Otvorena nova zgrada Etnografskog muzeja u Budimpešti
Muzejska četvrt mađarske metropole
Dana 22. svibnja u budimpeštanskom Gradskom parku (Városliget) svečano je otvorena nova zgrada Etnografskog muzeja. Dizajn velebnog zdanja potpisuje arhitekt Marcel Ferencz iz mađarskog arhitektonskog studija NAPUR Architect.
Najveći budimpeštanski park i jedan od najstarijih javnih parkova u svijetu realizacijom projekta sveobuhvatne obnove Liget Budapest postaje suvremena zelena zona opuštanja, zabave i rekreacije u srcu mađarske metropole, ali i njegovo novo kulturno središte impresivnih arhitektonskih zdanja.
László Baán, povjerenik mađarske vlade za projekt Liget Budapest, pohvalio je genijalnost arhitekta Marcela Ferencza koji potpisuje dizajn nove zgrade Etnografskog muzeja (Néprajzi Múzeum), prvog stalnog doma u povijesti ove muzejske institucije osnovane 1872. godine. Ravnatelj Etnografskog muzeja, Lajos Kemecsi, kazao je kako „150 godina stara ustanova po prvi put dobiva dom izgrađen prema vlastitim potrebama.“ Muzej je sljedećeg dana, 23. svibnja, otvorio svoja vrata za javnost.
Nova zgrada ukupne površine 34.000 m2 izgrađena je uz jugozapadni rubni dio Gradskog parka (Városliget), na prostoru nekadašnjeg velikog parkirališta, i u neposrednoj blizini novog Doma mađarske glazbe (Magyar Zene Háza) koji je dizajnirala japanska arhitektonska zvijezda Sou Fujimoto.
- © Néprajzi Múzeum - Laszlo Incze
Zeleni krov i suvremena reinterpretacija etnografskih motiva
Novu zgradu muzeja projektirao je Marcel Ferencz iz mađarskog arhitektonskog studija NAPUR Architect. Zgrada se odlikuje dinamičnim, ali jednostavnim linijama koje su istovremeno usklađene s okolišem parka i komuniciraju s okolnim urbanim područjem. Blago zakrivljene linije omogućuju da zgrada funkcionira kao ulaz i prolaz koji povezuje grad i park. Čak šezdeset posto građevine nalazi se pod zemljom, a zahvaljujući zelenom krovu i transparentnosti njenog nadzemnog dijela, novi muzej je skladno uklopljen u svoje okruženje. Krov je velikim dijelom prekriven travnjacima, a sa svojim uzdignutim krajevima podsjeća na dva brežuljka, koja će zasigurno postati novo mjesto za druženje i okupljanje posjetitelja Városligeta.
Spektakularno stakleno pročelje zgrade prekriva laserski izrezana aluminijska mreža, izrađena korištenjem tradicionalnih etnografskih motiva odabranih iz mađarskih i međunarodnih muzejskih zbirki.
- © LIGET BUDAPEST / Palkó György
Etnografski muzej već je prepoznat kao jedna od najuzbudljivijih suvremenih građevina u Europi, a kao dio projekta Liget Budapest uvrštena je među finaliste za nagradu MIPIM Awards 2017. u kategoriji najboljih mega projekata budućnosti. Nove funkcije i fleksibilni prostori suvremene muzejske zgrade omogućuju izvrsnu prezentaciju bogate povijesne baštine te otvaraju nove mogućnosti za komunikaciju s posjetiteljima.
S.F. / Ekovjesnik