Pravednija poljoprivreda u EU nakon 2020. godine

Europski parlament reformira svoj poljoprivredni okvir diljem EU

Zajednička poljoprivredna politika - Zastupnici imaju ambiciozne planove za reformu, od pravednijeg financiranja, davanja veće potpore mladim i novim poljoprivrednicima i regijama s poteškoćama do jamčenja bolje opremljenosti poljoprivrednika u EU za suočavanje s krizama.

Gotovo polovica zemlje u Europskoj uniji koristi se za poljoprivredu. EU želi zaštititi i promicati svoj poljoprivredni sektor, a s reformom Zajedničke poljoprivredne politike koja slijedi nakon 2020. godine, Parlament nastoji povećati fleksibilnost i pravednije financiranje. Cilj je poljoprivredu učiniti pravednijom u svim državama članicama. Ruralne regije bi dobile više financijskih sredstava, a zastupnici žele bolje podržati mlade i nove poljoprivrednike.

„Moramo odraziti razlike u prihodima u različitim europskim regijama. Po mom mišljenju, ne bi bilo pravedno dovesti do toga da svi poljoprivrednici u Europi imaju iste prihode.“ – izjavio je za EuroparlTV talijanski zastupnik Herbert Dorfmann iz Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP).

Zastupnici žele održati konkurentnost poljoprivrede u EU i zato se zalažu za dostatno financiranje ZPP-a.

„Pitanje je kakvu poljoprivredu želimo u Europi? Osobno mislim da bismo u Europi trebali imati obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja su održiva, inovativna i atraktivna mladim ljudima.“ – dodaje Herbert Dorfmann.

Zastupnici žele da se budućim ZPP-om postigne da poljoprivredna gospodarstva budu ekološki održivija te potaknuti inovacije i pametne poljoprivredne prakse kako bi EU u narednom razdoblju mogla ostvariti sigurnost opskrbe hranom i procvat poljoprivrednih gospodarstava.

EuroparlTV / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Nakon berbe dunja, jabuka i nara, u Pompejima se danas održava berba maslina

Berba će se održati u masliniku kuće Casa della nave Europa, drevnom domu antičkog proizvođača i trgovca vinom, maslinovim uljem i drugim poljoprivrednim proizvodima. Osim što će sudjelovati u berbi, posjetitelji će moći degustirati poseban pompejski brend PÙMPAIIA, prvo registrirano maslinovo ulje s oznakom izvornosti s područja Arheološkog parka Pompeji.

OIEH i Hrvatska poljoprivredna komora potpisali sporazum o suradnji

Proizvodnja hrane i energije su strateški važne grane za svaku zemlju. Hrvatska u obje ima velike prirodne potencijale, ali ih ne koristi dovoljno. Prepoznajući potrebu za njihovim snažnijim razvojem i dobrobit koju suvremena hrvatska poljoprivreda može ostvariti u suradnji s domaćom proizvodnjom energije, Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) i Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) potpisali su sporazum o suradnji.

Zastupnici u Europskom parlamentu dali zeleno svjetlo novom ZPP-u

Europski parlament je u utorak odobrio reformu poljoprivredne politike EU-a, koja će biti „zelenija, pravednija, fleksibilnija i transparentnija“, priopćili su iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER