Filtriranje vode: Kind of Blue (KOB) svoj proizvodni koncept želi proširiti diljem svijeta
Ova inovativna razvojna tvrtka iz Toulousea koristi reciklirano staklo za filtriranje vode na ekološki prihvatljiv način
Razvojna tvrtka Kind of Blue (KOB) iz Toulousea razvila je rješenje za filtriranje i uštedu vode korištenjem recikliranog stakla koje je posebno korisno za izgradnju bazena, ali i za poljoprivredni i industrijski sektor. Tvrtka će svoj proizvodni koncept nastojati prodati diljem svijeta, a interes je iskazalo već nekoliko kupaca iz zemalja Bliskog istoka, Afrike i Azije.
Francuska je uspjela postići stopu recikliranja ambalažnog stakla od gotovo 90 posto, što je daleko više od većine zemalja. Na globalnoj razini učinkovitost recikliranja stakla puno je niža pa se reciklira samo 32 posto staklene ambalaže, a velike količine ambalažnog stakla nažalost završavaju u okolišu.
Razvojna tvrtka Kind of Blue (KOB) iz Toulousea želi iskoristiti upravo te goleme količine „izgubljenog stakla“. Cilj tvrtke je razvoj „inovativnog rješenja za filtraciju i uštedu vode“ kao alternative prirodnim sustavima filtracije s pijeskom koji se obično koriste pri izgradnji bazena. Inovacija je zahtijevala tri godine istraživanja i razvoja, a rješava dva goruća problema: recikliranje stakla, materijala za čiju se proizvodnju troše goleme količine energije, i nedostatak vodnih resursa.
300 tisuća eura za prvu tvornicu
Rješenje koje je razvio KOB optimizira filtraciju „stvaranjem uzastopnih sita“ sa staklenim pijeskom dobivenim mljevenjem koji predstavlja „različite geometrijske strukture“, objašnjava Michel Kaluszynski, suosnivač KOB-a. Tvrtka je tako patentirala „princip slaganja čestica staklenog pijeska različitih veličina“.
„Kako bismo zadržali funkciju svakog sloja pijeska kroz koji prolazi voda, pijesak smo spakirali u vrećice. Rješenje također omogućuje uštedu vode jer se njime izbjegava začepljenje filtra i smanjuje potrošnja vode povezana s ispiranjem do 90 posto“, uvjerava Frédéric Navallon, jedan od suosnivača KOB-a s Michelom Kaluszynsim, Jacquesom Teboulom i Davidom Dubreuilom.
Četiri poduzetnika su za tvrtku osnovanu 2019. godine dobili potporu bankarskog fonda koji okupljaju Crédit Coopératif i Caisse d'Epargne u iznosu od 300.000 eura. Financiranje je novoosnovanom poduzeću omogućilo kupnju strojeva, a prva tvornica od proljeća proizvodi ove staklene vreće pijeska različitih veličina, koristeći lokalno prikupljeno staklo. Prikladne za gotovo sve spremnike s pješčanim filtrima, prodaju se pod robnom markom Sandbag u trgovinama robne marke Fluidra, specijaliziranim za opremu za bazene.
Međutim, ambicija Michela Kaluszynskog i njegovih partnera nije samo prodaja Sandbag vrećica s pijeskom, već tvornica po principu ključ u ruke. Njihova prva tvornica u Toulouseu, izgrađena na površini od 800 m², predstavlja savršenu demonstraciju znanja i inovativnog rješenja tvrtke.
„Naše postrojenje je kompaktno i vrlo jednostavno za reprodukciju, što je moguće bliže lokacijama za prikupljanje stakla i prodajnim prostorima. Naša je ambicija prodati proizvodnju ovog pilot postrojenja, ali prije svega duplicirati ovo postrojenje drugdje u Francuskoj i učiniti je izvoznim proizvodom na mjestima gdje postoje potrebe za recikliranjem stakla i filtracijom vode.“ – kazao je Michel Kaluszynski.
Tvrtka trenutačno zapošljava 12 radnika, a prema riječima njezinih suosnivača već je primila pisma namjere s Bliskog istoka, posebice iz Saudijske Arabije, te održava kontakte s nekoliko potencijalnih kupaca u zapadnoj Africi i Aziji.
Poljoprivreda, industrija i građevinarstvo
Kako bi ubrzali razvoj svoje proizvodnje u Francuskoj i na međunarodnoj razini, četiri su partnera pokrenula prikupljanje sredstava u iznosu od 1,6 milijuna eura. S ovim optimiziranim sustavom filtriranja, oni doista ciljaju i na druge gospodarske sektore.
„Naše rješenje je također korisno za potrebe navodnjavanja u poljoprivrednom sektoru, koji predstavlja 70 posto potrošnje vode u svijetu, te za recikliranje i obradu otpadnih voda u industriji“, objašnjava Michel Kaluszynski. Kako bi potvrdila svoje rješenje, tvrtka surađuje s Institutom za filtracijske i separativne tehnike (IFTS) i tvrtkom Netafim, svjetskim liderom u navodnjavanju.
Rješenje koje je razvio KOB zanimljivo je i građevinarstvu, prvenstveno organizaciji Valobat, zaduženoj za gospodarenje građevinskim otpadom. „Tisuće tona ravnog stakla iz građevinskog sektora do sada nisu bile reciklirane i vjerujemo da naš stroj može apsorbirati velik dio te količine“, kaže Michel Kaluszynski.
Dok čeka potpisivanje svojih prvih ugovora o prijenosu licenci za proizvodnju, tvrtka je pokrenula novi istraživački projekt Innov'eau za proizvodnju finog stakla ili staklene prašine. Projekt će se razvijati u suradnji s partnerima kao što su Suez i Cirimat, laboratorij Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (Centre national de la recherche scientifique - CNRS).
Stjepan Felber | Ekovjesnik