Većina svijeta mogla bi postići 100% udjel obnovljivih izvora energije do 2050. godine

Gotovo tri četvrtine zemalja svijeta mogle bi se gotovo u potpunosti napajati iz obnovljivih izvora energije do 2050. godine.

Tvrdnja je to tima sastavljenog od gotovo 30 svjetskih znanstvenika koji donose ambiciozan plan temeljen na pretpostavkama sposobnosti 139 zemalja da postignu 100-postotni udjel korištenja energije vjetra, vode i sunca u periodu nešto dužem od naredna tri desetljeća.

Tvrdnja je to tima sastavljenog od gotovo 30 svjetskih znanstvenika koji donose ambiciozan plan temeljen na pretpostavkama sposobnosti 139 zemalja da postignu 100-postotni udjel korištenja energije vjetra, vode i sunca u periodu nešto dužem od naredna tri desetljeća. Njihovo istraživanje polazi od pretpostavke kako će se u budućnosti potpunim prelaskom na obnovljive izvore energije bitno smanjiti emisija štetnih plinova, stvoriti milijuni novih radnih mjesta, općenito poboljšati zdravlje stanovništva i okoliš te time srezati ogromni troškovi zdravstvene zaštite i zaštite okoliša uz istovremeno spašavanje planeta od globalnog zagrijavanja.

Iako zamisao takvog dalekosežnog preustroja postojeće energetske infrastrukture nadilazi čak i zahtjeve i očekivanja temeljena Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama, potpisanog na 21. zasjedanju Konferencije stranaka (COP 21) Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime u Parizu 2015. godine, istraživači tvrde kako postoje uvjerljivi razlozi da se s promjenama započne prije zacrtanog plana.

 

"Naši rezultati sugeriraju da su prednosti izuzetno velike te da bismo trebali ubrzati prijelaz i iskoristiti potencijale sunca, vjetra, vode i ostalih obnovljivih izvora energije što je brže moguće i to potpunim napuštanjem sustava fosilnih goriva gdje god je to moguće.", kaže jedan od članova tima, Mark Delucchi sa Sveučilišta Berkeley u Kaliforniji.

Obnovljivi izvori energije znatno brže stvaraju nova radna mjesta, no osim toga što se njihovim korištenjem očekuje otvaranje od preko čak 24 milijuna radnih mjesta s punim radnim vremenom, s manje emisija štetnih plinova u atmosferi znatno bi se poboljšalo i zdravstveno stanje stanovništva. Očekuje se, naime, kako bi se smanjenjem zagađenja zraka bitno smanjila smrtnost svjetskog stanovništva i to za čak 4,6 milijuna preranih smrtnih slučajeva godišnje.

No, ono što je možda još važnije za dugoročni razvoj čovječanstva je to što bi se potpunim prelaskom na obnovljive izvore energije mogao ostvariti cilj Pariškog sporazuma, odnosno umanjiti posljedice globalnog zagrijavanja i zadržati porast globalnih temperatura na manje od 1,5 stupnjeva Celzija iznad predindustrijskih razina.


Istraživanje, koje je u ranijem obliku inicijalno predstavljeno svjetskim čelnicima na zasjedanju Okvirne konvencije UN-a o promjeni klime u Parizu 2015. godine, temelji se isključivo na smjernicama za SAD i pokazuje koje su mogućnosti prijelaza na obnovljive izvore energije do 2050. godine. Voditelj ovog istraživanja je Mark Z. Jacobson sa Sveučilišta Stanford, koji je ujedno i suosnivač američkog neprofitnog projekta The Solutions.

"Ono što je najuzbudljivije u rezultatima ove studije jest činjenica da svaka zemlja koju istražujemo ima dovoljno izvora energije za vlastite potrebe", rekao je Charles Q. Choiu iz organizacije IEEE Spectrum, najveće svjetske tehničke stručne organizacije posvećene unapređenju tehnologije za dobrobit čovječanstva. "Jedina iznimka je nekolicina površinom malih zemalja s vrlo visokom populacijom, za koje bi bilo nužno osigurati uvoz energije iz susjednih zemalja ili korištenje neuobičajeno velike količine off-shore energije".

To je zato što veće zemlje s većom površinom u odnosu na veličinu svoje populacije imaju veću fleksibilnost pri pronalaženju odgovarajućih mjesta za gradnju solarnih postrojenja, vjetroelektrana i hidroelektrana.

Ovo istraživanje, kojim je obuhvaćeno 139 zemalja svijeta, uistinu predstavlja izvanredan pothvat, no tim znanstvenika najavljuje njegov nastavak i izradu novih smjernica.

"Sljedeći ćemo put razvijati smjernice za pojedine gradove kako mogu prijeći na 100-postotne čiste, obnovljive izvore energije", rekao je Jacobson.

Iako već tisuće svjetskih gradova rade nevjerojatan posao na smanjenju emisije štetnih stakleničkih plinova, samo kontinuirana izrada sve većeg broja planova za lokalne zajednice i njihovo odlučno provođenje mogu pomoći svijetu pri održivom korištenju prirodnih izvora.

Unatoč sve bržem uvođenju obnovljivih izvora energije u novije vrijeme, put do njihovog 100-postotnog udjela je još uvijek dug, no ipak dostižan zahvaljujući ovom i sličnim istraživanjima.

 

Rezultati istraživanja su objavljeni ovdje.

VEZANE VIJESTI

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER