U Beču se otvara inovativna škola programiranja
Od ove jeseni u novoj će se školi besplatno obrazovati čak 150 budućih programera
U renomiranoj informatičkoj školi „42” od ove će se jeseni u Beču moći besplatno obrazovati 150 budućih programera. U iduće tri godine broj mjesta trebao bi se povećati na 450.
Austrijskom gospodarstvu prema procjenama nedostaje oko 30.000 IT stručnjaka, a zbog ubrzanja procesa digitalizacije taj broj postaje sve veći. Kako bi odgovorili na manjak stručnog kadra i obogatili postojeću obrazovnu ponudu, glavni grad Austrije u rujnu ove godine dobiva međunarodnu školu programiranja. Naime, renomirana francuska informatička škola „42” otvara kampus i u Beču pa će se u 19. gradskom okrugu od ove jeseni moći besplatno obrazovati čak 150 budućih programera. U iduće tri godine broj polaznika trebao bi se povećati na ukupno 450 godišnje.
Obrazovni model škole temelji se na metodi ocjenjivanja kolega koja ne uključuje profesore i uobičajeni frontalni oblik nastave u kojem profesor posreduje između nastavnog sadržaja i studenta. Fokus je na metodi učenja koja se bazira na radu na projektima s modulima igrifikacije, odnosno korištenja elemenata iz videoigara za rješavanje konkretnih problema u poslovnom svijetu. Posebna pažnja pridaje se radu u grupama kako bi se stekle potrebne kompetencije za suvremeno tržište rada. Uz stečena znanja o različitim IT područjima u sklopu školovanja razvijaju se kreativne vještine, suradnja, rješavanje problema, predanost zadatku i poduzetnički način razmišljanja. Program predviđa i dvije prakse u trajanju od šest mjeseci, a ukupno traje od 1,5 do pet godina, ovisno o raspoloživom vremenu polaznika i trajanju specijalizacije. Osim toga, ne zahtijeva predznanje o programiranju. Informatička škola „42”, koja preispituje tradicionalne metode i nudi moderan pristup učenju, dostupna je već na 42 lokacije u 25 zemalja diljem svijeta. Prvi kampus otvoren je 2013. u Parizu.
- Renomirana škola programiranja otvara se i u Beču © Ecole 42
Glavni grad Austrije u svijetu prednjači u inovativnim projektima digitalizacije, primjerice u području komunikacije s građanima i ponude administrativnih poslova u javnim službama koji se mogu obaviti online putem. U središtu svih projekata u digitalnoj strategiji grada do 2025. stoji čovjek, a njezin je cilj pridonijeti općem boljitku društva i poboljšati kvalitetu života Bečana. Stoga austrijska prijestolnica želi potaknuti informatičke talente da steknu potrebno obrazovanje i uključe se na tržište rada te sudjeluju u digitalnoj transformaciji. Nova škola u Beču želi i potaknuti više žena da se odluče za zanimanje u IT sektoru. „Digitalne vještine na međunarodnoj razini temelj su za budući razvoj, a Beč kao poslovnu lokaciju čine još atraktivnijim”, kazao je član bečkog gradskog poglavarstva za financije i gospodarstvo Peter Hanke.
Više informacija o prijavama i školi možete pronaći na sljedećoj poveznici.
- EurocommPR / Ekovjesnik