Usvojeni prijedlozi Biljane Borzan za dulje trajanje uređaja

Zastupnici u Europskom parlamentu su također podržali „pravo na popravak“

Odbor za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta izglasao je Mišljenje o kružnoj ekonomiji za koje je jedna od autorica hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan. Glavni cilj je osigurati dulje trajanje uređaja koje kupujemo, kako bi se smanjilo zagađenje i potrošačima omogućilo da dobiju najbolje za svoj novac.

„Vrlo sam zadovoljna što su kolege podržale zabranu ugrađenih kvarova. Nedavna njemačka studija je pokazala kako je kvarenje bijele tehnike poput perilica i hladnjaka u sedam godina poraslo za oko pet posto. Procjenjuju da je to udar po članu kućanstva oko 110 eura mjesečno. To je posebno zabrinjavajuće, ako uzmemo obzir kako modeli kućanskih aparata koje su kupile naše mame i bake još uvijek rade. Zato smo izglasali zahtjev za strogom zabranom ugrađenih kvarova“, objasnila je Biljana Borzan.

Zastupnici su također podržali „pravo na popravak“. Izglasali su kako rezervni dijelovi moraju biti dostupni tijekom očekivanog trajanja uređaja po cijenama koje su razumne u odnosu na cijenu novog proizvoda.

„Jedna od najčešćih pritužbi građana  je nemogućnost popravka. Događa se da su radi malog plastičnog dijela koji ne vrijedi više od par desetaka kuna, primorani kupiti novi uređaj od par tisuća kuna. Čak 80 posto uređaja se kvari zbog greške koja se lako mogla riješiti u fazi dizajna. Prije ste primjerice mogli pokvarenu bateriju na mobitelu sami zamijeniti, a sad ste prisiljeni na skupi popravak kod specijaliziranih servisera. Istraživanja su pokazala da su takve prakse dovele do zatvaranja velikog broja radnji za popravke jer im proizvođači ili onemogućuju upute ili nabavu rezervnih dijelova“, objašnjava Borzan.

Dodatni cilj ovog Mišljenja je i ojačati tržište rabljenom robom. Zato je Borzan predložila uvođenje mjerača korištenja uređaja.

„Današnji kućanski aparati imaju toliko elektronike u sebi da uvođenje mjerača korištenja nije prevelik zahtjev. Naime, nije isto kad samac koristi perilicu za rublje, ili kad je koristi peteročlana obitelj. Onaj tko kupuje rabljeni uređaj tako bi znao što može od njega očekivati, i povećalo bi se povjerenje u tu vrstu robe. Sustav gdje konstantno kupujemo i bacamo je neodrživ i EU se obvezala da će do 2050. postati prvi klimatski neutralan kontinent“, kaže Borzan.

Mišljenje je usvojeno s 37 glasova za, 4 protiv i 4 suzdržana.

  • Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Parlament želi potrošačima u Uniji osigurati „pravo na popravak”

Parlament želi povećati održivost jedinstvenog tržišta promicanjem ponovne upotrebe i popravaka proizvoda te suzbijanjem praksi koje skraćuju njihov vijek trajanja. Potrebne su nam sustavne promjene, od proizvodnje i javne nabave do oglašavanja i gospodarenja otpadom.

Borzan: Zabrana ugrađenih kvarova prošla za samo dva glasa

Europski parlament upravo je podržao sve prijedloge potpredsjednice Europskih socijalista Biljane Borzan u Izvješću o održivom tržištu. Kruna je to višemjesečnih pregovora koje je Borzan vodila u ime Socijalista i demokrata u Europskom parlamentu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER