Na ljestvici najboljih gradova za život Beč zauzeo drugo mjesto u svijetu

Beč 2., Ljubljana 43., a Zagreb 69. (nekako između Dubaija na 63. i Kuwait Cityja na 77. mjestu)

Austrijska metropola među svrstala se među dvadeset najboljih svjetskih gradova prema novom indeksu blagostanja i uključivosti.

U današnje se vrijeme sve više govori o inkluzivnim gradovima koji ostvaruju gospodarski rast u kojem sudjeluju sami građani te uživaju u njegovim blagodatima. Stoga se za novi indeks kvalitete života, takozvani „Prosperity & Inclusion City Seal and Award (PICSA) Index”, ne analiziraju samo parametri poput BDP-a po glavi stanovnika, već i dostupnost obrazovanja i zdravstvene zaštite, sigurnost, pristupačno stanovanje, kakvoća okoliša i sl. Ove su godine prvi put dodijeljena priznanja za 20 najboljih svjetskih gradova koji svojim zalaganjem i dobrim upravljanjem postaju socijalno uključivi urbani centri i ostvaruju gospodarski napredak u korist svih svojih građana.

Svečana ceremonija dodjele nagrada održana je 21. studenog 2019. u španjolskom gradu Bilbau, a prisustvovalo je preko stotinu gradskih čelnika, stručnjaka za urbani razvoj i drugih visokih uzvanika. Ondje se također razgovaralo o važnosti gradova u borbi protiv nejednakosti, klimatskih promjena te njihovoj ulozi kao pokretača gospodarskog napretka.

Od ukupno 113 analiziranih svjetskih gradova na ovoj ljestvici drugo mjesto zauzeo je Beč. Na samom se vrhu nalazi Zürich, dok je Kopenhagen treće rangirani grad. Među 20 najboljih svjetskih gradova njih je čak 15 iz Europe, dok su ostali dobitnici Washington, Seattle, Boston, Ottawa te tajvanski glavni grad Taipei. Dok se susjedna Ljubljana nalazi na 43., Zagreb se pozicionirao na 69. mjestu, a uvršten je na popis najboljih deset tržišta u nastajanju zajedno sa Sankt Peterburgom, Bukureštom i Moskvom.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

>>> Pročitajte još >>> Grad Beč je nova Silicijska dolina

VEZANE VIJESTI

U Beču sve više ozelenjenih čekaonica javnog prijevoza

Pod sloganom „Greener Linien“ bečko gradsko poduzeće za javni prijevoz Wiener Linien kontinuirano provodi brojne projekte koji javni prijevoz u austrijskoj metropoli čine klimatski još prihvatljivijim, a Beč dobiva sve više zelenila te obogaćuje i štiti svoju urbanu bioraznolikost.

Biciklistički procvat Pariza

Biciklizam u Parizu trenutno doživljava pravi procvat, a posljednjih je mjeseci korištenje bicikla za prijevoz na posao i s posla postalo „très chic“.

U Utrechtu izgrađeno najveće svjetsko spremište za bicikle

Nizozemska tvrtka Ector Hoogstad Architecten dovršila je podzemno parkiralište za bicikle koje se nalazi ispod glavnog željezničkog kolodvora u Utrechtu. Ovdje se na tri razine može pohraniti čak 12.656 bicikala!

Ljubljana je domaćin svjetskog biciklističkog samita Velo-city 2022

Glavni grad Slovenije i Europska zelena prijestolnica za 2016. godinu domaćin je međunarodne konferencije Velo-city 2022 - godišnjeg svjetskog biciklističkog samita Europske biciklističke federacije (ECF), koji će se održati od 14. do 17. lipnja ove godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER