Gladni štakori u američkim gradovima u očajničkoj potrazi za hranom
Ni štakorima nije lako tijekom pandemije koronavirusa
„Dolazi nova 'armija' štakora, a ona koja ima najjače 'vojnike' osvaja nova područja“, rekao je za NBC News urbani rodentolog Robert Corrigan.
Kriza koronavirusa teško je pogodila i američke štakore. Dok se milijuni Amerikanaca u samoizolaciji bore protiv opakog virusa, koji je do sada u SAD-u odnio više od 23.000 života, mnoge tvrtke – uključujući restorane i trgovine prehrambenim proizvodima, zatvorile su ili ograničile svoje poslovanje te tako uzrokovale nestanak donedavno glavnog izvora hrane ovih glodavaca. Na pustim ulicama širom zemlje štakori se moraju prilagoditi teškim uvjetima preživljavanja, izvještava NBC News.
„Ako uzmete u obzir broj štakora koji su nastanjeni i dobro napreduju na određenom području ili nečijem imanju, razlog zašto im ide tako dobro je taj što se dobro hrane“, rekao je za NBC News urbani rodentolog dr. Robert Corrigan. „Od izbijanja krize koronavirusa nije se puno toga promijenilo, jer određen broj ljudi još uvijek neodgovorno odlaže smeće u svom dvorištu.“
„No, mnogim štakorima nije tako dobro“, rekao je Corrigan, inače savjetnik nekoliko njujorških gradskih zdravstvenih odjela i tvrtki, poput zračnih luka i trgovačkih centara.
„Restorani su se odjednom zatvorili, i to ne samo u New Yorku, već u cijeloj zemlji i širom svijeta, a generacije štakora koje su desetljećima dobro živjele i hranile se zahvaljujući otpadu tih restorana sada imaju vrlo sužen izbor.“
A izbor nije nimalo lijep i uključuje kanibalizam, međusobne borbe i čedomorstvo!
- U New Yorku procjene veličine populacije gradskih štakora sežu od 2 do 32 milijuna jedinki, dok ljudska populacija iznosi 8,6 milijuna stanovnika / Foto: CC / Mert Guller / Unsplash
„Kod štakora sada svjedočimo događajima kakve smo već često susretali u povijesti čovječanstva: vojske napadaju i često se bore do smrti kako bi zauzele određeni teritorij. Isto se događa i sa štakorima“, kazao je Corrigan. „Dolazi nova 'armija' štakora, a ona koja ima najjače 'vojnike' osvaja nova područja.“
Gladni se štakori, koji su ostali bez pouzdanog izvora hrane, ne sele samo na druge lokacije i napadaju druge kolonije zbog hrane. Oni često i jedu jedni druge.
„Oni su sisavci kao i mi. Dakle, kada ste stvarno, stvarno gladni, nećete se više isto ponašati, već će vaše ponašanje određivati glad“, objašnjava Corrigan. „Tako se štakori sada bore jedni s drugima, odrasli ubijaju mlade i njima se hrane.“
Stanovnici gusto naseljenih urbanih područja i nekih ruralnih dijelova zemlje žive zajedno s ovim glodavcima, iako najčešće nisu ni svjesni njihovog broja, no posljednjih ih tjedana zbog širenja zaraze koronavirusom sve češće primjećuju.
Tako je u New Orleansu, u kojem su zbog strogih mjera karantene i ograničenja kretanja zatvoreni brojni restorani, dana 18. ožujka snimljen video koji prikazuje štakore u potrazi za hranom na popularnoj ulici Bourbon Street u Francuskoj četvrti. Video je postao viralan na društvenim mrežama, a dosad ga je pregledalo više od 285.000 korisnika YouTubea.
S.F. / Ekovjesnik