Riječke plaže spremne za sezonu kupanja

Prvo ovogodišnje uzorkovanje pokazuje većinom izvrsnu kvalitetu mora

Riječke plaže, na kojima su izvedeni potrebni pripremni radovi i čišćenje, kao i prvo uzorkovanje kvalitete mora za kupanje, spremne su za sezonu kupnja koja počinje prvog dana lipnja, izvijestili su iz Grada Rijeke.

Ispitivanje kvalitete mora za kupanje svake godine od sredine svibnja do rujna provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Kako su izvijestili iz Grada Rijeke, prvo ovogodišnje uzorkovanje, provedeno na 17 riječkih plaža, pokazalo je većinom izvrsnu kvalitetu mora za kupanje. Na četiri točke more je kvaliteta mora ocijenjena dobrom, a na dvije zadovoljavajućom.

Radi se o pojedinačnim ocjenama, kojima se more razvrstava kao izvrsno, dobro i zadovoljavajuće, dok se na temelju godišnje i konačne ocjene more razvrstava kao izvrsno, dobro, zadovoljavajuće i nezadovoljavajuće. Kako je kazala pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković, hrvatski propisi su stroži od europske direktive, pa tako ocjena nezadovoljavajuće po hrvatskim propisima i dalje znači zadovoljavajuću kvalitetu po europskoj direktivi.

U 2021. godini more na riječkim plažama ispitivalo se između 17. svibnja i 22. rujna te je ocijenjeno 220 uzoraka. Kakvoća mora na većini riječkih plaža, odnosno mjernih točki ocjenjena je pojedinačnom ocjenom izvrsno (85 %), dobru kakvoću mora pokazalo je 12,27 % uzoraka (po jedan uzorak s plaža Kantrida – dječja bolnica, Bivio – plaža, Bivio – Skalete), te po više uzoraka s plaža Kantrida – rekreacijski centar 3. Maj; Kantrida – zapad; Kantrida – istok, Kantrida – Vila Nora; Kantrida – bazen istok; Bivio – Dom umirovljenika; Kantrida – bazen i Plaža ispod nogometnog igrališta), a ocjenu zadovoljavajuće ima 2,73 % uzoraka (po jedan uzorak s plaža Kantrida – rekreacijski centar 3. Maj; Kantrida – istok; Glavanovo – istok, te dva uzorka Bivio – plaža).

Tijekom 2021. godine zabilježena su iznenadna, jednokratna onečišćenja kod hotela Jadran i na plaži Glavanovo zapad (16. kolovoza 2021.), no niti u jednom slučaju nisu zabilježene povišene koncentracije indikatorskih bakterija u kupališnoj zoni.

Najproblematičnije riječke plaže tj. one koje imaju povećano mikrobiološko opterećenje unazad više godina su plaže na području Kantride, na obalnoj liniji od plaže Bazen – zapad do Rekreacijskog centra 3. maj. U izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ predložene su i određene mjere kako bi se točno definirao izvor onečišćenja predmetnih lokacija. Grad Rijeka putem KD Vodovodi i kanalizacija ulaže značajna sredstava u poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka, a s ciljem povećanja stupnja zaštite izvorišta pitke vode i smanjenje zagađenje mora.

Čišćenje i održavanje plaža kao priprema za sezonu kupanja

Govoreći o održavanju plaža i aktivnostima na osiguranju sportsko-rekreacijskih i ugostiteljskih sadržaja na plažama uoči sezone kupanja, pročelnica Odjela za komunalni sustav Maja Malnar istaknula je kako je većina planiranih pripremnih radnji dovršena, a broj sadržaja na riječkim plažama veći nego proteklih godina. Primjerice, radovi na prilagodbi zapadnog platoa plaže Ploče osobama s invaliditetom vrijedni  457 tisuća kuna nisu započeli iz razloga što na dva pokrenuta javna natječaja nisu pristigle valjane ponude te se planiraju izvesti nakon sezone kupanja.

Sukladno Planu upravljanja pomorskim dobrom za 2022. godinu osigurano je 860.000,00 kn, a sukladno Programu održavanja komunalne infrastrukture (iz sredstava komunalne naknade) osigurano je 1.085.000,00 kn, što ukupno iznosi 1.945.000,00 kn za održavanje plaža.

Radovi uključuju, primjerice, dohranjivanje plaža šljunkom, održavanje objekata i opreme poput nužnika, tuševa, kabina za presvlačenje, sportske opreme ili pak rampi za ulazak u more za osobe s invaliditetom, građevinsko-obrtničke radove za sigurno korištenje plaža i prilaza plažama i sl. Čišćenje plaža podrazumijeva jednokratno čišćenje plaža uoči sezone od krupnog i sitnog otpada uoči sezone kupanja, a tijekom sezone kupanja svakodnevno čišćenje plaža, pražnjenje košarica za otpad, kao i održavanje čistoće sanitarnih čvorova i kabina za presvlačenje.

Kao i prethodnih godina bit će organizirana spasilačka služba u sezoni kupanja na plaži za osobe s invaliditetom u uvali Kostanj, za što će se iz proračuna izdvojiti 100 tisuća kuna, uz dodatnih 10 tisuća kuna za potrošni materijal.

Inače, podatke o ispitivanju kvalitete mora mora, ali i o svim drugim uslugama i djelatnostima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, odsad možete pratiti putem novih internetskih stranica Zavoda, kao i putem njihove Facebook stranice.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Plaža Klenovica kod Novog Vinodolskog puna Escherichije coli

Koncentracija bakterije Escherichia coli na jednoj od tri lokacije na plaži Klenovica, na kraju plaže kod skakaonice Tunera, viša je od dopuštene te je zbog toga dobila nezadovoljavajuću ocjenu, objavio je u srijedu Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u Rijeci.

Do daljnjeg zabranjeno kupanje na dijelu plaže u Klenovici

Kada se uzrok onečišćenja otkrije poduzet će se sve potrebne radnje da se u najkraćem roku otkloni, no od 19. kolovoza vrijedi zabrana kupanja na dijelu plaže na kojemu su se pojavile nedopuštene razine onečišćenja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER