Budućnost javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi

Konferencija o budućnosti Europe

Konferencija o budućnosti Europe na temu budućnosti javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi održat će se u Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu i to u petak 28. siječnja s početkom u 10 sati.

Predstavništvo Europske komisije i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj u partnerstvu sa zagrebačkim Pravnim fakultetom organiziraju Konferenciju o budućnosti Europe na temu budućnosti javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi. Uvodnim govorom konferenciju će otvoriti potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, a potom će uslijediti uvodne riječi državnog tajnika Ministarstva zdravstva izv. prof. dr.sc. Silvija Bašića dr.med. (videovezom), zastupnice u Hrvatskome saboru te izaslanice gradonačelnika Grada Zagreba Ivane Kekin, dr. med., kao i dr. sc. Ivana Ćelića, dr. med., zastupnika u Hrvatskom saboru i izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora.

U uvodnom razgovoru o Konferenciji o budućnosti Europe i javnom zdravlju sudjelovat će voditeljica Ureda  Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Staničić, u ime Medicinskog fakulteta u Zagrebu ravnateljica Škole narodnog zdravlja "A. Štampar" prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak te dekan zagrebačkog Pravnog fakulteta prof. dr. sc. Ivan Koprić.

Proces Konferencije o budućnosti Europe prisutnima će približiti zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak i zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula (videovezom), koji u ime ove europske institucije sudjeluju u plenarnim sjednicama Konferencije, dok će o budućnosti javnog zdravlja iz pravne, medicinske i komunikacijske perspektive u ostalim panelima govoriti zastupnici u Europskom parlamentu Karlo Ressler, dr. sc. Tomislav Sokol i dr. sc. Romana Jerković, dr. med.

U svakom od panela govorit će i hrvatski predstavnici koji su tijekom proteklih mjeseci sudjelovali u europskim panelima građana Konferencije: umirovljenik Vinko Sebešić te studenti Ivan BegićMateja Lisak, Martina Zvonar i Fran Radačić. Ostali sudionici rasprava su Jean Monnet, profesorica europskog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu prof. dr. sc. Iris Goldner Lang, profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Orešković, dr. med. student prava Karlo Kožina, liječnica Katarina Babić i ravnateljica HINA-e Branka Gabriela Vojvodić (videovezom), dok će se komentarom iz Bruxellesa uključiti dopisnik HINA-e Slavko Vukadin (videovezom).

Konferencija završava studentskom debatom o EU COVID potvrdama u organizaciji Katedre za europsko javno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, uz voditelje debate dr. sc. Niku Bačić Selanec, Davora Petrića i Luku Petrovića.

Događaj će se moći pratiti putem Facebook stranice i YouTube kanala Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Prikupljeni zaključci bit će dio prijedloga što će se objaviti na višejezičnoj digitalnoj platformi Konferencije o budućnosti Europe.

  • #BuducnostJeVasa © Europska unija / Kenton Tatcher
Konferencija o budućnosti Europe je niz javnih rasprava koji omogućuje građankama i građanima iznošenje ideja i izradu prijedloga za buduće politike EU-a. Sastavni dio Konferencije je višejezična digitalna platformapokrenuta 19. travnja 2021., na kojoj građanke i građani mogu razmjenjivati ideje, povezivati se, predlagati rješenja i inicijative te različite aktivnosti. Građane iz svih segmenata društva potiče se da u što većem broju pridonesu oblikovanju vlastite budućnosti putem platforme, ali i da je promiču na društvenim mrežama pod oznakom #BuducnostJeVasa. Uz panele i rasprave, građani će moći sudjelovati i u radu plenarne skupštine u kojoj je za njih rezervirano 108 mjesta. Jednak broj namijenjen je predstavnicima nacionalnih parlamenata te eurozastupnicima. U radu plenarne skupštine sudjeluju još predstavnici Vijeća EU-a, Europske komisije, Odbora regija, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, socijalnih partnera i civilnog društva. Konferencija o budućnosti Europe svečano je otvorena 9. svibnja u Europskom parlamentu u Strasbourgu koji je također bio domaćin inauguracija prve plenarne skupštine 19. lipnja 2021.

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

SCF bi mogao grijati 20 milijuna energetski siromašnih kućanstava!

Nova studija Europskog ureda za okoliš (European Environmental Bureau – EEB), provedena u suradnji s konzultantskom kućom LCP Delta, pokazuje kako bi se korištenjem samo trećine sredstava iz Socijalnog klimatskog fonda (SCF) moglo subvencionirati više od 20 milijuna dizalica topline diljem Europske unije do 2032.

Istraživanje EP-a: EU sredstva samo za države koje poštuju vladavinu prava

Velika većina ili 60 % Europljana i Europljanki očekuje da će projekti iz plana oporavka Next Generation EU pomoći njihovoj zemlji u prevladavanju gospodarskih i društvenih posljedica pandemije koronavirusa. Međutim, čak 41 % njih sumnja u sposobnost svojih nacionalnih vlada da pravilno koriste EU sredstva.

Konferencija o budućnosti Europe završila s radom

Predsjednica Roberta Metsola u ime Europskog parlamenta, francuski predsjednik Emmanuel Macron u ime predsjedništva Vijeća i predsjednica Ursula von der Leyen u ime Europske komisije, na današnjoj su završnoj svečanosti primili konačno izvješće o ishodu Konferencije od supredsjedatelja Izvršnog odbora Konferencije.

Budućnost Europe: Hrvate terorizam zabrinjava više od klimatskih promjena

Istraživanje na razini EU-a pokazalo je da Europljani podupiru pokretanje Konferencije o budućnosti Europe. Velik broj njih smatra kako će kriza koronavirusa utjecati na budućnost Unije, dok se uvjerljiva većina (92 %) diljem država članica slaže da glas EU građana treba više uzimati u obzir pri odlukama koje se odnose na budućnost Europe.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER