Lobiranje mesne i mliječne industrije ugrožava europsko klimatsko zakonodavstvo
Tijekom posljednje tri godine europska industrija mesa i mliječnih proizvoda uspješno je koristila taktike industrije fosilnih goriva kako bi oslabila ambicioznu klimatsku politiku EU-a
Novi izvještaj Influence Mapa, koji prati tvrtke i organizacije koje pokušavaju utjecati na globalnu klimatsku politiku, otkriva taktike kojima europska mesna i mliječna industrija nastoje zaustaviti politike EU-a usmjerene na rješavanje emisija stakleničkih plinova u poljoprivredi te prelazak na održivu prehranu.
U izvještaju Influence Mapa naglašeno je kako se nazadovanje u provedbi klimatskih ciljeva u Europi ne može objasniti samo pritiskom prosvjeda poljoprivrednika organiziranih tijekom posljednjih mjeseci. Ključnu ulogu imala je pak višegodišnja izgradnja strateškog narativa korporativnog sektora mesa i mliječnih proizvoda te vrlo detaljnog političkog angažmana, a sve po uzoru na taktike industrije fosilnih goriva.
Influence Map u svom izvještaju analizira zagovaranje 10 najvećih mesnih i mliječnih tvrtki u Europi i pet najvećih industrijskih udruženja o šest ključnih politika EU-a usmjerenih na rješavanje problema s emisijama stakleničkih plinova u poljoprivredi. Otkriva da su, nakon intenzivnih napora lobiranja od strane velikih industrijskih igrača, dvije od šest politika značajno oslabljene, a čini se da su tri potpuno zastale. To uključuje zakonodavni okvir za održive prehrambene sustave, strategiju „Farm 2 Fork“ („Od farme do vilice“) za prelazak na održivu prehranu i reviziju Direktive o industrijskim emisijama, koja regulira emisije onečišćujućih tvari s europskih farmi, uključujući metan. „Čini se da je Europska pučka stranka (EPP) usvojila narative sektora kako bi se suprotstavila EU zakonodavstvu, što je također moglo pridonijeti neuspjehu tih politika“, navode u Influence Mapu.
Izvještaj otkriva da su ključni akteri u sektoru mesa i mliječnih proizvoda upotrijebili dva ključna narativa kako bi odredili kako ga doživljavaju potrošači i kreatori politike. To su isticanje važnosti stočarstva za društvo i prestanak promatranja stočarstva kao pokretača klimatskih promjena. Influence Map je već ranije otkrio slične taktike koje se koriste u sektoru fosilnog plina kako bi se njegova uloga zadržala u energetskoj mješavini.
Ovi dvostruki narativi i njihovi podnarativi pojavljuju se opetovano u javnim savjetovanjima i javnim izjavama, a posebno na društvenim mrežama i stranicama sektora mesa i mliječnih proizvoda – kao i u izravnoj komunikaciji između subjekata ocijenjenih u ovom izvještaju i povjerenika EU-a za poljoprivredu Janusza Wojciechowskog. Europska pučka stranka (EPP) ih također više puta koristi u Europskoj komisiji i Europskom parlamentu te u svojim javnim izjavama, a sve to otkriva vrlo blizak odnos između industrije i kreatora politike. Svi korišteni narativi u suprotnosti su s najnovijim znanstveno utemeljenim preporukama Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), objavljenima u izvještajima za 2022. i 2019. godinu, te studijom EAT-Lancet iz 2019. godine o prelasku na održivu i zdravu prehranu.
- Izvor: Influence Map
Primjerice, udruženja European Livestock and Meat Trades Union (UECBV), European Livestock Voice i Copa-Cogeca su putem više komunikacijskih kanala naglasila važnost konzumacije mesa za ljudsko zdravlje, a tvrtka za proizvodnju mesa Vion Food Group izjavila je da meso je „osnovna hrana“. Međutim, navedena EAT-Lancet studija pokazala je da se održiva i zdrava prehrana sastoji od „male količine hrane životinjskog podrijetla“ i da bi se usvajanjem takve prehrane i ograničenjem upotrebe prerađene hrane svake godine spriječilo između 10,9 i 11,6 milijuna preranih smrtnih slučajeva.
Influence Map navodi i primjer proizvođača mesa Tönnies Group koji je „smanjio utjecaj emisije metana iz poljoprivrede“, navodeći da prehrambeni proizvodi tvrtke „održavaju prirodne cikluse“ i da su emisije metana dio „kontinuiranog ciklusa“. Ove tvrdnje su, naravno, u suprotnosti s nalazima IPCC-a u Izvještaju o klimatskim promjenama za 2021., u kojem se navodi da emisije metana iz poljoprivrednog sektora, posebice stočarstva, rastu i naglašava se potreba da se taj trend preokrene.
Nadalje, u izvještaju Influence Mapa ističe se kako niti jedan analizirani proizvođač mesa i mliječnih proizvoda nije usklađen sa znanstveno utemeljenim podacima IPCC-a. Čini se da lobisti iz ključnih industrijskih udruženja uglavnom odražavaju neusklađene pozicije tvrtki iz ovog sektora, a one su znatno više angažirane te predstavljaju primarni mehanizam kojim tvrtke za proizvodnju mesa i mlijeka u EU-u utječu na klimatske politike. Također, navodi se kako su tvrtke usmjerene na proizvodnju robe široke potrošnje aktivnije u podupiranju smanjenja emisija stakleničkih plinova iz sektora, posebice marke poput Unilevera i Nestléa. Međutim, čini se da nisu usklađene sa stajalištima svojih industrijskih udruženja o politikama obuhvaćenim ovim izvještajem.
„Čini se da proizvođači mesa i mliječnih proizvoda i industrijska udruženja koja ih zastupaju posuđuju taktike i narative industrije fosilnih goriva kako bi zaustavili rješavanje svojih emisija stakleničkih plinova. Nakon opstruktivnog ponašanja industrije i infiltracije narativa industrije u Europski parlament i Europsku komisiju, politike koje su ključne za smanjenje emisija stakleničkih plinova u skladu sa znanstvenim savjetima značajno su oslabljene ili su u zastoju. Bez znanstveno utemeljenih politika koje se bave ovim sektorom, ne čini se vjerojatnim da će emisije stakleničkih plinova iz poljoprivrede u Europi biti smanjene.“ – kazala je Venetia Roxburgh, voditeljica EU programa u InfluenceMapu.
Stjepan Felber | Ekovjesnik