Reakcija Grada Kastva na članak „Spasimo stoljetna stabala na Crekvini!“

U gradskoj upravi Kastva tvrde kako su stabla u vrlo lošem stanju i da neće još dugo opstati

„Na javnim prostorima ne možemo ostavljati prirodu da odradi svoje, već njome treba upravljati što Grad Kastav i čini u ovoj situaciji.“

Povodom objave našeg članka „Kastav: Spasimo stoljetna stabala na Crekvini!“ u kojem smo objavili poziv građana i građanki Kastva o pokretanju online peticije za spas stoljetnih stabala na lokalitetu Crekvina, dobili smo reakciju Grada Kastva koju u cijelosti prenosimo u nastavku:

„Poštovani, neugodno samo iznenađeni danas objavljenim tekstom o stablima na Crekvini u Kastvu i optužbama na račun Gradske uprave koje prenosite od strane neimenovanih građana i pokretača peticije, a da pritom niste ni pokušali dobiti komentar druge strane.

Grupa građana i vaših informatora je jako dobro upoznata s detaljima ovog projekta pa i činjenicom da Grad Kastav i projektant nisu niti jedan od poteza učinili bez konzultacija sa strukom, u ovom slučaju konzervatorima i inženjerima šumarstva. Zatražena je procjena stanja svih deset stabala i ona je, nažalost, pokazala da su stabla u vrlo lošem stanju i da neće još dugo opstati. Navodite da je za to kriva skrb Gradske uprave no i tu griješite jer su stabla od početaka i desetljećima loše i nestručno orezivana što je dovelo do ovakvog stanja. Upravo na nalazu stručnjaka rađen je i ovaj projekt s našim zahtjevom uključivanja novih, već „odraslih“ stabala visine 6 metara kako bi se što prije dobio željeni efekt, krošnje i hlad. Na javnim prostorima ne možemo ostavljati prirodu da odradi svoje, već njome treba upravljati što Grad Kastav i čini u ovoj situaciji.

Uređenje Crekvine u najljepšu ljetnu pozornicu u ovom dijelu Europe je projekt, vrijedan 5,9 milijuna kuna, koji se priprema već desetak godina, a njegovu je vrijednost prepoznala i Europska unija koja investiciju sufinancira s gotovo 50 posto.

Molim Vas stoga da što prije i na isti način objavite i reagiranje Grada Kastva na danas objavljen tekst.

Hvala i srdačan pozdrav, Andrea Bralić, dipl.oec., savjetnica za društvene djelatnosti."

U trenutku objave reakcije Grada Kastva, navedenu peticiju potpisalo je 1.055 građana i građanki.

  • Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Već 1573 vrtlara javnog prostora sudjeluje u ozelenjavanju i uljepšavanju Beča

U sklopu inicijative „Vrtlarstvo iza ugla” Bečanke i Bečani mogu sudjelovati u održavanju stabala te ozelenjavanju i uljepšavanju manjih javnih zelenih površina u svojim četvrtima. Ovom inicijativom Grad Beč potiče građan(k)e da postanu vrtlari javnog prostora i pruža im besplatne informacije i savjetovanje.

Kastav: Prenosimo reakciju „neimenovanih građana i pokretača peticije“

Moramo priznati da nas raduje činjenica što sve više građana/ki naše zemlje shvaća važnost drveća i zelenih površina te njihove dobrobiti za ljudsko zdravlje i prilagodbu klimatskim promjenama. Nažalost, s druge strane imamo još uvijek dosta primjera neposredno izabranih načelnika i gradonačelnika, koji očito nisu svjesni kako bi trebali biti u službi onih koji su ih izabrali.

Kastav: Spasimo stoljetna stabala na Crekvini!

Kastavci i Kastavke upozoravaju da se u sklopu projekta uređenja ljetne pozornice na Crekvini namjeravaju posjeći sva stabla koja su posađena još na početku 20. stoljeća. Stabla su punih 120 godina zdravo listala te svojim zelenilom i hladom obogaćivala ovaj lokalitet u strogom središtu Kastva. Radovi na uređenju Crekvine već su započeli, a sječa je pitanje dana.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER