Radionica „Zaštita prirode u poljoprivredi“

Na kraju radionice predviđena je i promocija raznih proizvoda ekoloških proizvođača Osječko-baranjske županije

U srijedu, 21. studenoga 2018 godine, s početkom u 10:00 sati u Velikoj dvorani „Aula magna˝ na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku (Vladimira Preloga 1, Osijek) održat će se radionica za poljoprivrednike na temu „Zaštita prirode u poljoprivredi˝.

Prvi dio radionice namijenjen je za pčelare

Javna ustanova Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije sudjelovat će na projektu Interreg Hrvatska – Srbija kojemu je cilj  istraživanje i zaštita ptica pčelarica Merops apiaster na prekograničnom području rijeka Drave i Dunava. Pčelarice su višestruko zaštićena vrsta. Prema hrvatskom zakonodavstvu uvrštene su u kategoriju strogo zaštićenih vrsta, a isto tako zaštićene su i Konvencijom o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernska konvencija) te EU Direktivom o očuvanju divljih ptica.

Pčelarice, kao i lastavice, love isključivo u letu, a plijen su joj krupniji kukci (leptiri, bubamare, vretenci, stršljeni, pčele i ostali kukci). Iako pčele čine samo dio njihove prehrane, zbog količine koje mogu pojesti, predstavljaju veliki problem pčelarima, a i zaštitarima prirode jer se uništavaju staništa ptica pčelarica.

Projekt zaštite ptice pčelarice na prekograničnom području potaknula je Javnu ustanovu na  ovakvu vrstu radionice zajedno s JUPP Kopački rit, Fakultetom agrobiotehničkih znanosti, Upravnim odjelom za poljoprivredu Osječko-baranjske županije i Županijskim savezom pčelara Osječko-baranjske županije.

Plakat radionice / Osječko-baranjska županija

Drugi dio radionice namijenjen je ekološkim proizvođačima

Upravni odjel za poljoprivredu Osječko-baranjske županije predstavit će Mjere potpora iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske i Programa potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju Osječko-baranjske županije. U sklopu radionice će se predstaviti i projekt „Organic Bridge˝ i Centar za razvoj ekološke proizvodnje u kojima su partneri Osječko-baranjska županija, Grad Valpovo, Tera Tehnopolis d.o.o., Centar za organsku proizvodnju Selenča i Udruženje Terras iz Subotice.

Predstavnici Solidarne eko grupe (SEG) ekoloških proizvođača iz područja Osječko-baranjske županije koja djeluje na mikro razini, a zagovara ekološku proizvodnju i potrošnju na transparentan i solidaran način predstavit će svoje proizvođače i njihove proizvode.

Na kraju radionice predviđena je promocija raznih proizvoda ekoloških proizvođača Osječko-baranjske županije uz degustaciju.  

Osječko-baranjska županija / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Izgradnja dva nova reciklažna dvorišta u Osijeku

Zamjenik osječkog gradonačelnika Boris Piližota i predsjednik Uprave Osijek-Koteksa Zoran Škorić prošlog su tjedna u prostorijama Gradske uprave potpisali Ugovor o izgradnji dva nova reciklažna dvorišta na području grada Osijeka, u vrijednosti 6,7 milijuna kuna s PDV-om.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER