Rijeka je dobila novi park Pomerio
Ambiciozni riječki projekt za sva osjetila!
Novi riječki park Pomerio konačno je gotov! Iako je još potrebno postaviti ogradu uz jedan zid i stupiće koji će spriječiti nepropisna parkiranja, građevinski strojevi su napustili park, a novu riječku parkovnu oazu površine oko pet tisuća četvornih metara zaposjeli su građani, javlja Novi list.
U izgradnju i opremanje novog riječkog parka, omeđenog ulicama Ivana Rendića, Ive Marinkovića, Pomerio i stubištem koje spaja Ulicu Ive Marinkovića i Pomerio, uloženo je s uračunatim PDV-om oko 6,5 milijuna kuna. Mnogi su taj iznos smatrali previsokim, pa je zbog navedene investicije Grada Rijeke bilo i dosta negodovanja, kao i zbog sječe postojećeg zelenila, rušenja stare kuće u kojoj je nekada djelovao Konzervatorski ured, ali i probijanja rokova izgradnje budući da je, prema prvim planovima, sve trebalo biti gotovo za šest mjeseci, točnije krajem prošle godine.
Unatoč kašnjenju, penali se izvođačima radova neće naplatiti jer su, prema tvrdnjama iz Grada Rijeke, sve odgode završetka uređenja parka bile opravdane.
Radost učenika OŠ Brajda
S uređenjem novog parka ipak nisu zadovoljni svi građani, pa ni dio struke. Nekima smeta što nema dovoljno zelenila, drugima što nema dovoljno ljuljački, tobogana, vrtuljaka i drugih igrala za malu djecu.
Ovoj zelenoj oazi u riječkom središtu najviše se raduju učenici OŠ Brajda, koja je sada dobila „produženo dvorište“. Da je tomu tako Novom listu potvrdila je i ravnateljica škole Adriana Rubignoni Cecić koja kaže da su svi jako zadovoljni i nitko nema zamjerki, posebice stoga što se školi sada otvorio vidik prema gradu koji prije nije imala, ali i mogućnost da se nastava odvija na otvorenom.
„Kada usporedimo kako je to bilo prije, ovo je stvarno veliki doprinos gradu“, kaže ravnateljica škole Adriana Rubignoni Cecić, kojoj se sviđa i odabir vegetacije. U novom parku posađene su, naime, voćke i kulture bobičastog voća poput jagoda, a da se doista pazilo pri izboru biljaka potvrđuje i riječki arhitekt Vladi Bralić koji potpisuje idejno rješenje ovog projekta.
Investitor: Grad Rijeka / Autor: Arhitektonsko-građevinski atelje d.o.o. / Projektni tim: Arsen Čupev, Borko Zugan, Vladi Bralić / Suradnici: Bia Gec, Luka Jelušić, (hortikultura) / Fotografija: arhitektura.hr
Park je ipak pod videonadzorom
„Uz voćke i jagode, uz Ulicu Ivana Rendića koja se nalazi uz park sa zapadne strane, posađen je i drvored melija. Riječ je o stablu koje u proljeće brzo lista i stvara lijepi hlad, ali u jesen vrlo brzo gubi lišće tako da zgrade uz takva stabla imaju dovoljno sunca i svjetlosti u zimsko vrijeme“, pojašnjava Vladi Bralić.
„Sve što je bilo dobro i zdravo od biljaka je sačuvano. Ostala je recimo stara smokva. Ima dosta voćaka, a posađene su i jagode, koje se kasnije mogu jesti. Mogu biti jako zadovoljan kako je posao napravljen. Rijeka je dobila javni prostor koji prije nije bio dostupan građanima, a sada jest. Tu su prije bili vrtovi, jedan dio terena je bio ograđen. Svi znamo kako je to izgledalo prije, zar ne?“, kaže za Novi list arhitekt Vladi Bralić.
Pri izradi idejnog rješenja novog parka pratila se i poštivala konfiguracija terena, pa je tako sačuvan i mali brežuljak koji je sada ozelenjen travom te idealan za lješkarenje, a u oblaganju vodenog zdenca koristio kamen iz Rječine.
Ni u Mjesnom odboru Brajda – Dolac, na čijem se području park nalazi, nema zamjerke na novi izgled parka za koji kažu da je najljepši u Rijeci. Također, nadaju se kako se više neće ponoviti devastacija kao prije nekoliko tjedana kada su neke klupe išarane i ukradene neke biljke, no za takve slučajeve poslužit će postavljeni videonadzor.
Investitor: Grad Rijeka / Autor: Arhitektonsko-građevinski atelje d.o.o. / Projektni tim: Arsen Čupev, Borko Zugan, Vladi Bralić / Suradnici: Bia Gec, Luka Jelušić, (hortikultura) / Fotografija: arhitektura.hr
Briga o invalidima
Ovaj ambiciozni projekt, uz sadnju raznog bilja i ugradnju komunalne infrastrukture kao što je rasvjeta, kanalizacija, struja, odvodnja, postava ograda i koševa za otpatke, predviđao je izgradnju vidikovca ispod kojeg je javni toalet, a ugrađena su dizala za invalide u što je uloženo oko 200 tisuća kuna. Godišnje će se za njihovo održavanje izdvajati oko 40 tisuća kuna. Tu su i klupe, vodeni zdenac, a od igrala – drveni brod. Staze su pošljunčane, a ostalo je ozelenjeno travom. Uređeno je i jedno parkirno mjesto na južnoj strani namijenjeno osobama s invaliditetom i označeno žutom bojom. Od stare kuće sačuvano je pročelje, točnije dio pročelja koji je pratio zid, a zbog projekta je premještena i autobusna stanica.
Novi list / Ekovjesnik