Uklanjanje čeka za krivolov kod Preloga

Izvrstan primjer koordinirane akcije institucija

Koordinirana akcija uklanjanja sedam krivolovnih čeka na akumulacijskom jezeru HE Dubrava kod Preloga istaknula je potrebu postojanja službenog protokola za postupanje u sličnim situacijama. Hrvatskoj treba Nacionalni akcijski plan za suzbijanje krivolova, a država se već na donošenje tog plana obavezala potpisivanjem međunarodnih konvencija.

JU Međimurska priroda zaključila je da su lovačke čeke postavljene bespravno i da se, kao što se navodi u prijavi koju su zaprimili od Udruge Biom, s tih čeka jedino može organizirati lov koji nije dozvoljen

Akumulacijsko jezero hidroelektrane Dubrava u blizini Preloga nalazi se na području uvrštenom u ekološku mrežu Natura2000, što znači da tamo postoje vrste koje su ciljevi očuvanja. U konkretnom slučaju, cilj očuvanja je veliki broj pataka i gusaka koje tamo zimuju ili se ubrajaju u preletničke populacije, no kako tamo zimuje veliki broj ptica vodarica, krivolovci su odlučili iskoristiti priliku te su sagradili čeke koje koriste za ilegalni odstrel ptica, izvijestili su iz Udruge Biom.

Tako je na toj lokaciji, između ostalog, snimljen krivolov na strogo zaštićenu vrstu sive guske (Anser anser), patke žličarke (Spatula clypeata) i zabilježen veliki broj pucnjeva. Po prijavi Udruge Biom, nadzorna služba Javne ustanove Međimurska priroda utvrdila je da postoji sedam lovačkih čeka koje su bespravno izgrađene na akumulaciji HE Dubrava i za koje se sumnja da se koriste za ilegalni lov strogo zaštićenih vrsta.

U Udruzi napominju kako HEP, kao upravljač tim područjem, nije izdao suglasnost za postavljanje lovačkih čeka te da podržava njihovo uklanjanje.

Krivolovne čeke u dvije županije

Stručna osoba za provedbu lovnogospodarske osnove za lovište Prelog Lovačkog društva „Prepelica“ Prelog se izjasnila da navedeni objekti nisu locirani unutar njihovog lovišta. Zajedničkim nadzorom s lovnim inspektorom utvrđeno je postojanje sedam objekata, od kojih tri na području Međimurske županije, a četiri na području Varaždinske županije.

Lovna inspekcija utvrdila je da se sporne čeke ne nalaze u očevidniku lovnogospodarskih i lovnotehničkih objekata lovnogospodarske osnove LGO-11 Lovačkog društva „Patka“ Sveti Đurđ te da to lovačko društvo navedene čeke ne vodi kao svoju imovinu i ne planiraju niti organiziraju lov na tim čekama. Temeljem navedenog, zaključeno je da su lovačke čeke postavljene bespravno i da se s njih jedino može organizirati nedozvoljeni lov te je, stoga, u petak 5. ožujka pokrenuto njihovo uklanjanje.

Više od 150 pucnjeva

Akciju je, uz podršku udruge Biom i Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanica Čakovec (HGSS), te suglasnost HEP-a kao zakonskog upravljača područjem, provela JU Međimurska priroda u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije, na čijem je području bio veći dio čeka.

Tom prilikom uklonjeno je pet tih ilegalnih objekata, a planira se uklanjanje i preostalih dviju. Također, u prolazu između dvije čeke čuvari prirode su naišli na mrežu za krivoribolov, iako je korištenje mreža na svim slatkovodnim površinama - rijekama, jezerima, strogo zabranjeno. Ispušteno je deset šarana, a mreža je predana ribočuvaru.

„U sklopu europskog projekta LIFE ‘Against Bird Crime’ želimo osvještavati javnost o problemu krivolova u Hrvatskoj, ali i poticati javne institucije u provedbi zakona koji štiti našu bioraznolikost. Pozdravljamo akciju javnih ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode. Ovaj, kao i nedavni slučaj uklanjanja ilegalnih objekata za krivolov, potiču nas na stvaranje prijedloga službenog protokola za postupanje u sličnim situacijama. Prije dvije godine na akumulaciji Dubrava čulo se više od 150 pucnjeva u jako kratkom roku, znamo i za slučajeve stradanja strogo zaštićenih vrsta kao su siva guska ili patka žličarka. Ponekad bi čeke bile aktivne za ubijanje guski čak i kad lovnih vrsta guski ne bi bilo na jezeru. Hrvatska treba Nacionalni akcijski plan za suzbijanje krivolova da se osnaže institucije za provođenje zakona“, izjavio je Boleslaw Slocinski iz Udruge Biom.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Dr. Oliver Krone uživo u Čakovcu i Zagrebu o pogubnom utjecaju olovne sačme na prirodu

Sljedećeg tjedna u Hrvatsku dolazi dr. Oliver Krone, jedan od najutjecajnijih istraživača intoksikacije olovom kod divljih životinja, koji će održati dva predavanja uživo u okviru ciklusa predavanja „Hunter2Hunter“ u organizaciji Udruge Biom, Javne ustanove Međimurska priroda i Zavoda za lovstvo i divlje životinje Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER