Braća blizanci pretvaraju organski otpad u biorazgradivu plastiku

Biopolimeri

Cijeli ciklus proizvodnje bioplastike sastoji se u tome da se organski otpad razgrađuje u sirovinu putem bakterija koje konzumiraju otpad pritom ga pretvarajući u polihidroksialkanoat (PHA), koji se zatim suši i obrađuje u proizvod nalik smoli.

Svima je dobro poznato da plastika predstavlja veliki problem suvremenog svijeta, koji mnogi pokušavaju riješiti. Među njima su i braća blizanci iz Kalifornije, Jeff i Dane Anderson, osnivači tvrtke Full Cycle Bioplastics za proizvodnju potpuno biorazgradive plastike. Braća Anderson nisu prvi koji se time bave, no razlika je u tome što koriste jeftin i lako dostupan organski otpad kako bi proizveli bioplastiku.

 

Kuhinjski otpad, onečišćeni papir ili karton, kao i poljoprivredni nusproizvodi postaju kompostabilna plastika u procesu punog ciklusa nastajanja bioplastike.

 

„Možemo koristiti bilo koji organski otpad kako bi stvorili plastičnu masu poznatu kao polihidroksialkanoat (PHA)“, izjavio je Jeff Anderson za Uproxx. „Ako takva bioplastika ikada dospije u ocean, tada djeluje kao riblja hrana ili hrana za bakterije te nema toksičnih učinaka.“

 

Cijeli ciklus proizvodnje bioplastike sastoji se u tome da se organski otpad razgrađuje u sirovinu putem bakterija koje konzumiraju otpad pritom ga pretvarajući u PHA. Polihidroksialkanoat se zatim suši i obrađuje u proizvod nalik smoli. Braća Anderson tvrde kako bi se bioplastični materijali mogli koristiti za proizvodnju torbi, raznih spremnika, posuda, boca za vodu ili boca za šampon.

„Izvrsno je što se bioplastika nakon uporabe može vratiti natrag u proces te se na taj način dobije nova bioplastika,“ kaže Dane Anderson. „Međutim, čak ako se proizvod od bioplastičnih materijala odloži u prirodi, neće imati negativan utjecaj na okoliš s obzirom da je u potpunosti biorazgradiv.“

 

Jedan od razloga zašto bioplastika još uvijek nije toliko prisutna u svijetu je trošak njene proizvodnje, ali braća Anderson tvrde kako se korištenjem njihove tehnologije troškovi proizvodnje mogu znatno smanjiti. Za to im nije potrebno zemljište za uzgoj usjeva, kao ni korištenje genetski modificiranih bakterije.

 

Plastičnog se otpada možda nikada nećemo moći u potpunosti riješiti, jer su svugdje oko nas predmeti proizvedeni od materijala koji onečišćuju naš planet. No, braća Anderson su sigurni da njihova bioplastika može poslužiti kao izravna zamjena – daleko bolja za naš planet.

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Rusija oslobađa stotinu zarobljenih kitova nakon osude cijelog svijeta

Nakon višemjesečnih napora za oslobađanjem kitova i osude cijelog svijeta, ruske su vlasti u četvrtak ipak naredile puštanje na slobodu gotovo stotinu beluga i orka kitova, zarobljenih u „zatvoru za kitove“ u zaljevu Srednaya nedaleko od grada Nakhodke još od srpnja prošle godine.

Bioplastika dizajnirana za razgradnju u morskom okolišu

Talijanski proizvođač Novamont je tijekom ispitivanja svog najnovijeg biopolimera u moru potvrdio da se ovaj novi materijal počeo razgrađivati u roku od mjesec dana, a gotovo se u potpunosti raspao nakon jedne godine.

Bakterijska pretvorba kanalizacijskog otpada u čistu energiju

Purpurne fotosintetske bakterije, koje koriste svjetlosnu energiju za sintezu organskih spojeva, prilikom stimulacije električnom energijom mogu oporaviti gotovo sto posto ugljika iz bilo kojeg tipa organskog otpada, generirajući pritom plin vodik za kasnije korištenje kao gorivo.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER