Izložba „RE: Regionalno Izumrli“

Izložba skulptura i slika recentno izumrlih divljih životinjskih vrsta Hrvatske

„RE: Regionalno Izumrli“ je studentski projekt čiji je rezultat edukativna izložba postavljena u Kući arhitekture – Oris (Držislavova 3, Zagreb) od 26. listopada do 6. studenog 2021.

Tema projekta je kriza bioraznolikosti i izumiranje vrsta zbog negativnog utjecaja čovjeka na prirodu, a naglasak je na recentno izumrlim divljim životinjskim vrstama Hrvatske koje su na izložbi prikazane slikama i skulpturama u prirodnoj veličini.

Izložba se može posjetiti u Kući arhitekture – Oris (Držislavova 3, Zagreb) od 26. listopada do 6. studenog 2021. i to ponedjeljkom od 9-16 sati, od utorka do petka od 9-19 sati te subotom od 10-13 sati.

Cilj projekta je edukacija šire javnosti o važnosti bioraznolikosti - raznolikosti svih oblika života na Zemlji, ali i njezinom gubitku u obliku izumiranja vrsta koje se danas odvija brže nego ikada, i to upravo zbog djelovanja čovjeka. Stoga je ideja izložbe educirati posjetitelje o čimbenicima koji su uzrokovali nestanke divljih životinjskih vrsta s područja Hrvatske, ali i načinima na koje možemo spriječiti daljnja izumiranja te očuvati bioraznolikost.

Projekt je ideja Lucije Novoselec, studentice diplomskog studija Znanosti o okolišu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, koja je sudjelovala u izradi edukativnih tekstova za izložbu, a ujedno je i voditeljica te organizatorica projekta. Također, projekt je uspješno realiziran uz pomoć akademske kiparice Lucije Marin koja je kao suradnica na projektu izrađivala skulpture za izložbu, a sudjelovala je i u njegovoj organizaciji.

Franciska Topolovec, Ivana Čupić, Ema Zavacki i Mirela Srabović pomogle su pri izradi skulptura i slika životinja. Amalia Brkić, Ana Novak-Perjanec, Lina Vinković, Marina Malnar i Luce Pavin sudjelovale su izradom tekstova o životinjama, dok su Helena Valentinčić i Karlo Ladović zaslužni za provođenje edukativnih radionica za učenike u sklopu izložbe. Mikela Cvitanović dizajnirala je plakate i katalog za izložbu, a Matej Filipović fotografirao skulpture za katalog izložbe.

Organizatori se zahvaljuju Studentskom Centru u Zagrebu, Studentskom zboru Sveučilišta u Zagrebu i Studentskom zboru Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na financiranju projekta, kao i Geonaturi d.o.o. i Oikonu d.o.o. na sponzoriranju te Zelenoj akciji na novčanim donacijama za provedbu projekta.

Za više informacija posjetite službeni Instagram profil s objavama vezanim uz projekt.

  • Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Akademik Mirko Orlić: „Ljudski faktor je većim dijelom utjecao na globalno zatopljenje“

Svjetska meteorološka organizacija upozorava da bi toplinski udari u budućnosti mogli biti sve češći. Akademik Mirko Orlić, geofizičar s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu, u Dnevniku HTV-a govorio je o glavnim posljedicama globalnog zatopljenja i ponovio kako se to može ublažiti - smanjenjem emisije stakleničkih plinova te izvlačenjem stakleničkih plinova iz atmosfere.

CRES - Congress of Renewable Energy Sources

Kongres o obnovljivim izvorima energije održat će se od 8.-9. prosinca 2018. godine u prostorijama Fizičkog odsjeka Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Objavljen program „Dana i noći na PMF-u“

„Dan i noć na PMF-u“ jedan je od najvećih događaja popularizacije znanosti u Hrvatskoj, a prema broju sudionika i najveća manifestacija koju organizira jedan fakultet na području Republike Hrvatske.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER