Gradonačelnik Križevaca izabran u Upravni odbor europskog udruženja Energetski gradovi

Križevci su izvrstan primjer kako i mali gradovi mogu biti lideri energetske tranzicije

Grad Križevci je u kratkom vremenu postao europski primjer dobre prakse, prije svega kroz uključivanje građana u prvu kampanju grupnog ulaganja u javne energetske projekte.

Gradonačelnik Križevaca Mario Rajn izabran je u Upravni odbor europskog udruženja Energetski gradovi (eng. Energy cities) te se tako našao u društvu gradonačelnica/ka i zamjenica/ka gradonačelnica/ka gradova poput Pariza, Heidelberga, Leuvena, Nantesa, Liegea, Valencije.

„Ovo je veliko priznanje za Grad Križevce i potvrda našeg truda da postanemo energetski neovisan grad. Član smo ove mreže od prošle godine, što potvrđuje da se naša vizija koju imamo u kratkom roku prepoznala na europskoj razini“, istaknuo je gradonačelnik Mario Rajn.

Energy cities je mreža od 1.000 lokalnih uprava iz 30 zemalja Europe, a Križevci su sad postali jedan od 11 članova Upravnog odbora. Energy Cities želi radikalnu transformaciju energetskih sustava i politika, dajući građanima moć oblikovanja decentralizirane i obnovljive budućnosti energije kroz pokretanje dijaloga i stvaranje povjerenja između građana, lokalnih čelnika i EU i nacionalnih institucija kako bi ubrzali energetsku tranziciju u Europi.

Grad Križevci je u kratkom vremenu postao europski primjer dobre prakse, prije svega kroz uključivanje građana u prvu kampanju grupnog ulaganja u javne energetske projekte. Gradonačelnik Rajn vjeruje da svojim iskustvom može doprinijeti u mreži energetskih gradova, prije svega pomoći drugim manjim gradovima na putu tranzicije.

„Sudjelovanje u Upravnom odboru će sigurno doprinijeti gradu na našem putu energetske i klimatske tranzicije, kroz kreiranje europskih politika zajedno sa drugim gradovima u mreži, no omogućit će nam i stvaranje novih partnerstva i da učimo još više od drugih gradova“, rekao je gradonačelnik Rajn.

Grad Križevci su već i dio europske mreže EIT Climate KIC gdje sudjeluju u inicijativi „Gradovi budućnosti jugoistočne Europe“ zajedno s 15 drugih europskih gradova, pionira u klimatskoj transformaciji i prilagodbi klimatskim promjenama.

„Želja nam je i kroz ovaj vid partnerstva upoznati naše građane s mogućnostima transformacije u energetski neovisan grad u čemu će oni imati najviše koristi. Potaknuti i mijenjati građansku svijest o potrebi samodostatnosti jedan je od načina kako pokrenuti zeleno gospodarstvo kako bi od njega korist imala čitava zajednica“, zaključuje Mario Rajn.

O važnosti ove inicijative govori i podatak kako je na jučerašnjoj konvenciji bila prisutna i povjerenica Europske komisije za koheziju i reforme gospođa Elisa Ferreira koja je potvrdila odlučnost Europske komisije i njezine predsjednice Ursule von der Leyen za neodložnu potporu zelenim politikama.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

S više parkova i zelenih površina ova metropola postaje pravi „vrtni grad“!

Prva žena na čelu francuske metropole već je u svom prvom mandatu pokrenula veliku zelenu preobrazbu grada sadnjom 20.000 stabala. Na tome se nije stalo jer je u Parizu od srpnja 2020. dodatno povećan broj njegovih zelenih stanovnika, a ukupno je tijekom prošle sezone sadnje (jesen-zima 2020.) posađeno 15.284 stabala. Ove sezone planira se sadnja više od 20.000 stabala.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER