MVRDV gradi zelenu zgradu sa živim pročeljima i biljkama u teglama
Integracija prirode u urbanom tkivu gradova
Arhitektonska tvrtka MVRDV nedavno je predstavila nacrt za izgradnju stambene zgrade Green Villa u nizozemskom Sint-Michielsgestelu. Nova zgrada imat će zelena pročelja formirana nizom biljaka u teglama, a gradit će se na južnom rubu grada u suradnji s tvrtkom Van Boven Architecten.
Trokatni stambeni blok Green Villa slijedit će oblik mansardnih krovova susjednih zgrada, a sva njegova pročelja i krov bit će prekriveni nizom velikih tegli ispunjenih raznovrsnim biljkama, grmljem i drvećem. Među odabranim biljnim vrstama svoje su mjesto pronašli grmovi forzicije i jasmina te borovi i breze.
„Naš najnoviji projekt predstavlja nastavak našeg istraživanja zgrada bez fasada i njihovog radikalnog ozelenjavanja“, rekao je arhitekt Winy Maas, osnivač MVRDV-a. „Ideja o uređenju gradskih parkova i zelenih površina iz 1990-ih godina kao novih urbanih zelenih oaza postala je u današnje vrijeme previše ograničena. Potreban nam je radikalan 'zeleni zaron'“, dodao je Maas referirajući se na skori izlazak knjige „Green Dip“ think-tanka The Why Factory.
>>> Pročitajte još >>> Tržnica prekrivena valovitim terasama krovne farme
U knjizi „Green Dip“ bit će riječi o projektu koji su predvođeni Maasom zajedno razvili The Why Factory, Tehničko sveučilište u Sydneyu (UTS) i nizozemsko Tehničko sveučilište Delft (TU Delft). Područje njihovog istraživanja bila je mogućnost bolje i veće integracije prirode i zelenila u urbanom tkivu gradova, odnosno kako bi izgledali gradovi kada bi u potpunosti bili prekriveni zelenilom, kako bi to utjecalo na urbano okruženje i život njegovih građana, ali i koliko bi stajalo njegovo održavanje.
- Trokatni stambeni blok slijedit će oblik mansardnih krovova susjednih zgrada, a sva njegova pročelja i krov bit će prekriveni nizom velikih tegli ispunjenih raznovrsnim biljkama, grmljem i drvećem / Izvor: Dezeen.com
„Zelenilom bismo trebali također prekriti krovove i pročelja visokih zgrada jer nam biljke i drveće mogu pomoći pri smanjivanju emisija CO2, njima možemo rashladiti naše gradove i poticati biološku raznolikost“, objasnio je Maas.
Mreža biljaka na pročelju nove zgrade Green Villa poslužit će kao „trodimenzionalni arboretum“ i „knjižnica stabala“, a svaka će biljka biti označena pločicom s nazivom i pratećim informacijama.
- Najnoviji projekt predstavlja nastavak MVRDV-ovog istraživanja zgrada bez fasada i njihovog radikalnog ozelenjavanja / Izvor: Dezeen.com
Posebna pozornost posvetila se sakupljanju kišnice koja će se koristiti za zalijevanje biljaka putem sustava za navodnjavanje čiji će ih senzori, ugrađeni u teglama, održavati zelenim tijekom cijele godine.
„Zelena vila je također moj vrlo osobni projekt, jer sam išao u školu u Sint-Michielsgestelu“, dodao je Maas. „Baš kao i prije s ranijim projektom Staklene farme u mom rodnom mjestu Schijndel ponovno se vraćam u regiju moje mladosti.“
- Staklena farma, Schijndel / Foto: MVRDV
Završena 2013. godine, Staklena farma (Glass Farm) je stakleni trgovačko-poslovni kompleks presvučen u izgled tradicionalne seoske kuće. Naime, na staklenom pročelju kompleksa otisnute su fotografije svih preostalih tradicionalnih poljoprivrednih gospodarstava tog područja, čime je realiziran svojevrstan spomenik staroj zgradi uništenoj u Drugom svjetskom ratu.
- Staklena farma, Schijndel / Foto: MVRDV
Arhitektonska tvrtka MVRDV je također poznata po izgradnji 250 metara visokog tornja i kompleksa Vanke 3D City s krovnim vrtovima na različitim razinama u kineskom gradu Shenzhen.
- Vanke 3D City / Foto: Dezeen.com
S.F. / Ekovjesnik