U Posebnom ornitološkom rezervatu PP Vransko jezero provedena velika akcija čišćenja
Vransko jezero i pritoci svake se godine 'dopune' desecima kubika otpada
Čuvari prirode i djelatnici tehničke službe Parka prirode Vransko jezero proveli su i ove godine veliku akciju čišćenja u samom srcu Posebnog ornitološkog rezervata „Sjeverozapadni dio Vranskog jezera“, izvijestili su iz JU Park prirode Vransko jezero.
„Lateralni kanal, a samim time i ornitološki rezervat i cijelo Vransko jezero ponovno su, nažalost, postali najzgodnije mjesto za odbacivanje raznoraznog otpada prvenstveno s okolnih poljoprivrednih površina, ali i usputno mjesto za bacanje kućnog smeća, kao i uginulih domaćih životinja.“ – kazali su u JU Park prirode Vransko jezero.
U više desetaka kubika izvučenog otpada ponovno su dominirali odbačeni stiroporni kontejneri za presadnice, a poznato je da se stiropor u prirodi nikad ne razgradi. Naime, prema iskustvima djelatnika JU PP Vransko jezero, stiropor se u relativno kratkom periodu, nakon otprilike tri godine, počne raspadati na sitne komadiće - svima poznate stiroporne kuglice, koje je gotovo nemoguće pokupiti iz vodenog staništa, posebice iz tršćaka.
„Kao da sam po sebi nije dovoljna šteta za organizam, stiropor veže na sebe čestice teških metala, pa takve 'obogaćene' stiroporne kuglice ulaze i u hranidbeni lanac u prirodi, a u krajnjoj liniji završavaju i na jelovniku ljudi“, ističu u JU Park prirode Vransko jezero.
Uz stiropor, Vransko jezero i pritoci se svake godine 'dopune' novim količinama kućnog otpada, ambalažama za motorna ulja, goriva i pesticide, crijevima za kap na kap sustave, ceradama i raznim najlonima, vrećama, kantama, starim automobilskim gumama, bocama i gotovo svim ostalim otpadom što jedno prosječno reciklažno dvorište rado preuzme i zbrine.
Ovaj tršćak spada u najvažnija močvarna staništa i hranilišta za ptice, kao i mnoge druge vrste na Mediteranu, uvršten je i na Ramsarski popis važnih staništa od međunarodnog značaja, ali svake godine bude zatrpan desecima i desecima kubika otpada. Srećom, postoje vrijedni čuvari prirode i djelatnici JU Park prirode Vransko jezero koji ga redovito čiste.
Ekovjesnik