Nakon objave rezultata CATF-ovog istraživanja, Greenpeace poziva Plinacro da objavi rezultate svojih ispitivanja

Greenpeace reagirao na priopćenje tvrtke Plinacro o istjecanju metana

Kamera GF320, koju je međunarodna organizacija Clean Air Task Force (CATF) koristila u istraživanju, detektira ugljikovodike, poput metana, etana, benzena i drugih. Ovaj tip kamere spada u standardnu opremu za detekciju metana, koristi je i fosilna industrija i u je skladu s predmetnom regulativom Europske unije.

Metan čini golemu većinu, pa čak i više od 90 posto fosilnog plina. Istražene lokacije kojima upravlja Plinacro namijenjene su transportu fosilnog plina, stoga su i detektirane emisije bile upravo emisije metana, uz mogućnost male količine drugih ugljikovodika koji su također štetni za okoliš.

„Kolege iz CATF-a pomoću ove kamere provode istraživanja već četiri godine, a zagađenje metanom dokumentirali su u najmanje 16 zemalja na više od 650 lokacija. Njihove rezultate koristile su institucije EU i tvrtke u industriji fosilnih goriva, a iste verificirale ugledne medijske kuće poput BBC-a i Reutersa“, ističu u Greenpeaceu.

Podsjetimo, navedeno istraživanje provedeno je u razdoblju od 25. do 31. ožujka 2025. čime su objavljeni materijali aktualni, a to potvrđuju i podaci o datumu snimanja i GPS koordinatama na videozapisima i snimkama zaslona. Plinacro u svom priopćenju navodi kako tvrtka trenutačno provodi „ispitivanje različite vrste opreme na transportnom sustavu koje uključuje preglede, servise, podmazivanje i zamjenu“„te se uočene nepravilnosti promptno otklanjaju“.

  • „Lovac na metan“ Théophile Humann-Guilleminot iz međunarodne klimatske organizacije Clean Air Task Force (CATF) proveo je ovakva istraživanja na više od 500 lokacija diljem svijeta. U Hrvatskoj je zajedno s Greenpeaceom obišao 27 lokacija od kojih je na čak 26 zabilježio emisije metana. © Clean Air Task Force (CATF)

„Bit će nam drago ako to ujedno znači da su u tvrtki počeli poduzimati ozbiljne mjere u suzbijanju emisija metana do kojih dolazi njihovim poslovanjem“, kažu u Greenpeaceu i ističu važnost neovisnih istraživanja u informiranju javnosti o funkcioniranju fosilne industrije.

„Napominjemo da su se u nekim zemljama, gdje su provođena slična istraživanja,  operatori sami obratili međunarodnim organizacijama iskazujući iskren interes za poboljšanje utvrđenog stanja. Dodajmo  da smo na lokaciji pod oznakom Ok-58H utvrdili zabrinjavajuće velik izvor nekontroliranih emisija iz tla. Držimo da bi se u Plinacru, odnosno njihovoj tvrtki kćeri PSP Okoli, trebali usredotočiti na rješavanje ovakvih situacija, a ne dovoditi u pitanje rezultate neovisnog istraživanja“, zaključuju u Greenpeaceu.

Od 2021. godine, Clean Air Task Force (CATF) diljem Europe prikuplja dokaze o emisijama metana iz postrojenja za naftu i plin. Do sada je CATF posjetio više od 650 lokacija u 16 zemalja, a dokazi o emisijama metana pronađeni su na 450 lokacija, što čini veliku većinu tih mjesta. Materijale je snimio Théophile (Theo) Humann-Guilleminot, koji za CATF dokumentira emisije metana diljem Europe. Posjeduje certifikat ITEMA 1. stupnja za infracrvenu termografiju, a koristi kameru FLIR GF320. GF320 je industrijski standard za detektiranje emisija, istjecanja i sličnih pojava koje nastaju prilikom uobičajenog poslovanja s naftom i plinom, uslijed neispravnosti opreme, nesreća ili namjernih ispuštanja od strane operatera. Kamera GF320 posebno je kalibrirana i neovisno testirana kako bi detektirala i vizualno prikazala prisutnost najmanje 20 plinova u zraku. Humann-Guilleminot je provodio takva mjerenja na 500 lokacija u 13 zemalja.

 

VEZANE VIJESTI

Neovisno istraživanje diljem Hrvatske navodno otkriva zagađenje metanom

„Lovac na metan“ Théophile Humann-Guilleminot iz međunarodne klimatske organizacije Clean Air Task Force (CATF) proveo je ovakva istraživanja na više od 500 lokacija diljem svijeta. Sada je u Hrvatskoj, zajedno s Greenpeaceom, obišao 27 lokacija od kojih je na čak 26 zabilježio emisije metana.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER