Grad Pariz svojim građanima besplatno dijeli 500 vermikompostera

Kompostiranje u kućanstvima bez neugodnih mirisa

Kampanja se odvija u skladu s poticanjem urbanog kompostiranja i smanjenja odlaganja otpada na odlagalištima te je dio šire strategije „nula otpada“ i Plana kompostiranja u Parizu za razdoblje 2016.-2020. Navedeni Plan izglasan je u siječnju ove godine, a obveza sakupljanja biootpada u kućanstvima već je uvedena u pojedinim pariškim arondismanima.

Povodom obilježavanja Europskog tjedna za smanjenje otpada, koji traje od 18.-26. studenog 2017. godine, Grad Pariz će zainteresiranim građanima besplatno podijeliti 500 vermikompostera. Ova kampanja odvija se u skladu s poticanjem urbanog kompostiranja i smanjenja odlaganja otpada na odlagalištima te je dio šire strategije „nula otpada“ i Plana kompostiranja u Parizu za razdoblje 2016.-2020. Navedeni Plan izglasan je u siječnju ove godine, a obveza sakupljanja biootpada u kućanstvima već je uvedena u pojedinim pariškim arondismanima.

Prema procjenama, čak 22% vlažnog organskog otpada iz pariških kućanstava završava na odlagalištima, a ta se količina namjerava smanjiti upravo sakupljanjem u kućanstvima i kompostiranjem bez neugodnih mirisa uz pomoć vrijednih crvića!

Pravo na jedan besplatni vermikomposter po kućanstvu mogu ostvariti samo građani s prijavljenim boravištem u Parizu, a za građane će se pri dodjeli kompostera organizirati i kratka edukacija postupanja s biootpadom.

Svaki vermikomposter ima dimenziju 39 x 39 x 78 cm i sastoji se od tri sigurno zatvorena odjeljka, a konačan produkt koji daje je kompost, organski ostatak bogat nutrijentima i kao takav idealan dodatak zemlji u vrtlarskim poslovima.

Grad Pariz ipak neće prikupljati kompost ili tekuće gnojivo koje će se proizvesti u kućanstvima te je njihova upotreba isključivo odgovornost građana.

Zbog crva u vermikomposterima, potrebno je osigurati nadzor u slučaju odsutnosti stanara dužeg od četiri tjedna, budući da se crvi trebaju hraniti. Kako su crvi osjetljivi na niske i visoke temperaturu, komposteri moraju biti smješteni u odgovarajućem okruženju, idealno na temperaturi između 17°C i 25°C (u kuhinji, na balkonu, u podrumu, garaži i sl., ovisno o sezoni). Građani moraju izbjegavati odlaganje otpada životinjskog podrijetla (meso, riba, mliječni proizvodi), kao i kruha, tjestenine, riže, agruma i zelenog vrtnog otpada.

Dakako, građani su upozoreni kako je za prve rezultate kompostiranja potrebno čekati najmanje dva, a ponekad i pet tjedana.

S.F. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Pariz uvodi sustav pologa na posude za hranu i smanjuje količinu plastičnog otpada

Grad Pariz je krajem lipnja ove godine pokrenuo novi projekt kojim želi riješiti problem gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, zbog čega su se u projekt uključili brojni restorani i trgovine u pariškom 10. arondismanu i tako poduzeli važan korak za prestanak korištenja jednokratne plastike.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER