Pariška katedrala ljepša je nego ikada prije

Nakon petogodišnje obnove pariška katedrala Notre-Dame sprema se ponovno otvoriti svoja vrata milijunima posjetitelja

Pariška katedrala Notre-Dame 8. prosinca ponovno će otvoriti svoja vrata Parižanima, turistima i vjernicima, gotovo pet godina i osam mjeseci nakon što je ovaj dragulj francuske gotičke arhitekture stradao u katastrofalnom požaru 15. travnja 2019. godine. Unutrašnjost obnovljene katedrale otkrivena je ovog petka, 29. studenog, tijekom posjeta predsjednika Francuske Republike Emmanuela Macrona.

Više od 2000 dana nakon požara u katedrali Notre-Dame u Parizu, javnosti je prvi put otkrivena unutrašnjost obnovljene katedrale, koja je tijekom petogodišnjih radova na njezinoj temeljitoj obnovi bila strogo čuvana tajna. Napredak radova na vanjskom dijelu katedrale mogao se redovito pratiti putem službene stranice javne ustanove Rebâtir Notre-Dame de Paris, odgovorne za obnovu katedrale, a ova ikona svjetske arhitekture bila je i jedna od lokacija spektakularnog otvaranja Olimpijskih igara u Parizu 2024.

Blistava unutrašnjost pariške katedrale prikazana je u petak tijekom prijenosa posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, u pratnji supruge Brigitte Macron te pariškog nadbiskupa Laurenta Ulricha i monsinjora Olivera Ribadeau-Dumasa, rektora katedrale Notre-Dame. Bila je to ujedno prilika za zahvalu i priznanje svim radnicima, obrtnicima i stručnjacima koji su radili na petogodišnjoj obnovi katedrale, kao i svima onima koji su njezinu obnovu omogućili velikodušnim donacijama u visini od 846 milijuna eura. Uz predsjednika Macrona, obnovljenu katedralu posjetile su i gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo, francuska ministrica kulture Rachida Dati i predsjednica regije Île-de-France Valérie Pécresse.

Svjetlija, blistavija i još veličanstvenija

Javna ustanova Rebâtir Notre-Dame de Paris procjenjuje kako je na petogodišnjoj obnovi katedrale radilo gotovo 2000 ljudi i to ne samo u Parizu, već i u drugim dijelovima Francuske, a u projektu je sudjelovalo gotovo 250 tvrtki. To je bilo moguće zahvaljujući donacijama čak 340 000 donatora iz Francuske i više od 150 zemalja svijeta, a iznos od 846 milijuna eura prikupljenih za financiranje obnove svjedoči o dubokoj i univerzalnoj privrženosti ovom marijanskom svetištu i remek-djelu gotičke arhitekture, uvrštenom na UNESCO-ov Popis svjetske baštine od 1991. godine.

Nakon što je katedrala osigurana, mogla je početi njezina pažljivo pripremljena obnova, na kojoj je osim stručnjaka, arhitekata i radnika na gradilištu katedrale, radio i velik broj vrsnih majstora u radionicama diljem Francuske. Rezultat je blistava i svjetlija katedrala, obnovljena sukladno strogim pravilima konzervatorske struke, ali i suvremenija te sigurnija nego ikada prije. Prema trenutnim proračunima za obnovu katedrale utrošeno je 700 milijuna eura, dok će se preostalih 146 milijuna eura namijeniti za nastavak obnove i zaštitu spomenika. 

Dana 15. travnja 2019. cijeli svijet užasnuto je pratio kako u plamenu nestaje krov katedrale i njezin toranj (flèche), koji je tijekom obnove u XIX. st. projektirao arhitekt Eugène Viollet-le-Duc. Za izgradnju Notre-Dame de Paris na otoku Île de la Cité, u srcu francuskog glavnog grada, bila su potrebna gotovo dva stoljeća – od 1163. do sredine XIV. stoljeća, a u pet godina katedrala je korak po korak obnovljena pod nadzorom arhitekta Philippea Villeneuvea.

1000 francuskih hrastova za novi krov katedrale

Emmanuel Macron u petak je posjetio i krov katedrale čiji se okvir sastoji od 2000 komada drveta, od oko 1000 hrastova iz cijele Francuske. Julien Lebras, izvršni direktor Grupe Lebras Frères, precizirao je da dizajn okvira predstavlja 20 000 sati proučavanja, 100 000 sati rezanja u radionicama i 40 000 sati postavljanja okvira.

Okvir svodova lađe i kora pariške katedrale dovršen je 12. siječnja 2024., a okvir od hrastovih greda, poznat pod nazivom „šuma“ (la forêt de Notre-Dame), u potpunosti je obnovljen prema srednjovjekovnom dizajnu.

Na zapadni zabat iza glavnog pročelja katedrale 24. srpnja vraćena je i skulptura anđela s trubom, jedina srednjovjekovna skulptura oštećena u požaru koja predstavlja anđela Posljednjeg suda koji okuplja cijelo čovječanstvo uz zvuk svog olifanta ili trube. Zahvaljujući starim fotografijama i stručnosti francuskih restauratora, kipara i klesara, skulptura je obnovljena i ponovno postavljena na izvornom mjestu..

Dana 8. studenog nakon više od pet godina ponovno su zazvonila zvona katedrale, a jedan dan ranije u tornjevima su postavljena i tri manja nova zvona. Jedno od njih je zvono s pariškog stadiona Stade de France na kojem su sportaši i parasportaši ovog ljeta zvonili i tako proslavljali svoje pobjede tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara. Nova zvona prvi put će zazvoniti 7. i 8. prosinca kada se katedrala ponovno otvara za uzvanike i javnost, a tisuće vjernika i posjetitelja iz cijelog svijeta od tada će ih moći čuti nekoliko puta dnevno.

Dio radova nastavit će se i nakon ponovnog otvaranja katedrale, uključujući obnovu apside i sakristije te postavljanje novih vitraja tijekom 2025. godine te preuređenje Trga Ivana Pavla II. (Parvis Notre Dame - Place Jean-Paul II) i okolnih prostora katedrale uz značajno ozelenjivanje pod vodstvom belgijskog krajobraznog arhitekta Basa Smetsa.

  • U lipnju 2022. predstavljen je pobjednički projekt međunarodnog natječaja za uređenje prostora oko pariške katedrale Notre-Dame. © Studio Alma / Groupement BBS

Kapela sv. Marcela i relikvija Trnove krune

Prelijepa kapela sv. Marcela (la chapelle Saint-Marcel) zabljesnula je u svojim povijesnim bojama, očišćena gelovima koji otapaju prljavštinu, čime je ponovno istaknuta originalnost obnovitelja katedrale Viollet-le-Duca i njegova izvorna paleta boja.

Ispred aksijalne kapele trajno će biti smještena relikvija Trnove krune, koju je u XIII. stoljeću u Francusku donio kralj Luj IX. Sveti, a u riznici pariške katedrale čuva se od 1806. godine. Relikvija je do požara bila izložena u staklenoj vitrini, a tijekom obnove katedrale nalazila se u pariškoj crkvi Saint-Germain-l'Auxerrois.

Obnovljeni oltarni kipovi koji tvore Zavjet Luja XIII. (Le Vœu de Louis XIII), s Pietom i dvjema statuama Luja XIII. i Luja XIV., očišćeni su od otopljenog olova koje je u požaru na njih padalo s krova katedrale, a na zvuk slavnih orgulja pariške katedrale morat će se pričekati do 7. prosinca. Riječ je o najvećim orguljama u Francuskoj koje imaju 8000 cijevi, od kojih su neke veličine kemijske olovke, a druge duže od deset metara.

Suvremen protupožarni sustav

Zahvaljujući ugradnji novog suvremenog sustava za gašenje požara, katedrala se sada može sama braniti od plamena: duž okvira katedrale diskretno su ugrađene cijevi koje omogućuju raspršivanje milijuna sitnih kapljica vode. Time se automatski stvara vodena magla koja u jednoj minuti može smanjiti temperaturu okoline za 500 °C i tako učinkovito ugušiti plamen. Na ovoj konstrukciji radilo je pedesetak ljudi, a postavljene su i termo kamere.

Potpuno redizajniran (besplatan) posjet

Pariška katedrala je s 11 milijuna posjetitelja godišnje prije požara bila jedna od najposjećenijih pariških i francuskih znamenitosti. Nakon ponovnog otvaranja u Pariškoj nadbiskupiji očekuju kako će taj broj porasti na 14 milijuna, odnosno 40 000 posjetitelja dnevno.

Besplatan posjet katedrali uz prethodnu rezervaciju bit će moguć za određene termine nekoliko dana prije ponovnog otvaranja, oko 1. prosinca 2024. Prvi javni posjeti bit će mogući od nedjelje 8. prosinca i to od 17:30 do 22 sata. Od ponedjeljka 9. prosinca do petka 13. prosinca posjet će biti moguć od 15:30 do 22 sata, a u subotu i nedjelju 14. i 15. prosinca od 15:30 do 20:00 sati.

Od 16. prosinca pariška katedrala moći će se posjetiti prema uobičajenom rasporedu od 7:45 do 19 sati. Mise će se radnim danima održavati s početkom u 8, 12 i 18 sati, subotom u 8:30, 12 i 18 sati te nedjeljom i državnim blagdanima u 11:30 i 18:00 sati.

Posjetitelje pariške katedrale očekuju potpuno redizajnirane informativne ploče, 3D modeli, audio vodiči te novi natpisi, mobilna aplikacija, vodiči i katalozi, kao i gotovo 500 volontera koji će dočekivati posjetitelje. Prvih šest mjeseci, do Duhova (9. lipnja 2025.), posjet će biti rezerviran za individualne posjetitelje i vjernike. Grupe će moći ući tek nakon tog roka, osim grupa hodočasnika za koje je određen datum od 1. veljače 2025.

Svečanosti otvaranja 7. i 8. prosinca 2024.

Službena inauguracija zakazana je za 7. prosinca 2024. s liturgijskim slavljem koje uključuje blagoslov, Magnificat ili Te Deum, kao i večernju misu. Svečana ceremonija ponovnog otvaranja održat će se kasno poslijepodne 7. prosinca u nazočnosti predsjednika Francuske Republike, koji će govoriti pred brojnim čelnicima država i vlada, dužnosnicima i pokroviteljima te predstavnicima svih pariških župa, članovima katedralnog kaptola i pariškog klera.

Svečani koncert počet će u 21 sat, a njime će se odati počast svima koji su spasili i obnovili parišku katedralu. Na koncertu bi trebali nastupiti violinist Renaud Capuçon i violončelist Gautier Capuçon, kineski pijanist Lang Lang te beninsko-francuska kantautorica Angélique Kidjo. Koncert će završiti s DJ-em Michaëlom Canitrotom, elektroničkim glazbenikom specijaliziranim za isticanje povijesnih spomenika upečatljivim mapiranjem.

Sva ova događanja prenosit će se na ogromnim ekranima oko katedrale i uživo na France 2.

Prva misa otvorena za javnost zakazana je za 8. prosinca 2024. u 10:30 sati s posvetom oltara, a na njoj će sudjelovati gotovo 170 biskupa iz Francuske i svijeta, kao i po jedan svećenik iz svake od 106 župa Pariške nadbiskupije te iz svake od sedam katoličkih crkava istočnog obreda. Svi detalji i uvjeti posjeta katedrali dostupni su na novim internetskim stranicama pariške katedrale Notre-Dame.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Pariška katedrala predstavila novu mobilnu aplikaciju

Uoči otvaranja obnovljene pariške katedrale Notre-Dame predstavljena je nova besplatna mobilna aplikacija koja će svim posjetiteljima pomoći u ponovnom otkrivanju ovog dragulja francuske gotičke arhitekture.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER