Solin: Projekt „Jadro – izvor života“

Na izvor Jadra stižu europski milijuni

Projekt „Jadro - izvor života“, koji su na Poziv za promicanje održivog razvoja prirodne baštine prijavili Grad Solin, Javna ustanova MORE i KRŠ i Turistička zajednica grada Solina, uspješno je prošao fazu provjere prihvatljivosti projekta. Uskoro se očekuje potpisivanje ugovora i početak aktivnosti projekta vrijednog više od 24 milijuna kuna, od čega se 80 posto financira bespovratnim sredstvima EU kroz OP Konkurentnost i kohezija 2014-2020

Realizacijom ovog integriranog projekta, do sredine 2021. godine planira se valorizirati, unaprijediti i revitalizirati deprivirano i zapušteno područje Posebnog ihtiološkog rezervata Jadro – gornji tok i njegove neposredne okoline koja spada u područje ekološke mreže (Natura 2000), uključujući i prostor nekadašnjeg tupinoloma u Majdanu za koji je idejno rješenje izrađeno kroz participativnu, interdisciplinarnu studentsku radionicu „Mayday! Majdan! Mayday!“, koju je 2015. godine financirala Europska kulturna fundacija kroz poziv „Idea Camp“.

Projekt, koji je organski nastajao od 2014. godine i kojeg je koordinirao Grad Solin uz podršku i pomoć Hrvatskih šuma – UŠP Split, Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu te Javne ustanove MORE i KRŠ, sagledava prirodne i prostorne vrijednosti izvora Jadra, kreativno odgovara na niz zatečenih problema te predviđa sljedeće infrastrukturne aktivnosti:

  • uspostavu škole višestranog razvoja na platou nekadašnjeg tupinoloma kroz uređenje osjetilnih poligona njuha (nastava u prirodi), okusa (piknik zone), vida (sportskih aktivnosti), dodira (dječji kutak), sluha (ulazni paviljon) te edukativne šetnice kroz pošumljeni plato u vrijednosti od 5,7 milijuna kuna;
  • uređenje i opremanje informacijsko-prezentacijskog centra s info-pultom, suvenirnicom, sanitarnim čvorom, prezentacijskom dvoranom i prostorijom za mrijest mekousne pastrve na mjestu ruševnog objekta položenog uz Dioklecijanov akvedukt, te uređenje manjeg ugostiteljskog objekta, pristupne ceste i parkirališta za posjetitelje s ciljem adekvatne regulacije prometa unutar zaštićenog područja u vrijednosti od 6,4 milijuna kuna;
  • uređenje i opremanje paviljona mekousne pastrve u prostoru postojećeg bunkera iz II. svjetskog rata koji se nalazi unutar obuhvata rezervata, uz uređenje okolnog partera i poučnih šetnica i mostića u vrijednosti od 3,8 milijuna kuna;
  • izgradnju kontrolne sobe za upravljanje posjetiteljima uz postavljanje brojača posjetitelja i video nadzora u vrijednosti od 700 tisuća kuna.

Uz ulaganje u fizičku infrastrukturu, na koju se odnosi većina proračuna, projekt uključuje i komponentu organizacije radionica i izradu interpretacijskih materijala, odnosno edukativnih i multimedijskih prezentacija koje će biti postavljene u informacijsko-prezentacijskom centru i paviljonu, ali i na platformama znanja - poučnim točkama koje će posjetitelji otkrivati po čitavom obuhvatu, zatim komponentu promocije i vidljivosti s ciljem brendiranja Solina kao odredišta bogate prirodne baštine, izradu stručnih podloga za daljnji razvoj grada uz rijeku Jadro, te komponentu upravljanja projektom.

Projektom se želi doprijeti do stanovništva i posjetitelja čitave urbane aglomeracije Split (UAS), koja zajedno sa Splitsko-dalmatinskom županijom bilježi kontinuiran porast turista koji stvaraju pritisak na obalno područje i Split. Rijeka Jadro je nedovoljno (pre)poznata komparativna prednost Solina, a njeno izvorište predstavlja jedinstveni sklop na kojem se preklapaju prirodne i kulturne vrijednosti te industrijsko naslijeđe, ali se jasno prati i način na koji se prirodna baština eksploatirala kroz povijest, što ovaj prostor čini svojevrsnim mementom.

Projektom „Jadro-izvor života“ podiže se zaštita vrsta i staništa, transformira se degradirani prostor strogog rezervata i njegova kontaktna zona, ali i znanje i svijest o zaštiti i važnosti prirodne baštine. Time se prostor upisuje na edukativne, mentalne i turističke mape te stavlja u funkciju razvoja lokalne i regionalne ekonomije.

Projekt je kompatibilan s projektom RiTour kojeg Grad Solin, Javna ustanova MORE i KRŠ i Javna ustanova RERA SD trenutačno provode kroz INTERREG IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-BiH-Crna Gora 2014-2020, a kojim se planira ulaganje od milijun kuna u jednostavniju komunalnu i posjetiteljsku infrastrukturu, uključujući onu za razvrstavanje otpada, kao i ulaganje u prezentaciju Dioklecijanovog akvedukta koji se nalazi unutar obuhvata, a koji nije mogao biti zahvaćen kroz Poziv za promicanje održivog razvoja prirodne baštine.

Grad Solin / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Solinu 3,3 milijuna kuna bespovratnih EU sredstava za izgradnju reciklažnog dvorišta

Ministar zaštite okoliša i energetike dr. sc. Tomislav Ćorić i gradonačelnik Grada Solina Dalibor Ninčević potpisali su u Solinu Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za izgradnju i opremanje reciklažnog dvorišta Grada Solina, objavilo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.

Održana akcija čišćenja podmorja „Eko patrola – Dalmacija“

Splitsko-dalmatinska županija je 17. i 18. ožujka bila je domaćin III. Hrvatskog ronilačkog kongresa koji se održao u Splitu u organizaciji Agencije Plava promocija te u suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom, Ravnateljstvom civilne zaštite MUP RH, Turističkom zajednicom Splitsko-dalmatinske županije i Ronilačkim klubom HRVI Nemo-Adriatic.

Regionalni dani EU fondova u Solinu

Nakon uspješno održanih događaja u Ivancu, Biogradu na Moru, Zaprešiću, Bakru, Karlovcu, Požegi i Vinkovcima, Regionalni dani EU fondova održat će se u Solinu dana 27. rujna 2018. u Teatrinu Gradske knjižnice Solin (Ul. kralja Zvonimira 117) s početkom u 10 sati.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER