WWF Adria: Europska Amazona – zalog za zelenu budućnost
„Iako je riječ o jako važnom i zaštićenom području, loše prakse poput iskapanja sedimenta iz rijeke Drave i dalje se nastavljaju."
Europska Amazona, kako se naziva područje budućeg 5-državnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, iznimno je područje bioraznolikosti i kulturne baštine koje je nažalost stalno ugroženo zbog loših praksa poput iskapanja sedimenta
WWF s partnerima već osmu godinu 14. srpnja obilježava Dan Europske Amazone kako bi skrenuo pažnju na važnost očuvanja i zaštite jedinstvenog riječnog krajolika Mure, Drave i Dunava, koji se prostire duž Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije. Ne samo da je područje tzv. Europske Amazone dom brojnih biljnih i životinjskih vrsta, već gotovo milijun stanovnika ovisi o Muri, Dravi i Dunavu.
Danas je važnije nego ikada istaknuti važnost očuvanih i zdravih rijeka te njihovih brojnih koristi koje pružaju ljudima. Poplavna područja štite naselja od poplava i osiguravaju opskrbu pitkom vodom, dok iznimni riječni krajolici povećavaju potencijal za razvoj održivog turizma.
„Iako je riječ o jako važnom i zaštićenom području, loše prakse poput iskapanja sedimenta iz rijeke Drave i dalje se nastavljaju. Donosioci odluka moraju shvatiti da uništavanjem prirode i okoliša direktno ugrožavaju našu budućnost, ali i budućnost svih budućih generacija“, istaknula je Branka Španiček iz WWF Adrije. Španiček također ističe kako je pri tome važna suradnja i sinergija različitih sektora i dionika – od sektora zaštite prirode i upravljanja vodama, preko lokalnog stanovništva i organizacija civilnog društva do donosioca odluka.
Prošlog tjedna započet projekt lifelineMDD upravo u fokus stavlja suradnju i razmjenu znanja svih aktera uključenih u upravljanje rijekama kako bi zajedničkim naporima kroz obnovu rijeka ponovno povezao liniju života dunavskog sliva – Europsku Amazonu, tj. rijeke i riječni okoliš budućeg UNESCO-vog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.
WWF Adria / Ekovjesnik