Njemačka politika potiče klimatske promjene i propast poljoprivrednih gospodarstava
Tisuće prosvjednika pozvale na potrebu pravednije poljoprivredne reforme EU-a, zaštite malih i srednjih poljoprivrednika, okoliša i dobrobiti životinja
Održiva poljoprivredna reforma - to je ono što su desetine tisuća prosvjednika zahtijevali na skupu pod nazivom „Sad je dosta!“, održanom prošlog petka u Berlinu. Čak 35.000 okupljenih prosvjednika jasno je poručilo ministrici poljoprivrede Juliji Klöckner, kao i sudionicima 11. međunarodne konferencije Globalnog foruma za hranu i poljoprivredu (GFFA), na potrebu zaustavljanja provedbe loše i nepravedne poljoprivredne politike.
Na skupu, koji je zajednički organiziralo više od stotinu različitih udruga i organizacija, od savezne njemačke vlade zatraženo je da ozbiljno preispita preuranjeno restruktuiranje poljoprivrede. Naime, u sklopu provođenja reforme Zajedničke poljoprivredne politike EU (eng. Common Agricultural Policy - GAP), njemačka savezna vlada odlučila je da će se poljoprivredna proizvodnja ubuduće financirati novcem poreznih obveznika. Njemačka svake godine poljoprivrednim fondovima EU-a distribuira 6,3 milijarde eura, od čega više od tri četvrtine sredstava predstavljaju subvencije po hektaru poljoprivrednih gospodarstava. U praksi, to znači da će 3.300 najvećih njemačkih poduzetnika dobiti milijardu eura godišnje, dok će se na 200.000 malih poljoprivrednih gospodarstava podijeliti svega 700 milijuna eura.
Njemačka ministrica poljoprivrede Julija Klöckner na zatvaranju 11. GFFA 2019
„S više od šest milijardi eura koje Njemačka svake godine distribuira poljoprivrednim fondovima EU-a, potrebno je promicati prijelaz na ekološku i održivu poljoprivredu“, izjavila je glasnogovornica skupa Saskia Richartz. „Međutim, ministrica poljoprivrede Klöckner se, kao i njezini prethodnici, i dalje oslanja na paušalne poticaje kojim se subvencionira krupni kapital i veliki korisnik otrovng glifosata te ostalih pesticida. Agrobiznis i dalje zarađuje milijarde, njegovo subvencioniranje potiče klimatske promjene i uništava male poljoprivrednike. Stoga tražimo pravedniju preraspodjelu sredstava!“
Na skupu u Berlinu prošlog se petka okupilo 35.000 prosvjednika / Foto: Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland
Tijekom skupa prosvjednici su upozorili na potrebne promjene u poljoprivredi i iznijeli svoje zahtjeve za dosljednu klimatsku politiku i zaštitu okoliša, veću potporu malim i srednjim poduzetnicima, dobrobit životinja, zaštitu od dampinga, poštenu svjetsku trgovinu i zdravu hranu za sve. Protestna nota uručena je sedamdesetorici okupljenih ministara i sudionika konferencije GFFA iz cijelog svijeta već u petak ujutro.
„Dosta nam je poljoprivredne politike njemačke savezne vlade. Svakodnevno proizvodimo zdravu hranu i meso te zahtijevamo političku podršku“, rekao je 32-godišnji Moritz Schäfer, koji je na skup došao traktorom sa svoje farme sa stotinjak krava u saveznoj pokrajini Hessen u centralnom dijelu Njemačke. „Moje krave su na pašnjaku, proizvodim hranu na licu mjesta i uzgajam razne kulture, pazeći pritom strogo na zaštitu okoliša. Ministrica Julia Klöckner mora prestati zastupati interese krupnog kapitala i brinuti se za nas male poljoprivrednike, očuvan okoliš, pčele i održivu poljoprivrednu proizvodnju“, izjavio je Schäfer u ime vozača okupljenih poljoprivrednika.
Prosvjednici su njemačkoj ministrici poljoprivrede uputili jasnu poruku / Foto: Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland
Veliki prosvjed je i ove godine bio usmjeren protiv fatalnih učinaka intezivne poljoprivredne proizvodnje, a organiziran je već deveti put zaredom u organizaciji udruga malih i srednjih poljoprivrednika i proizvođača ekološke hrane u suradnji s pekarima, pčelarima, kuharima i udrugama za zaštitu okoliša. Cilj prosvjeda bio je prvenstveno ukazati na potrebu zaštite poljoprivrednih gospodarstava i osiguranja održivog sustava poljoprivredne proizvodnje.
Hubert Weiger / Foto: Jörg Farys
„Europska poljoprivredna politika mora se mijenjati: novac iz Bruxellesa trebali bi u budućnosti dobiti samo poljoprivrednici koji brinu o zaštiti okoliša i drže životinje na prikladan način. Potrebna nam je jaka, ali ekološki i društveno odgovornija Europa, kao i jačanje uloge Europskog parlamenta kako bi mogao provoditi volju većine europskih građana“, izjavio je Hubert Weiger, predsjednik jedne od najvećih njemačkih udruga za zaštitu okoliša Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland.
S.F. / Ekovjesnik