Recikliranjem odjeće do novog dizajna

Reciklirati je COOL!

Koliko puta ste poželjeli baciti komad odjeće jer vam je dosadio ili vam se više ne sviđa, izgubio je boju, oblik ili se rasparao. Ne tvrdimo da zauvijek morate čuvati baš svaki komad odjeće i kupovati nove ormare za sve ono što ćete s vremenom kupiti, ali ponekad biste mogli razmisliti kako svojoj staroj odjeći možete dati novi život i novu vrijednost.

Zasigurno imate u ormaru nekoliko komada star(ij)e odjeće koji za vas imaju neku emotivnu vrijednost - uostalom kupili ste ih jer su vas oduševili i jer ste ih voljeli. Kao logičan korak nameće vam se recikliranje! Osim što ćete recikliranjem vaše odjeće uštedjeti, učinit ćete nešto dobro za okoliš i istovremeno dobiti novu odjeću ili modni dodatak kojima ćete produžiti život u vašem ormaru na više godina. Na kraju, bit ćete cool, a ukoliko ste dovoljno kreativni možete postati i slavni!

Da recikliranje odjeće može biti itekako cool uvjerit će vas zadarska umjetnica Antonija Gospić koja se kreativnim radom bavi od svoje najranije dobi. Umjetničkim oblikovanjem nakita bavi se od 2001. godine, a od tada je imala dvije samostalne te sudjelovala na nekoliko skupnih izložbi. U oblikovanju nakita koristi širok izbor materijala – metal (bakar, mesing, srebro), poludrago kamenje, staklo vlastite proizvodnje i ostale materijale.

„Po profesiji sam majstorica staklarica i staklopuhačica. Svoje sam vještine usavršavala u školi Abate Zanetti u Muranu, gdje sam završila tečaj obrade stakla i izrade staklenih predmeta na plameniku, kao i napredni tečaj izrade staklenih perli, pod mentorstvom američke umjetnice Kristine Logan. Uz to, educirala sam se i u staklarskim studijima u Irskoj i Velikoj Britaniji“, kaže Antonija Gospić.

Antonija je zaposlena u radionici Muzeja antičkog stakla u Zadru, gdje demonstrira staklopuhanje za posjetitelje i izrađuje unikatne suvenire za muzejsku suvenirnicu, a za svoj rad je nagrađena i nagradom Hrvatske turističke zajednice Plavi cvijet 2012. za najbolji autentični hrvatski suvenir. 

„U stanu također imam studio, gdje izrađujem pretežno stakleni nakit i često recikliram staklo. Kako sam veliki fan recikliranja, nastojim stvarati što manje otpada i iskoristiti materijale za stvaranje novih uporabnih predmeta, a da im pritom dodam vlastiti pečat“, dodaje Antonija Gospić.

Osim recikliranja stakla, Antonija Gospić se počela baviti i recikliranjem odjeće i ostalih materijala, pa je tako nastala i serija torbica od oslikanog recikliranog jeansa i umjetne kože, iskorištene od starih hlača, jakni i drugih odjevnih predmeta koji više nisu bili uporabni.

„Svaka torba je unikat te na svaku stavim i dodatni stakleni ukras – perle i privjeske koje sam sama izradila i po tome su prepoznaljive i drukčije“, rekla je Antonija Gospić.

Samozatajna Antonija neće se pohvaliti da njezin nakit nose i okrunjene glave, odnosno vratovi, no velika joj je čast bila izraditi staklenu ogrlicu za švedsku kraljicu Silviju, koja je sa suprugom, kraljem Carlom Gustafom, u travnju 2013. posjetila Zadar i Muzej antičkog stakla.

Povedite se primjerom Antonije Gospić i probudite svoju kreativnost. Nastojte biti u skladu s prirodom i budite svjesni kako i bacanje odjeće može ugroziti okoliš.

R.I. / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

30 milijuna komada „R-Coeur“ staklene ambalaže za poticanje ponovne upotrebe

Od svibnja 2025. više od 16 milijuna Francuza moći će kupovati potrošačke proizvode u staklenoj ambalaži za višekratnu upotrebu u supermarketima četiri regije „Velikog sjeverozapada“. Riječ je o prvom koraku prema uvođenju ponovne upotrebe staklene ambalaže na nacionalnoj razini u okviru projekta ReUse, koji je s ciljem ubrzavanja transformacije načina proizvodnje, distribucije i potrošnje pokrenuo Citeo.

Ostanite doma i naučite kako se radi stakleni nakit

Idealna je prilika da se tijekom samoizolacije ili karantene upoznate s brojnim domaćim i svjetskim muzejima koji nude mogućnost virtualne šetnje, a zadarski Muzej antičkog stakla poziva vas da putem live streama upoznate umjetnicu Antoniju Gospić i u nedjelju navečer pratite demonstraciju izrade nakita i minijaturnih predmeta na plameniku.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER