Gradnja treće trake na autocesti od Zagreba do Karlovca

Prilagodba infrastrukture na relaciji Zagreb-Karlovac

Zagrebačka županija, gradovi Karlovac i Jastrebarsko te općine Klinča Sela i Stupnik partneri su trgovačkom društvu Autocesta Rijeka-Zagreb u izradi studije izvodljivosti za projekt „Prilagodba infrastrukture na relaciji Zagreb-Karlovac“, koji podrazumijeva gradnju treće trake na autocesti od Zagreba do Karlovca.

„Projekt smo podijelili u četiri etape, prva je bila izrada Masterplana, druga je izrada studije izvodljivosti, treća projektiranje i četvrta, kruna cijele priče, sama gradnja. Iskreno se nadam da će studija izvodljivosti pokazati opravdanost nastavka ovoga projekta“, rekao je Josip Šala, direktor trgovačkog društva Autocesta Rijeka-Zagreb na potpisivanju Sporazuma o partnerstvu.

Projekt „Prilagodba infrastrukture na relaciji Zagreb-Karlovac“, uz gradnju treće trake, predviđa i gradnju bukobrana i zaštitne odbojne ograde na cijeloj trasi, uvođenje led rasvjete, opremanje i proširenje čvora Jastrebarsko, kao i izmještanje čvora Lučko i čvora Karlovac.

„Na pripremu ovoga projekta nagnala su nas dva ključna parametra - protočnost i sigurnost prometa. Ovo je jedina dionica autocesta u RH koja ima prosječni godišnji dnevni promet veći od 35.000 vozila, a u ljetnim mjesecima on je veći i od 65.000 vozila. Studija izvodljivosti, koju ćemo dati izraditi temeljem danas potpisanoga sporazuma, trebala bi pokazati jesmo li na pravom putu, zadovoljavamo li kriterije Europske komisije“, rekao je Miro Škrgatić, v.d. direktora Tehničkog sektora i EU projekata Autoceste Rijeka-Zagreb. Pokaže li studija izvodljivosti opravdanost projekta, on se namjerava realizirati sredstvima EU fondova.

U ime Zagrebačke županije Sporazum o partnerstvu potpisao je zamjenik župana Hrvoje Frankić.

„Osim što smo potpisali Sporazum, razgovarali smo i o nekim, za nas, bolnim temama. Prije svega naplati cestarine za građane Jastrebarskoga. Nažalost, Autocesta Rijeka-Zagreb d.d., kao i Hrvatske autoceste, ima određene financijske obveze i svako umanjenje prihoda u ovom trenutku bi bilo nemoguće. Također, razgovarali smo i o problematici zaobilaženja autocesta, gdje teška vozila u tranzitu nastoje „eskivirati“ plaćanje cestarine i na taj način oštećuju ceste koje su u nadležnosti županijske, odnosno lokalne uprave. Dolazi tako do dvostruke štete - autoceste gube prihod, a županijske i lokalne ceste se uništavaju. Smatram da bi zajedno trebali uputiti apel policiji da se promet teških vozila kvalitetnije kontrolira“, rekao je zamjenik župana Hrvoje Frankić.

Zagrebačka županija / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Brojne vatrogasne intervencije i dalje u tijeku

Nastavlja se angažman vatrogasaca na saniranju posljedica olujnog nevremena. Jak vjetar je i jučer prouzročio niz problema, od slomljenih stabala i oštećenih fasada i krovišta do prekida u cestovnom i trajektnom prometu. Uz vjetar, velika količina oborina dovela je do porasta vodostaja rijeka zbog čega je na nekoliko lokacija organizirana obrana od poplava.

Nove prometnice i lokacije u Gospodarskoj zoni Jalševac

Gradonačelniku grada Jastrebarskog, Zvonimiru Novoselu, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, Darko Horvat, uručio je Odluku o financiranju projekta „Izgradnja zajedničke osnovne i zelene infrastrukture u Gospodarskoj zoni Jalševac u Gradu Jastrebarskom, vrijednu oko 4,2 milijuna kuna.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER