Revolucionarni napredak u recikliranju aluminija: REDWAVE i Skapa postavljaju nove standarde

Važnost recikliranja aluminija

Uz globalne ekološke probleme i rastuću nestašicu resursa, učinkovito recikliranje je od sve veće važnosti. Suradnjom austrijskih tvrtki Skapa Recycling i REDWAVE ostvaruje se značajan napredak u recikliranju aluminija, optimizirajući mogućnost recikliranja aluminijskih limenki uz smanjenje utjecaja na okoliš.

Aluminij je trenutačno jedan od materijala koji se najviše reciklira u svijetu, iako se zbog energetski vrlo intenzivnog proizvodnog procesa kritizira njegov utjecaj na okoliš, a troškovi proizvodnje također otežavaju široku primjenu. Međutim, aluminij se može ponovno koristiti gotovo neograničeno i to bez gubitka kvalitete. Recikliranjem aluminijskih limenki za piće postižu se goleme uštede resursa i energije u usporedbi s proizvodnjom novih, uz korištenje samo oko pet posto energije potrebne za njezinu proizvodnju iz boksita. Nažalost, od 12 000 tona iskorištenih aluminijskih limenki za piće (Used Beverage Cans - UBC) na austrijskom tržištu, samo oko 6000 tona se službeno reciklira, često u inferiorne legure.

Nastojeći da se svaka limenka vrati u reciklažu, tvrtka Skapa Recycling od 2011. godine aktivno radi na promjenama u sektoru recikliranja te prerađuje prikupljene limenke pića u svom suvremenom pogonu za preradu u Donjoj Austriji. Krajnji proizvod, očišćeni i briketirani UBC-ovi, veže se na palete i isporučuje specijaliziranim proizvođačima limenki diljem Europe.

Inovativna tehnologija za učinkovito recikliranje

Recikliranje iskorištenih aluminijskih limenki za piće je složeno te zahtijeva temeljito čišćenje i uklanjanje kontaminanata. Frakcija teških metala predstavljala je poseban izazov jer je zbog velikih količina ručno razvrstavanje bilo nepraktično. Vlasnik i generalni direktor tvrtke Skapa Recycling, Anton Skalnik, odavno je prepoznao potrebu za inovativnim rješenjem i pronašao ga u stroju za sortiranje XRF tvrtke REDWAVE.

Ova najsuvremenija tehnologija ne samo da odvaja različite teške metale poput bakra, mesinga i cinka, već također sortira aluminijske limenke prema njihovom kemijskom sastavu. To omogućuje preciznu i učinkovitu obradu, značajno poboljšavajući proces recikliranja i maksimalizirajući oporavak vrijednih materijala.

„Otpad od limenki koji zaprimimo najprije se usitnjava, zatim se odvaja u različite frakcije i temeljito čisti od nečistoća“, objašnjava Anton Skalnik. „Integracija stroja za sortiranje REDWAVE XRF u naše poslovanje predstavlja značajan napredak i dodanu vrijednost. Ova nam tehnologija omogućuje značajno povećanje učinkovitosti i preciznosti našeg procesa recikliranja i time značajno povećava stope recikliranja.“

Tehnološke inovacije i partnerstvo

Kako napredna tehnologija sortiranja može revolucionarizirati recikliranje aluminija pokazuje partnerstvo između tvrtki REDWAVE i Skapa Recycling.

„Naša suradnja s tvrtkom REDWAVE i korištenje njezinog stroja za sortiranje podiže recikliranje aluminija na novu razinu te predstavlja korak prema održivijoj budućnosti“, kaže Skalnik. „Modularni koncept stroja REDWAVE XRF omogućuje korisnicima prilagodbu razvrstavanja i pri manjim kapacitetima. U kasnijoj fazi, to se može proširiti na veći protok uz minimalan napor.“

Osim toga, tvrtka Skapa Recycling velik dio strojeva napaja električnom energijom iz vlastitog fotonaponskog sustava kako bi smanjio ugljični otisak svog postrojenja.

Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2 000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Pilot projekt recikliranja kapsula za kavu produljen zbog velikog uspjeha

Kavopije u pilot regijama Gornje Austrije te okruzima Krems-Land i Schwechat prikupili su više od devet milijuna kapsula kave u samo šest mjeseci od početka provedbe projekta pokrenutog u listopadu 2023. godine. Šarene kapsule za kavu pretvaraju se u čisti aluminij ili plastiku za nove proizvode, dok se talog kave može koristiti kao organsko gnojivo, upijač ulja, bioplin ili čak za izradu novog namještaja.

Beč spaja žute i plave spremnike za otpad

U Beču se plastične boce i višeslojna ambalaža za piće od 9. rujna odlažu zajedno s metalnim limenkama i ostalom metalnom ambalažom u žutim spremnicima ili u žutim vrećicama. Otpad će se i dalje odvajati te zasebno obrađivati, a dosadašnji plavi spremnici za metalnu ambalažu odlaze u povijest i postupno će se zamijeniti novima do ožujka 2020. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER