U rovinjskom akvatoriju pronađene dvije odrasle periske: Fuma i Fumica u odličnom stanju!
U Centru za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju kažu da su uz dvije odrasle periske pronađene i dvije mlade koje su odmah prema protokolu prenesene u Aquarium Pula
Uz dvije malene periske koje su pronađene na kolektorima, u moru kod Rovinja pronađene su i dvije odrasle plemenite periske, izvijestio je HRT.
Plemenita periska (Pinna nobilis) je endemska vrsta od velike važnosti za morski eko sustav. Posljednjih nekoliko godina novootkriven parazit i bakterije proširile su se Sredozemljem i dovele ovog školjkaša do najtežih razdoblja u povijesti, piše HRT.
Dr. sc. Andrej Jaklin iz Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju kaže da su pronađene periske nazvane Fuma i Fumica u odličnom stanju, a od prošle godine su narasle između 3-4 cm te reagiraju normalno kao što živa periska treba reagirati.
Uz dvije odrasle periske, na kolektorima koji su postavljeni u blizini, pronađene su i dvije malene koje se čuvaju u pulskom Aquariumu. Prema riječima Aleksandre Bel Dajaković, voditeljice stručnog odjela Aquariuma Pula, one su u strogo kontroliranim uvjetima te svakodnevno skrbe za njih i promatraju kako napreduju.
Ovaj plemeniti školjkaš može narasti do jednog i pol metra, težiti preko tri kilograma i živjeti do 50 godina, a od velike je važnosti za morski eko sustav.
„Najveći je to sredozemni školjkaš koji dnevno filtrira velike količine vode i time doprinosi očišćavanju, pročišćivanju vode te eliminira suvišne organske tvari iz vode“, kaže dr. sc. Andrej Jaklin.
- © IRB Centar za istraživanje mora Rovinj - Rovigno / Facebook
Plemenitu perisku je u posljednje četiri godine pogodila pošast patogena koja ju je dovela gotovo do izumiranja.
„Nakon ovog pomora periska je došla na milimetar do istrebljenja, do nestajanja iz Sredozemlja, iz cijelog Jadrana i svaka živa jedinka je važna za očuvanje ove vrste“, dodaje Jaklin.
Uz pretragu podmorja i pronalazak živih jedinki za očuvanje ove vrste pokrenute su i razne akcije zaštite. Postavljaju se zaštitni kavezi, ako se nalaze u blizini sidra ili postoji ugroza od hobotnice.
Najveću prijetnju predstavljaju im brodice sa znatiželjnim turistima, koji ne znaju da je riječ o zaštićenoj vrsti pa bi edukacija trebala biti na prvom mjestu. „Raznim edukacijama može se osvijestiti javnost kako bi se očuvao svijet plemenite periske - najvećeg školjkaša u Sredozemlju“, zaključuje Aleksandra Bel Dajaković.
HRT / Ekovjesnik