Regija, razvoj, ravnoteža - Pristupi istraživanju i planiranju prostora

4. međunarodni multidisciplinarni kongres Kluba studenata geografije Zagreb

Klub studenata geografije Zagreb četvrti put organizira Međunarodni multidisciplinarni kongres, ove godine pod nazivom Regija, razvoj, ravnoteža: Pristupi istraživanju i planiranju prostora. Kongres će se održati 12. i 13. studenog u prostorijama kina Forum u Studentskom domu Stjepan Radić u Zagrebu.

Ciljevi kongresa su spoznati kompleksnosti postojećih regionalnih dispariteta u Hrvatskoj, donijeti zajednička rješenja i strategije za amelioraciju trenutnog stanja te učvrstiti suradnju između nadležnih tijela vlasti i akademske zajednice.

 

Međunarodni multidisciplinarni kongres već je tradicionalni događaj na kojem KSG Zagreb okuplja stručnjake iz geografije i srodnih područja. Kongres na interdisciplinaran način povezuje studente i mlade stručnjake s etabliranim znanstvenicima, a svrha mu je razmjena znanja i iskustava o društveno relevantnim temama. Dosad su uspješno organizirana tri kongresa: 1. MMK - Prostor kroz prizmu održivosti, 2. MMK - Urbana utopija: pristupi planiranju urbanih prostora i 3. MMK – Depopulacijski momentum: Interdisciplinarni pristupi proučavanju stanovništva.

Ovogodišnje izdanje Kongresa bavi se temom regionalnog razvoja. Neravnoteža u stupnju razvoja između različitih dijelova državnog teritorija prepoznata je kao velik problem Hrvatske, kako u znanstvenim krugovima i na svim razinama vlasti, tako i u široj javnosti. Svi akteri i institucije koji nastoje utjecati na postojeće stanje te potaknuti društveni, demografski, ekonomski razvoj pojedinih regija, od državnih vlasti do lokalnih udruga, suočavaju se s izazovima koji su vrlo kompleksni. Ono što nazivamo stupnjem razvoja produkt je kompleksnog međudjelovanja društvenih, demografskih, ekonomskih, ekoloških, prometnih, tehnoloških, kulturnih, političkih i mnogih drugih faktora koji se međusobno ispresijecaju na određenom prostoru. Svaki od ovih sektora proučava zasebna znanost. No kako bi se razumio razvoj regija i procesi koji na njega djeluju, potrebno je pristupiti na integrativni način i proučavati regije kao cjeline, kao rezultat interakcije mnogobrojnih i složenih procesa; zato je prihvaćanje interdisciplinarnog pristupa neophodno radi boljeg razumijevanja i upravljanja prostornim razvojem i zbog toga Klub studenata geografije organizira ovaj kongres kao interdisciplinarno mjesto susreta budućih stručnjaka, čiji će rad u nadolazećim godinama doprinijeti prostornom razvoju svojih zemalja i svojih krajeva.

Kroz izlaganja i diskusije sudionici će promišljati o uzrocima neravnomjernog razvoja, o razvojnim potencijalima regija te o institucijama, politikama i mjerama koje imaju zadaću aktivirati te potencijale. Izlaganja i panel-rasprave biti će strukturirani kroz četiri izdvojene tematske sekcije: Obala, otoci i zaleđe, Kontinentalna Hrvatska, Gradske regije i Poluge razvoja. Svaka će se sekcija sastojati od studentskih izlaganja polemiziranima u raspravi vođenoj od strane stručnjaka ili profesora relevantnih za problematiku sekcije.

Klub studenata geografije Zagreb (KSG) osnovan je 27. siječnja 1999. godine, a upisan u Registar udruga 29. svibnja 2002. godine s ciljem organiziranja i usmjeravanja članova Udruge ka postizanju i ostvarivanju zajedničkih, prvenstveno geografskih interesa i ciljeva te promicanja geografije kao znanosti, nastavnog predmeta i potrebe suvremenog društva. KSG prvenstveno radi na koheziji među samim studentima te promicanju značaja uloge geografije u suvremenom društvu kroz razne aktivnosti kao što su stručni tereni, izdavanje studentskog časopisa Meridijan 16°E, uključivanje u razne edukacijske projekte poput Akademije regionalnog razvoja i fondova EU i Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora, te dobru suradnju s Geografskim odsjekom kroz sudjelovanje u organizaciji Otvorenog dana geografije, Smotre Sveučilišta u Zagrebu, WISe-a te Geografskih ponedjeljaka. U sklopu Kluba djeluje i pjevački zbor Geodeamus. Klub studenata geografije izrazito je aktivna udruga - samo kroz posljednje tri godine, koliko je proteklo od organizacije 3. MMK, KSG je organizirao stručne terene: Uloga ribarstva i marikulture u regionalnom razvoju na primjeru Zadarske županije, Mjesečev otok – vizija pametnog otoka, Edukativna terenska radionica o potencijalima razvoja turizma na temelju kulturne baštine Hrvatskog zagorja, Edukativna terenska radionica o općim i prirodno-geografskim značajkama Korduna, Mrežnica – fenomen vapnenačkog krša, Terenska radionica krša i speleoloških objekata Korduna, Edukativna terenska radionica o društvenim i prirodnogeografskim značajkama Labinštine te Održivo Međimurje – primjer uspješnog razvoja i prakse održivog turizma. Klub također sudjeluje te organizira brojne kongrese i razmjene u suradnji s Europskim geografskim udruženjem (EGEA). Najbitnija uloga KSG-a jest ta da osim konvencionalnog studiranja koje uključuje odlaske na predavanja i polaganje ispita, studentima geografije omogući dodatnu potporu i mogućnosti, ali i otkrije zabavnu stranu studija i same geografije kao struke.

VEZANE VIJESTI

Sajmovi hrane i zdravog življenja: ulog za zdraviju budućnost!

Sajmovi hrane i zdravog življenja ponovno okupljaju ljubitelje zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i održivog načina života. Ovogodišnji događaj donosi bogat program podijeljen u tematske cjeline: Organica, Apitera, KrOnoplja i Mystic, uz posebnu posvetu najfinijim poslasticama – kavi, čokoladi i slasticama.

Čovjek i prostor, čovjek u okolišu [Ekohistorijski ogledi]

Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučiliša u Zagrebu zajedno s Izdavačkom kućom Meridijani, Društvom za hrvatsku povjesnicu te Društvom za hrvatsku ekonomsku povijest i ekohistoriju organizira predstavljanje knjige profesora u mirovini Drage Roksandića „Čovjek i prostor, čovjek u okolišu [Ekohistorijski ogledi]”

CRES - Congress of Renewable Energy Sources

Kongres o obnovljivim izvorima energije održat će se od 8.-9. prosinca 2018. godine u prostorijama Fizičkog odsjeka Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER