Zaštitita prava potrošača u digitalnom svijetu
Zaštita potrošača u EU
Europski parlament želi zaštititi prava potrošača u digitalnom svijetu: ukidanje naknada za roaming i inicijativa WIFI4EU primjeri su najnovijih uspjeha. No, pred nama su i dalje izazovi poput skupih međugradskih poziva, elektroničke privatnosti i prenosivosti internetskog sadržaja.
Europski parlament je nedavno ostvario uspjeh na području zaštite potrošača, posebice u digitalnom svijetu. Zaustavljanje roaminga i inicijativa WIFI4EU čine važne korake prema ostvarenju jedinstvenog digitalnog tržišta koje dobro funkcionira.
Naknade za roaming su ukinute u EU od lipnja 2017. Sada bi zastupnici htjeli postići da građani mogu povoljnije zvati unutar cijele EU kada zovu iz svoje zemlje. Prvi cilj Reforme telekomunikacijske mreže jest unaprijediti pristup mrežama u cijeloj EU te svim građanima i poduzećima omogućiti spajanje na mreže tehnologije 5G.
„Danas su svi svjesni potrebe za takvim mrežama visokog kapaciteta. Stoga je povezivost jedan od glavnih ciljeva nove uredbe“, izjavila je za EuroparlTV španjolska zastupnica Pilar del Castillo Vera iz Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP).
Prilikom korištenja bilo koje vrste elektroničke komunikacije, poput elektroničke pošte, WhatsAppa ili Facebook Messengera, moguće je da vas promatra Veliki brat zbog komercijalnih razloga. Parlament uspostavlja visoke standarde privatnosti, povjerljivosti i sigurnosti.
„Uredba o privatnosti i elektroničkim komunikacijama ne zabranjuje sve oblike oglašavanja. Ona se samo bavi pitanjima vezanim uz oglašavanje navođeno nadzorom i želi da potrošači imaju izbora odlučiti žele li ili ne da ih se prati u komercijalne svrhe“, rekla je njemačka zastupnica Birgit Sippel iz Kluba zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D).
U digitalnom svijetu je teško znati hoće li vam trgovac doista pružiti uslugu za koju ste platili. Zato je Europski parlament po prvi put ikada usvojio zakone koji se primjenjuju u cijeloj EU kako bi se zaštitili kupci koji se suočavaju s lažnim digitalnim sadržajem ili uslugama. Ako je problem nemoguće riješiti, cijena se mora sniziti ili dolazi do prekida ugovora, a potrošač ostvaruje povrat novca. To je misao vodilja direktive o kojoj se raspravlja u Parlamentu.
„Ako postoji problem kod preuzimanja, potrošači u svakom slučaju imaju svoja prava“, kaže njemačka zastupnica Evelyne Gebhardt (S&D).
Još jedna tema je Uredba o prenosivosti internetskog sadržaja. Korisnici mogu preko interneta uživati u filmu, televiziji, sportu ili pretplati na glazbu dok unutar EU-a putuju izvan svoje zemlje. No, zastupnici također naglašavaju važnost odobrenja za državna područja. Reforma zakona o autorskim pravima jedan je prioriteta programa rada Europskog parlamenta.
„Ovaj tekst posvećuje i naglašava načelo zaštite autorskih prava, no mi uvodimo još jednu novu i važnu slobodu: onu koja se odnosi na privremeno korištenje usluga dostupnih u matičnoj zemlji“, rekao je francuski zastupnik Jean-Marie Cavada (ALDE).
Potrošači ne smiju biti diskriminirani u odnosu na državljanstvo ili mjesto stanovanja. Europski parlament želi da potrošači imaju ravnopravan pristup robama, hotelskim rezervacijama, unajmljivanju automobila ili kupovini koncertnih karata preko državnih granica.
„Danas se može reći da smo krenuli putem uspjeha. Više nema odbijanja kod prodaje roba ili usluga na internetu zbog mjesta boravka ili državljanstva kupca. EU može ostvariti konkretne rezultate za sve građane u cijeloj Europi i donijeti pozitivne promjene u naš svakodnevni život“, rekla je poljska zastupnica Róża Gräfin von Thun und Hohenstein (EPP) u Europskom parlamentu.
Od prekogranične isporuke paketa do internetske prodaje robe, postoji čitav niz pitanja vezanih uz provedbu jedinstvenog digitalnog tržišta koje dobro funkcionira, ali Europski parlament se svim silama nastavlja boriti kako bi se ono ostvarilo.
Cilj politika zaštite Europskog parlamenta je učiniti naš digitalni svijet jednostavnim i sigurnim, osigurati transparentnost cijena prekogranične isporuke paketa i učiniti dostupnom kupnju svima pod istim uvjetima.
EuroparlTV / Ekovjesnik