Afrički divovski štakori pomažu u suzbijanju ilegalne trgovine divljim životinjama

Istraživanje je potvrdilo da afrički divovski vrećasti štakori mogu identificirati divlje životinje kojima se ilegalno trguje u kontroliranom okruženju

Nemaju dobar vid, ali zato im je njuh izuzetno jak. Prema novoj studiji, upravo jak osjet njuha afričkim divovskim vrećastim štakorima omogućuje da nanjuše dijelove prokrijumčarenih divljih životinja i biljaka kojima se ilegalno trguje.

Sa svojim izuzetnim osjetom njuha, afrički divovski vrećasti štakori (Cricetomys ansorgei) mogu pomoći u pronalaženju krijumčara i zaštiti ugroženih divljih vrsta. Imaju tako dobar nos da otkrivaju slonovaču, ​​rog nosoroga te ljuskavce ili pangoline (Pholidota), a također mogu prepoznati grenadil ili afričko crno drvo (Dalbergia melanoxylon).

Istraživanje provedeno na jedanaest afričkih divovskih vrećastih štakora, objavljeno 30. listopada 2024. u časopisu Frontiers in Conservation Science, „potvrđuje da ovi izuzetni glodavci mogu otkriti prokrijumčarene dijelove divljih životinja čak ako su skriveni među drugim tvarima i mirisima“, kaže koautorica Isabelle Szott iz njemačke Zaklade Okeanos.

„Ova vrsta štakora također ima jako dobro pamćenje. Još uvijek mogu prepoznati određene mirise čak ako im nisu bili izloženi do osam mjeseci“, dodaje istraživačica Kate Webb sa Sveučilišta Duke u američkoj saveznoj državi Sjevernoj Karolini.

Izuzetan njuh

Istraživački tim testirao je sposobnosti glodavaca zajedno s belgijskom organizacijom Apopo u Tanzaniji, koja vodi centar za obuku divovskih vrećastih štakora. Apopo već koristi ove životinje za uklanjanje mina u zemljama kao što su Angola i Kambodža, a također ih je naučio kako nanjušiti tuberkulozu u medicinskim ustanovama.

Kao dio trenutačne studije, afrički divovski štakori prošli su nekoliko modula obuke. Prvo su morali naučiti ciljane mirise i zapamtiti ih tijekom dužih vremenskih razdoblja. Istraživači su otkrili da je sposobnost pamćenja životinja usporediva s onom kod pasa.

Borci protiv ilegalne trgovine divljim životinjama

Afrički divovski vrećasti štakori tada su izloženi drugim mirisima kao što su mirisi zrna kave, praška za pranje rublja ili električnih kabela – upravo onima koje krijumčari često koriste kako bi prikrili miris divljih životinja.

Prema istraživačima, štakori su morali naučiti ignorirati neciljane mirise, a na kraju obuke, osam od jedanaest štakora uspjelo je identificirati četiri divlje vrste koje se najčešće krijumčare i to zamaskirane sa 146 različitih mirisa.

„Korištenje životinja kao detektora mirisa jeftinije je, brže i učinkovitije od uobičajenih metoda kontrola koje se trenutačno koriste“, kaže Szott. „Životinje su lako mogle ući u tijesne prostore u transportnim kontejnerima i kretati se radi provjere ventilacijskih sustava u zatvorenim kontejnerima.“

Prema istraživačkom timu, studija je dokaz koncepta koji pokazuje da afrički divovski vrećasti štakori mogu identificirati divlje životinje kojima se ilegalno trguje u kontroliranom okruženju. Sljedeći korak je testiranje njihovog korištenja u stvarnim uvjetima.

Primjerice, štakori se mogu koristiti u lukama, a u tu svrhu glodavce treba opremiti posebno izrađenim prslucima koji im omogućuju zvučni signal koji signalizira da su otkrili metu.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zagreb od hrvatskog Malog Beča može puno naučiti o poticanju bioraznolikosti i očuvanju pčela

Nakon što smo o pčelarstvu i pčelama u glavnom gradu Austrije razgovarali sa stručnjacima za bioraznolikost iz Grada Beča i pčelarima iz Zemaljskog pčelarskog saveza, nastavljamo s temom poticanja uzgoja medonosnih i zaštite solitarnih pčela te donosimo razgovor sa Sašom Zavrtnikom, dr. med. vet., M.Th., doktorandom na poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Inženjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Leš medvjeda u središtu Zagreba za spas prirode

Performansom u središtu Zagreba predstavnici WWF-a, svjetske organizacije za zaštitu prirode, upozorili su na velik problem zločina protiv prirode. Krivolov, trovanje, krijumčarenje i nezakonita trgovina divljim vrstama zločini su koji se često povezuju samo s dalekim zemljama. To se, međutim, događa i kod nas, uglavnom nezapaženo i nekažnjeno.

WWF: Zločini protiv živih bića su zločini protiv života

Kaznena djela protiv okoliša i prirode danas su četvrta najunosnija aktivnost organiziranog kriminala na svijetu, nakon trgovanja ljudima, drogom i oružjem. Ti zločini čine neprocjenjivu štetu planetu, dovodeći brojne vrste do ruba izumiranja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER