istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta u Hamburgu pokazuje koliko CO2 iz Arktičkog oceana dospijeva u atmosferu otapanjem permafrosta.

S 28,67 °C Mediteran se ponovno pregrijava i ovog ljeta

Dana 11. kolovoza 2024. srednja dnevna površinska temperatura Sredozemnog mora dosegla je 28,67 °C, što je blizu rekorda od 28,71 °C izmjerenog 24. srpnja 2023. Morski toplinski valovi izuzetno su opasni za morske ekosustave.

WWF: I more mora na odmor!

Razvojem ribolovne tehnologije i povećanjem potražnje u posljednjih nekoliko desetljeća, velika morska prostranstva, stoljećima smatrana neiscrpnim izvorom hrane, izlovljena su do kritične točke. Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF upozorava da populacije riba drastično opadaju zbog pretjeranog izlova, onečišćenja plastikom i drugih štetnih ljudskih praksi, ali i klimatskih promjena.

Upozorenje znanstvenika: Jadransko more sve toplije i slanije!

Dr. sc. Natalija Dunić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu kazala je za HRT kako projekcije pokazuju da do kraja ovog stoljeća možemo očekivati porast temperature Jadranskog mora i do tri stupnja.

Vrlo visoke temperature u velikom dijelu Sredozemlja

Mjesec kolovoz tradicionalno je najtoplije razdoblje u svjetskim morima i oceanima pa tako i u Sredozemnom moru čije se površinske temperature, ovisno o vjetru, unutar nekoliko dana često mijenjaju naviše ili naniže. U većem dijelu Sredozemlja površinska temperatura mora trenutačno je značajno iznad normale, izvijestio je Météo-France.

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

Na Bundeku vas čeka EKOTLON REUSE & RECYCLE festival

U subotu 14. rujna zagrebački Bundek postat će učionica, trkačka staza te mjesto zabave i okupljanja koje će na aktivan način pridonijeti očuvanju okoliša. Naime, EKOTLON ove se godine širi na sasvim novu razinu - EKOTLON REUSE & RECYCLE FESTIVAL.

Kultura i zaštita klime: Bečki Ronacher priključen na sustav daljinskog hlađenja

Bečko energetsko poduzeće Wien Energie s mrežom daljinskog hlađenja od sada povezuje još jednu bečku instituciju. Slavno kazalište Ronacher, izgrađeno 1888. godine u središtu grada te uz Raimund Theater i Theater an der Wien jedno od tri kazališta u sklopu Ujedinjenih kazališta u Beču (Vereinigte Bühnen Wien), od ove će se sezone hladiti na suvremen i ekološki prihvatljiv način.

Otvoren pješački nathodnik u splitskoj Vukovarskoj ulici

U nazočnosti gradonačelnika Ivice Puljka, njegovih zamjenika Bojana Ivoševića i Antonia Kuzmanića, a uoči početka nove školske godine, jučer je u splitskoj Vukovarskoj ulici otvoren pješački nathodnik koji je stanovnicima tog dijela grada najvažniji zbog djece koja će na ovaj način sigurnije prelaziti cestu do škole.

Beč je domaćin prvog Svjetskog prvenstva u vožnji tramvaja

Kako je najavio gradonačelnik austrijskog glavnog grada Michael Ludwig, prvo Svjetsko prvenstvo u vožnji tramvaja održat će se u Beču 2025. godine. Vozači i vozačice bečkih tramvaja trenutačno se pripremaju za nadolazeće Europsko prvenstvo u Frankfurtu.

Lyon uskoro dobiva drugu centralu za daljinsko hlađenje

Poslovna četvrt Part-Dieu u Lyonu raspolaže sustavom daljinskog hlađenja još od 1971. godine. Sustavom upravlja tvrtka Dalkia, podružnica grupe Électricité de France (EDF), koja je 2019. izgradila novu centralu za daljinsko hlađenje opremljenu tehnologijom povrata energije jedinstvenom u Francuskoj te do 2027. namjerava utrostručiti distribuciju na 90 GWh.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER