Bez carine na medicinsku opremu za borbu protiv COVIDa-19

Europska komisija ukida plaćanje carina i PDV-a na uvoz medicinske opreme iz trećih zemalja

Europska komisija je u petak navečer odobrila zahtjeve država članica EU-a i Ujedinjene Kraljevine da privremeno ukine plaćanje carina i PDV-a na uvoz medicinskih proizvoda i zaštitne opreme iz trećih zemalja kako bi pomogla u borbi protiv koronavirusa.

Ovom se odlukom znatno olakšava financijski teret nabave medicinske opreme koja je nužno potrebna liječnicima, medicinskom osoblju i pacijentima, a mjera se odnosi na maske i zaštitnu opremu te komplete za testiranje, respiratore i drugu medicinsku opremu. Primjenjivat će se šest mjeseci, a po potrebi i dulje.

„U ovom izvanrednom stanju najvažnije je brzo dopremiti medicinsku opremu i medicinske proizvode onamo gdje su potrebni. Ukidanjem carina i PDV-a na uvoz tih proizvoda iz trećih zemalja Europska komisija učinit će ih dostupnijima. Želim ponovno izraziti duboku zahvalnost i poštovanje prema zdravstvenim radnicima u cijeloj Europi. Mjere koje smo danas poduzeli trebale bi im pomoći da dobiju opremu koja im je potrebna da bi zaštitili sebe te i dalje spašavali živote.“ – kazao je  povjerenik za gospodarstvo Paolo Gentiloni.

Europska komisija je 20. ožujka 2020. pozvala sve države članice i Ujedinjenu Kraljevinu da podnesu zahtjev za ukidanje carina i PDV-a na uvoz zaštitne i druge medicinske opreme iz trećih zemalja, što su i učinile, a jučerašnja se odluka primjenjuje za razdoblje od 30. siječnja 2020.

Kako se navodi u priopćenju Europske komisije, u zakonodavstvu EU-a postoje mogućnosti za pomoć žrtvama katastrofa, koje se mogu aktivirati i za ovakvu dosad nezabilježenu zdravstvenu krizu uzrokovanu koronavirusom. U carinskom zakonodavstvu EU-a (Uredba Vijeća (EZ) br. 1186/2009) postoji mogućnost oslobođenja od carina „u korist žrtvama elementarnih nepogoda” kada državne organizacije ili dobrotvorne ili filantropske organizacije koje imaju odobrenje nadležnih tijela uvoze takvu robu. Da bi se odobrilo oslobođenje od carina, Komisija mora donijeti odluku na temelju zahtjeva država članica. Propisi EU-a o PDV-u (Direktiva Vijeća 2009/132/EZ) sadrže sličnu odredbu o oslobođenju od PDV-a prilikom konačnog uvoza određene robe.

Borzan: „Ovo je vrijeme za solidarnost, a ne nepotrebna birokratska i financijska opterećenja!“

„Nekoliko hrvatskih poduzetnika mi se javilo kako su im kineski partneri besplatno poslali medicinske maske kako bi mogli zaštiti svoje radnike, ali im je po uvozu robe u Hrvatsku naplaćena visoka carina. Budući da naplatu carina regulira EU, poslala sam prioritetno pitanje Komisiji tražeći da se ukinu carine na medicinske proizvode za borbu protiv koronavirusa koje dolaze iz trećih zemalja. Također, tražila sam da se odluka donese retroaktivno, tj., da se i onima kojima je ranije naplaćena carina vrati novac.“ – kazala je Biljana Borzan.

„Na ovaj način naši ljudi neće doživljavati neugodna iznenađenja na carinama, a vjerujem i da će se povećati donacije iz trećih zemalja. Oni koji su carinu već platili, neka se jave u carinsku upravu jer se ova odredba primjenjuje za razdoblje od 30. siječnja 2020. Ovo je vrijeme za solidarnost, a ne nepotrebna birokratska i financijska opterećenja!“ – poručila je Borzan.

Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

EU zaustavila primjenu vlastitih pravila o medicinskoj opremi

Europski parlament u petak je izglasao jednogodišnju odgodu primjene EU regulative o medicinskim uređajima kako se, u uvjetima pandemije, ne bi poremetila opskrba bolnica. Eurozastupnica dr. Biljana Borzan, koja je u ožujku pismom od Europske komisije tražila odgodu, pozdravila je takvu odluku.

COVID-19: Solidarnost među europskim susjedima

Od izbijanja pandemije koronavirusa, državljani EU-a pokazali su do sada nezabilježenu solidarnost, pomažući jedni drugima u svemu, od donacija maski za lice do organizacije povratnih avionskih letova za Europljan(k)e koj(e)i su usred pandemije ostali u zemljama izvan EU-a.

Jesu li proizvođači kirurških maski, rukavica i ostalog spremni za nova EU pravila?

Jesu li radi pandemije koronavirusa europski i drugi proizvođači medicinske opreme spremni na početak primjene nove EU regulative o medicinskim uređajima u svibnju? To je predmet pisma kojeg je potpredsjednica eurosocijalista, dr. Biljana Borzan, u ime svoje političke grupe poslala europskoj povjerenici za zdravlje i sigurnost hrane Steli Kyriakides.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER