Firenca je još jedan talijanski grad koji se u borbi s prekomjernim turizmom okreće održivijim rješenjima

Održivi turizam i grad pogodan za život

S obzirom na svoju veličinu i urbanu strukturu, Firenca je sa svojih 10,5 milijuna registriranih gostiju godišnje u Italiji najviše izložena pritisku prekomjernog turizma. Gradska uprava na čelu s novom gradonačelnicom Sarom Funaro upravo je donijela plan koji ima za cilj poboljšati kvalitetu života stanovnika Firence i postaviti temelje za model održivog turizma.

Talijanska vlada i ministrica turizma Daniela Santanchè domaćini su prvog summita zemalja članica skupine G7 posvećenog turizmu, koji se u glavnom gradu Toskane održava od 13. do 15. studenog 2024. Tim povodom gradonačelnica Firence Sara Funaro u utorak je predstavila deset mjera usmjerenih na borbu protiv prekomjernog turizma. Riječ je o planu Grada Firence pod nazivom „Turismo sostenibile & città vivibile“ („Održivi turizam i grad pogodan za život“) čiji je cilj poboljšanje kvalitete života stanovnika Firence i postavljanje temelja za novi model održivog turizma.

 

  • Italija je domaćin prvog summita zemalja članica skupine G7 posvećenog turizmu, koji se u Firenci održava od 13. do 15. studenog 2024. / Gradonačelnica Firence Sara Funaro i vijećnik za gospodarski razvoj i turizam Jacopo Vicini © Sara Funaro / @sarafunaro

Firenca je 2023. godine zabilježila gotovo devet milijuna turista, uz oko 1,5 milijuna dnevnih posjetitelja, navodi se u priopćenju Grada Firence. Prošle godine, gradska uprava na čelu s prethodnim gradonačelnikom Dariom Nardellom, najavila je zabranu otvaranja novih Airbnb smještaja u povijesnom središtu, kao odgovor na „poziv u pomoć“ lokalnog stanovništva.

„Poruka koju želimo poslati je da nam je stalo do našeg grada i da Firenca može biti privlačna, ali iznad svega pogodna za život njezinih stanovnika. Ovim planom i njegovim mjerama zaštitit ćemo Firencu, a naš primarni cilj je osigurati da grad očuva svoje korijene, svoju prirodu i svoj identitet. Ljepotu Firence čine mnoge stvari: umjetnost i kultura, obrti i male trgovine te lokalne zajednice. Ne možemo dopustiti da se sve to uništi.“ – poručila je gradonačelnica Firence Sara Funaro.

„Potreban nam je održiviji model turizma, kao i hitni nacionalni propisi, a plan koji smo donijeli za Firencu sadrži mjere za zaštitu grada i svih njegovih stanovnika“, dodala je Funaro.

  • © Ekovjesnik

Firentinski plan održivog turizma

Plan su na sjednici Gradskog vijeća u utorak predstavili gradonačelnica Sara Funaro i gradski vijećnik Jacopo Vicini, nadležan za gospodarski razvoj i turizam. Između ostalog, ovaj plan uključuje zabranu postavljanja pretinaca za ključeve (keybox) na području povijesne jezgre Firence, kako bi se u okviru regionalnog i nacionalnog zakonodavstva ograničilo kratkoročno iznajmljivanje koje turisti sve više preferiraju. Pretinci s ključevima bili su predmetom nedavnih prosvjeda u Firenci i Rimu, a gostima omogućuju pristup Airbnb smještaju bez kontakta s domaćinom. Ova praksa trebala bi se zabraniti već sljedeće godine.

Ostale mjere uključuju zabranu pojačala i zvučnika za turističke vodiče, ograničenje kratkoročnog iznajmljivanja smještaja i lakih vozila (primjerice, golf vozila, električnih bicikala i romobila), kao i suradnju s globalnim turističkim platformama, turističkim agencijama i raznim udrugama. Jedna od mjera kojoj će se posvetiti posebna pozornost je daljnje poticanje kampanja za podizanje svijesti posjetitelja o potrebi poštovanja firentinske kulture i tradicije te Firence kao „živog i jedinstvenog grada“, koje lokalna turistička zajednica provodi već duže vrijeme.

 

  • © Ekovjesnik

Ovo su neke od 10 mjera plana održivog turizma osmišljenog za Firencu, grada čija je povijesna jezgra pod zaštitom UNESCO-a izložena pritisku sve većeg broja turista i izletnika. Gradsko vijeće odobrilo je plan na sjednici održanoj na temu „Mjere za upravljanje fizičkim, društvenim i okolišnim utjecajem turizma u Firenci”, posebno naglasivši kako povijesno središte Firence „na svojih pet četvornih kilometara više nije u mogućnosti podnositi tako visoku koncentraciju turističkih aktivnosti bez slabljenja svojih baštinskih vrijednosti i smanjenja kvalitete života lokalnog stanovništva“.

„Činjenica je da je 95 posto turista u Firenci koncentrirano na njezinu povijesnu jezgru koja je najviše ugrožena prekomjernim turizmom“, kazao je vijećnik za gospodarski razvoj i turizam Jacopo Vicini. „Uzimamo u obzir i prisutnost hotela, turističkih lokacija, autobusa s turistima i izletnicima, kao i ostalih koji tijekom dana pristižu iz gradova u blizini Firence. Stoga je nužan niz akcija jer je održivost ovih tokova vrlo složeno pitanje. Važne su sve mjere plana koje su danas odobrene, a među njima je i uspostava jedinstvene baze podataka zajedno s metropolitanskim područjem grada i turističkim zajednicama jer iz prikupljenih podataka možemo izgraditi strateške politike za budućnost.“

 

  • © Ekovjesnik

Grad kao živi organizam koji čine njegovi stanovnici

Uz već navedene mjere plana za održivi turizam, zahtijevat će se i pooštrenje uobičajenih kriterija za izdavanje i isticanje nacionalnog identifikacijskog koda (Codice Identificativo Nazionale - CIN) za turističke smještajne objekte namijenjene kratkoročnom iznajmljivanju, kao i njihovo oglašavanje.

Također, provodit će se i češća kontrola turističkih usluga i to korištenjem informatičkih alata, a oformit će se i posebna radna skupina za planiranje turističke politike s javnim i privatnim dionicima, čiji će rad koordinirati Zaklada Destination Florence. Svi prikupljeni podaci na razini regije i grada koristit će se za izradu budućih turističkih strategija.

Sve mjere sadržane u planu stupile su na snagu nakon što ih je odobrilo Gradsko vijeće Firence. U planu se navode i podaci koji se odnose na tekuću godinu, odnosno prvih devet mjeseci 2024., koji potvrđuju daljnji porast broja turista. U Firenci je tako do kraja rujna 2024. ostvareno već više od 7,8 milijuna turističkih dolazaka.

Firenca je zajedno s Napuljem (koji posljednjih godina bilježi posebno velik turistički rast), Rimom, Milanom i Venecijom, dio mreže Velikih talijanskih destinacija održivog turizma (Grandi Destinazioni Italiane per un Turismo Sostenibile – GDITS), osnovane 2013. godine na inicijativu talijanskog Ministarstva turizma. Mreža je dobila novi poticaj 2017. godine potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju usmjerenog na kontinuiranu suradnju i raspravu o mogućnostima promicanja boljeg života u gradovima i regijama s ciljem značajnog doprinosa kulturnog sektora, podizanja razine gostoljubivosti te međusobne integracije turista i stanovnika.

 

  • © Ekovjesnik

U planu se također navodi kako je potrebno „pojačati široko i dublje promišljanje o mogućim mjerama koje treba usvojiti, kako bi se zajamčila prava ravnoteža između turističko-ugostiteljskog sektora i zaštite grada i prebivališta njegovih stanovnika“. Posebno se ističe važnost „upravljanja gradom koje mora polaziti od analiza i čiji je krajnji cilj zaštita grada kao povijesno-kulturne baštine čovječanstva, ali i kao živog organizma, koji čine stanovnici koji su tu stalno naseljeni“.

„Potrebno je djelovati na više frontova, kroz ciljane inicijative i regulatorne prilagodbe koje podrazumijevaju suradnju Uprave za gospodarske djelatnosti i turizam, Uprave komunalnog redarstva, Uprave cestovne infrastrukture i Uprave za informacijske sustave“, zaključio je vijećnik Jacopo Vicini.

I ostali talijanski gradovi bore se protiv prekomjernog turizma

Prošle godine Venecija je uvela turističku ulaznicu koja će se sljedeće godine dodatno postrožiti udvostručenjem broja dana i povećanjem cijena rezervacija posjeta u zadnji čas.

Milano je prošlog tjedna odobrio mjere za povećanje turističke pristojbe za dva eura za goste hotela s četiri i pet zvjezdica, odnosno njezino povećanje s pet na sedam eura sljedeće godine.

U međuvremenu, rimska gradska uprava nastoji kontrolirati gužve kraj Fontane di Trevi, dok se Rim priprema za Jubilej 2025. i više od 30 milijuna turista i hodočasnika koji bi tijekom sljedeće godine trebali stići u Vječni Grad.

Ovog će tjedna i Arheološki park Pompeji uvesti nove mjere za ograničavanje dnevnog broja posjetitelja na 20 000 turista, pokušavajući smanjiti pritisak na zaštićeno arheološko nalazište uslijed velikog porasta broja turista posljednjih godina.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi život povijesnog kina: U Firenci otvoren Giunti Odeon

Novo kino i knjižara Giunti Odeon, izgrađeno unutar povijesnog kina Odeon u Firenci, otvoreno je početkom studenog kao novo mjesto susreta, kulture, dijaloga i razmjene ideja, izvijestila je talijanska novinska agencija ANSA.

Šetnica iznad Fontane di Trevi ipak je veliki hit!

Više od 44 000 posjetitelja prošlo je privremenim čeličnim pješačkim mostom u šest dana od njegovog postavljanja iznad Fontane di Trevi u subotu 9. studenog 2024. Prema podacima koje je jučer objavio Grad Rim, u četvrtak 14. studenog zabilježeno je preko 9000 posjetitelja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER