Predstavljen projekt izgradnje novog dječjeg vrtića u Podbrežju

U zagrebačkoj gradskoj upravi navode kako će se novi dječji vrtić u Podbrežju graditi prema najvišim standardima zelene gradnje

Projekt su u utorak najavili čelnici Grada Zagreba u društvu Julija Domca, ravnatelja Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA). Istaknuto je kako projekt izgradnje novog dječjeg vrtića u Podbrežju označava ključni korak prema stvaranju održive i inovativne javne infrastrukture.

„Gradnja ovog objekta je korak prema dugoročnoj održivosti te predstavlja predanost Grada Zagreba ka uvođenju najviših standarda zelene gradnje. Naselje Podbrežje dobit će sigurno i kvalitetno osmišljeno mjesto za odgoj i boravak djece“, rekla je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec. Istaknula je da projekt prati nove smjernice zelene gradnje koje je za Grad Zagreb razvila REGEA, a prema kojima će Grad Zagreb ubuduće planirati investicije javnih zgrada.

Ravnatelj REGEA-e Julije Domac objasnio je ključne principe zelene gradnje kao što su obvezno korištenje učinkovitih centraliziranih sustava za grijanje i hlađenje ili sustava koji koriste obnovljive izvore energije, povećanje udjela obnovljivih izvora energije te napuštanje korištenja fosilnih goriva. „Istaknuo bih i korištenje sunčane elektrane na krovovima i racionalno korištenje vode te primjenu tehničkih rješenja za njezinu pohranu“, dodao je dr. sc. Julije Domac.

Vizualizacija © Grad Zagreb

Projekt novog dječjeg vrtića osmišljen je s naglaskom na maksimalno korištenje prirodnog svjetla, energetsku učinkovitost te korištenje oborinske vode. Planirani kapacitet dječjeg vrtića je 200 djece u 10 odgojnih skupina, ukupne investicije 9,3 milijuna eura, pri čemu se 80 posto osigurava iz Proračuna Grada Zagreba, dok će se ostatak sufinancirati sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).

„Novi Zagreb Zapad jedna je od četvrti s rastućim brojem zahtjeva za upis u vrtiće, tako da ćemo u naredne dvije godine izgraditi nove kapacitete za oko 700 novih mjesta za djecu s tog područja“, poručila je zamjenica Dolenec.

 

VEZANE VIJESTI

Kultura i zaštita klime: Bečki Ronacher priključen na sustav daljinskog hlađenja

Bečko energetsko poduzeće Wien Energie s mrežom daljinskog hlađenja od sada povezuje još jednu bečku instituciju. Slavno kazalište Ronacher, izgrađeno 1888. godine u središtu grada te uz Raimund Theater i Theater an der Wien jedno od tri kazališta u sklopu Ujedinjenih kazališta u Beču (Vereinigte Bühnen Wien), od ove će se sezone hladiti na suvremen i ekološki prihvatljiv način.

U Kostreni završena energetska obnova dječjeg vrtića

U Dječjem vrtiću Zlatna ribica u Kostreni održana je završna konferencija projekta energetske obnove zgrade vrtića. Načelnik Općine Kostrena, Dražen Vranić, naglasio je da Općina sustavno radi na unaprjeđenju energetske učinkovitosti objekata u općinskom vlasništvu.

Grad Osijek nastavlja s energetskom obnovom škola i vrtića

Do kraja ove školske godine, 55 godina stara zgrada Osnovne škole Franje Krežme u Osijeku bit će energetski obnovljena i učinkovitija, što će godišnje donijeti uštede na energentima od oko 270 tisuća kuna, priopćili su iz Grada Osijeka.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER