Budućnost javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi

Konferencija o budućnosti Europe

Konferencija o budućnosti Europe na temu budućnosti javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi održat će se u Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu i to u petak 28. siječnja s početkom u 10 sati.

Predstavništvo Europske komisije i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj u partnerstvu sa zagrebačkim Pravnim fakultetom organiziraju Konferenciju o budućnosti Europe na temu budućnosti javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi. Uvodnim govorom konferenciju će otvoriti potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica, a potom će uslijediti uvodne riječi državnog tajnika Ministarstva zdravstva izv. prof. dr.sc. Silvija Bašića dr.med. (videovezom), zastupnice u Hrvatskome saboru te izaslanice gradonačelnika Grada Zagreba Ivane Kekin, dr. med., kao i dr. sc. Ivana Ćelića, dr. med., zastupnika u Hrvatskom saboru i izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora.

U uvodnom razgovoru o Konferenciji o budućnosti Europe i javnom zdravlju sudjelovat će voditeljica Ureda  Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Staničić, u ime Medicinskog fakulteta u Zagrebu ravnateljica Škole narodnog zdravlja "A. Štampar" prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak te dekan zagrebačkog Pravnog fakulteta prof. dr. sc. Ivan Koprić.

Proces Konferencije o budućnosti Europe prisutnima će približiti zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak i zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula (videovezom), koji u ime ove europske institucije sudjeluju u plenarnim sjednicama Konferencije, dok će o budućnosti javnog zdravlja iz pravne, medicinske i komunikacijske perspektive u ostalim panelima govoriti zastupnici u Europskom parlamentu Karlo Ressler, dr. sc. Tomislav Sokol i dr. sc. Romana Jerković, dr. med.

U svakom od panela govorit će i hrvatski predstavnici koji su tijekom proteklih mjeseci sudjelovali u europskim panelima građana Konferencije: umirovljenik Vinko Sebešić te studenti Ivan BegićMateja Lisak, Martina Zvonar i Fran Radačić. Ostali sudionici rasprava su Jean Monnet, profesorica europskog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu prof. dr. sc. Iris Goldner Lang, profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Orešković, dr. med. student prava Karlo Kožina, liječnica Katarina Babić i ravnateljica HINA-e Branka Gabriela Vojvodić (videovezom), dok će se komentarom iz Bruxellesa uključiti dopisnik HINA-e Slavko Vukadin (videovezom).

Konferencija završava studentskom debatom o EU COVID potvrdama u organizaciji Katedre za europsko javno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, uz voditelje debate dr. sc. Niku Bačić Selanec, Davora Petrića i Luku Petrovića.

Događaj će se moći pratiti putem Facebook stranice i YouTube kanala Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Prikupljeni zaključci bit će dio prijedloga što će se objaviti na višejezičnoj digitalnoj platformi Konferencije o budućnosti Europe.

  • #BuducnostJeVasa © Europska unija / Kenton Tatcher
Konferencija o budućnosti Europe je niz javnih rasprava koji omogućuje građankama i građanima iznošenje ideja i izradu prijedloga za buduće politike EU-a. Sastavni dio Konferencije je višejezična digitalna platformapokrenuta 19. travnja 2021., na kojoj građanke i građani mogu razmjenjivati ideje, povezivati se, predlagati rješenja i inicijative te različite aktivnosti. Građane iz svih segmenata društva potiče se da u što većem broju pridonesu oblikovanju vlastite budućnosti putem platforme, ali i da je promiču na društvenim mrežama pod oznakom #BuducnostJeVasa. Uz panele i rasprave, građani će moći sudjelovati i u radu plenarne skupštine u kojoj je za njih rezervirano 108 mjesta. Jednak broj namijenjen je predstavnicima nacionalnih parlamenata te eurozastupnicima. U radu plenarne skupštine sudjeluju još predstavnici Vijeća EU-a, Europske komisije, Odbora regija, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, socijalnih partnera i civilnog društva. Konferencija o budućnosti Europe svečano je otvorena 9. svibnja u Europskom parlamentu u Strasbourgu koji je također bio domaćin inauguracija prve plenarne skupštine 19. lipnja 2021.

 

  • Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Istraživanje EP-a: EU sredstva samo za države koje poštuju vladavinu prava

Velika većina ili 60 % Europljana i Europljanki očekuje da će projekti iz plana oporavka Next Generation EU pomoći njihovoj zemlji u prevladavanju gospodarskih i društvenih posljedica pandemije koronavirusa. Međutim, čak 41 % njih sumnja u sposobnost svojih nacionalnih vlada da pravilno koriste EU sredstva.

Konferencija o budućnosti Europe završila s radom

Predsjednica Roberta Metsola u ime Europskog parlamenta, francuski predsjednik Emmanuel Macron u ime predsjedništva Vijeća i predsjednica Ursula von der Leyen u ime Europske komisije, na današnjoj su završnoj svečanosti primili konačno izvješće o ishodu Konferencije od supredsjedatelja Izvršnog odbora Konferencije.

Budućnost Europe: Hrvate terorizam zabrinjava više od klimatskih promjena

Istraživanje na razini EU-a pokazalo je da Europljani podupiru pokretanje Konferencije o budućnosti Europe. Velik broj njih smatra kako će kriza koronavirusa utjecati na budućnost Unije, dok se uvjerljiva većina (92 %) diljem država članica slaže da glas EU građana treba više uzimati u obzir pri odlukama koje se odnose na budućnost Europe.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER