Projekt DINALPCONNECT - postavljanje temelja bolje ekološke povezanosti

Bez omogućavanja ekološke povezanosti nema dugoročne zaštite prirode jer da bi populacije organizama bile stabilne i zdrave moraju imati i slobodu kretanje i mogućnost izmjene gena.

Ekološka povezanost omogućava procese poput protoka gena, migracije divljih vrsta i širenja živih organizama te na taj način doprinosi ublažavanju negativnih učinaka fragmentacije staništa i klimatskih promjena.

Cilj projekta DINALPCONNECT je ujedno i ojačati međunarodnu i međusektorsku suradnju radi poboljšanja ekološke povezanosti prirodnih staništa na području Dinarida i Alpa

 

Na midterm konferenciji projekta DINALPCONNECT, održanoj u četvrtak 23. rujna u posjetiteljskom centru Poklon u Parku prirode Učka, sudjelovalo je 36 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Italije, Grčke,  Albanije i Crne Gore.

Sudionike je pozdravila voditeljica projekta DINAPLCONNECT Irena Bertoncelj s Poljoprivrednog instituta Slovenije iz Ljubljane, koja je naglasila kako je u sklopu projekta ovo prvo okupljanje koje se odvija uživo od kada je projekt počeo te je zbog toga posebno važno. Goste je pozdravila i Marina Grgić iz udruge BIOM koja je organizator konferencije i jedan od projektnih partnera. Stručna voditeljica Dalia Matijević ispred Parka prirode Učka poželjela je dobrodošlicu svim sudionicima i ukratko predstavila Park prirode Učka koji je dio pilot područja na kojem će se provoditi neke od aktivnosti projekta, a sudionici konferencije nakon predavanja projektnih partnera o dosadašnjim aktivnostima i rezultatima projekta imali su priliku uz stručno vodstvo upoznati područje parka.

Područje parka je dio pilot regije koja obuhvaća pogranično područje Slovenije i Hrvatske za koje će se raditi akcijski plan za poboljšanje ekološke povezanosti, a ciljni tip staništa su suhi krški travnjaci kojih je sve manje uslijed napuštanja ekstenzivnog stočarstva. Zbog nedostatka ispaše travnjaci sve više zarastaju u šikaru i nestaju, a s njima nestaju i vrste koje naseljavaju takva staništa. Akcijskim planom definirat će se temelji koji će dugoročno pomoći u očuvanju travnjaka i vrsta koje su vezane za njih te otvoriti mogućnosti za transnacionalnu suradnju.

Ekološka povezanost omogućava procese poput protoka gena, migracije divljih vrsta i širenja živih organizama te na taj način doprinosi ublažavanju negativnih učinaka fragmentacije staništa i klimatskih promjena. Bez omogućavanja ekološke povezanosti nema dugoročne zaštite prirode jer da bi populacije organizama bile stabilne i zdrave moraju imati i slobodu kretanje i mogućnost izmjene gena. Cilj projekta DINALPCONNECT je ujedno i ojačati međunarodnu i međusektorsku suradnju radi poboljšanja ekološke povezanosti prirodnih staništa na području Dinarida i Alpa, omogućavajući dugoročnu zaštitu biološke raznolikosti, s obzirom na trenutne i buduće pritiske.

Dio planiranih aktivnosti se provodi u četiri pilot regije:

  • Natura 2000 Kras – Natura 2000 Učka i Ćićarija (Slovenija – Hrvatska),
  • Lovište Tarvisiano – Lovište Triglav/Nacionalni park Triglav (Italija – Slovenija)
  • Natura 2000 Lisac – Nacionalni park Una i Općina Drvar (Hrvatska – Bosna i Hercegovina)
  • Sjeverni Pindus – selo Frasher, Permet – Vikos (Albanija – Grčka)

Očekuje se da će projekt ojačati sposobnost prekograničnog rješavanja okolišne osjetljivosti, fragmentacije i očuvanja usluga ekosustava u Jadransko-Jonskoj regiji, kroz ključne rezultate:

  • Strategija za poboljšanje ekološke povezanosti Dinarida i njihovo povezivanje s Alpama;
  • Izrada akcijskih planova pilot regije za promicanje ekološke povezanosti na prekograničnoj razini;
  • Uspostava mreže prekograničnih pilot regija.

Za rješavanje problematike ekološke povezanosti potrebna je suradnja brojnih sektora. Jedan od ciljeva projekta DINALPCONNECT upravo je okupiti predstavnike svih važnih sektora i postaviti temelje za bolju ekološku povezanost.

O projektu

Projekt DINALPCONNECT je Interreg ADRION projekt o ekološkoj povezanosti koji je započeo je u ožujku 2020. godine i traje do kraja kolovoza 2022. godine. Projekt je implementiran u drugi poziv INTERREG V-B Adriatic – Ionian ADRION programa za 2014. – 2020. i uključuje Europski fond za regionalni razvoj (ERFD) i instrumente predpristupne pomoći (IPA).

Partneri na projektu su:

Projekt DINALPCONNECT sufinanciran je uz pomoć Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

VEZANE VIJESTI

Sudjelujte u izboru Ptice godine 2025.!

Ornitološka zajednica, uz inicijativu udruge Biom iz Zagreba i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iz Osijeka, ove godine nominirala je tri ptičje vrste koje konkuriraju za izbor Ptice godine 2025.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER