U Rotterdamu se stvara europska budućnost obrade nereciklabilnog otpada
Od 360.000 tona otpada do 220.000 tona metanola godišnje
Sklapanje konzorcija između nekoliko tvrtki i rotterdamske luke označilo je početak razvoja velikog projekta gradnje postrojenja za pretvorbu nereciklabilnog dijela otpada u obnovljive kemikalije
Mogućnost obrade nereciklabilnog otpada
Sklapanjem konzorcija između rotterdamske luke i tvrtki Air Liquide, AkzoNobel Specialty Chemicals i Enerkem dogovoren je početak gradnje velikog postrojenja za obradu nereciklabilnog otpada. Planirani objekt bit će prvi takve vrste u Europi koji će pružiti alternativno rješenje za obradu nereciklabilnog otpada, pretvarajući time plastiku i druge vrste miješanog otpada u nove sirovine.
Vincent Chornet, predsjednik i glavni izvršni direktor kanadske tvrtke Enerkem, objasnio je kako će u sklopu ovog konzorcija Enerkem biti tehnološki pružatelj te vodeći izvođač i partner u projekt. Enerkmova tehnologija obrade otpada uključuje pretvorbu nereciklabilnog otpada u metanol, celulozni etanol (bioetanol) i ostale obnovljive kemikalije. Budući da se metanol uobičajeno proizvodi od prirodnog plina ili ugljena, korištenje otpadnih tvari u njegovoj proizvodnji svakako omogućava veću održivost u odnosu na ostale tehologije koje se oslanjaju na izvore fosilnih goriva.
Postrojenje će se graditi unutar rotterdamske luke, a u njemu će se korištenjem Enerkemove tehnologije iz nereciklabilnog mješovitog otpada, uključujući plastiku, dobivati metanol, koji će se koristiti kao sirovina u kemijskoj industriji i prometnom sektoru. Ulazni kapacitet budućeg postrojenja bit će dvostruko veći u odnosu na postojeće Enerkemovo postrojenje (na fotografiji) u Edmontonu (Alberta, Kanada), sa sličnim tehnološkim pristupom obrade otpada.
Sirovine potrebne za pokretanje proizvodnje osigurat će tvrtke unutar konzorcija. Tako će za kisik biti odgovorna tvrtka Air Liquide, a za vodik AkzoNobel, koji će ujedno biti i kupac proizvedenog metanola. Početna ulaganja iznosit će oko 9 milijuna eura, dok se vrijednost čitavog projekta procjenjuje na oko 200 milijuna eura. Kao glavnog financijskog savjetnika, konzorcij je postavio nizozemsku bankarsku grupaciju Rabobank.
Poticanje gospodarskog razvoja na principima održivosti
Realizaciju projekta podržava nizozemsko ministarstvo gospodarstva i klimatske politike, koje će putem različitih mehanizama i regulacija pomoći u pružanju nove tehnologije, a sve s ciljem poticanja razvoja nizozemske ekonomije na principima održivosti koji, između ostalog, uključuju i niske emisije ugljika. Osim Vlade, projekt također podupire i grad Rotterdam, pokrajina Zuid-Holland te InnovationQuarter, agencija za regionalni razvoj.
„Sklopljeni sporazum dolazi u vrlo prikladno vrijeme s obzirom na trenutne izazove u recikliranju plastike u Europi“, rekao je Marco Waas, direktor za istraživanje, razvoj i inovacije u tvrtki AkzoNobel Specialty Chemicals.
„Korištenjem ove tehnologije možemo pretvoriti nereciklabilni otpad u metanol, bitnu sirovinu za mnoge svakodnevne proizvode, uključujući i goriva s niskim udjelom ugljika. Time se sprječava moguće spaljivanje nereciklabilnog otpada koje uzrokuje velike emisije CO2 u atmosferu, te se također izbjegava korištenje fosilnih goriva u proizvodnji metanola“, dodao je Waas.
Klara Perović / Ekovjesnik