Sredstva EU-a za istraživanje koronavirusa
Dok se svijet trudi suzbiti pandemiju koronavirusa EU podupire što brži razvoj cjepiva i učinkovitog liječenja
EU podržava istraživanje cjepiva protiv koronavirusa, kao i načine za usporavanje pandemije i razvoj bolje dijagnostike. S tim ciljem osigurana su značajna sredstva za istraživanje i daljnji razvoj pripravnosti za hitne slučajeve u zdravstvu.
EU je razvila koordinirani odgovor na trenutnu krizu. Financiranje istraživanja i inovacija za pronalazak lijeka za Covid-19 ključan je dio tog plana.
Borba protiv virusa
Europska komisija namijenila je 47,5 milijuna eura za 17 istraživačkih projekata u sklopu Obzora 2020, programa EU-a za financiranje istraživanja. Istraživački timovi, njih 136 iz zemalja diljem EU-a i šire, koji sudjeluju u ovim projektima rade na:
- poboljšanju spremnosti i odgovoru na izbijanje kroz bolji sustav praćenja za sprječavanje i kontrolu širenje virusa
- bržim i točnijim dijagnostičkim testovima
- novom liječenju
- razvoju cjepiva
Istraživački timovi razmjenjivat će informacije kako bi ubrzali reakciju sustava javnog zdravstva.
Do kraja ožujka Europska komisija prikupljala je istraživačke prijedloge za razvoj liječenja i dijagnostike za borbu protiv virusa i bolju pripremljenost za buduće epidemije. Ta se aktivnost odvija u okviru Inicijative za inovativne lijekove (IMI), javno privatnog partnerstava EU-a i farmaceutske industrije, također financiranog kroz Obzor 2020. Očekuje se ukupno ulaganje 90 milijuna eura, pola iz proračuna EU-a, a pola iz industrije.
Europske komisija je 16. ožujka osigurala financijsku potporu od 80 milijuna eura CureVacu, inovativnoj njemačkoj kompaniji koja se bavi razvojem cjepiva, s ciljem razvoja cjepiva za koronavirus.
Već pokrenuti programi
EU na raspolaganju ima neke mehanizme za financiranje istraživanja i hitnih slučajeva, koji su već aktivirani za suzbijanje posljedica koronavirusa. Oni, između ostalog, uključuju PREPARE, projekt koji poboljšava pripremljenost bolnica u Europi i povećava njihova saznanja o dinamici izbijanja te Europski arhiv virusa, virtualnu kolekciju virusa koja istraživačima osigurava materijal za dijagnoze.
EU podupire i razvojne tvrtke (startup) te male i srednje poduzetnike u razvoju inovacija koje mogu pomoći u borbi protiv koronovirusa, uključujući projekt za posebne izolacijske jedinice za bolesnike EpiShuttle, te tehnologiju filtriranja zraka za izdvajanje virusnih čestica m-TAP.
Europski parlament / Ekovjesnik