Učenici korčulanskih škola kroz igru učili o održivosti

Projekt AWASTER | Edukacije o otpadu i zaštiti okoliša u školama na Korčuli

Lokalna akcijska grupa LAG 5, u sklopu projekta AWASTER, održala je prošlog tjedna, 15. svibnja 2025. godine, edukacije za učenike nižih razreda Osnovne škole „Ante Curać-Pinjac“ u Žrnovu i učenike četvrtih razreda Osnovne škole „Petra Kanavelića“ u Korčuli.

Cilj radionica provedenih u okviru projekta AWASTER - Adopting WASTE as Resource bio je približiti djeci važnost pravilnog gospodarenja otpadom i brigu za okoliš – na njima razumljiv i zabavan način.

 

Na radionicama se s učenicima razgovaralo o vrstama otpada, o tome što se sve može reciklirati, a što ne – ali i kako malim promjenama i svakodnevnim navikama možemo smanjiti količinu otpada. Učenici su saznali i kako nastaje plastična boca – proizvod koji gotovo svakodnevno upotrebljavamo, i otkrili da je riječ o dugom procesu koji troši jako puno prirodnih resursa.

Posebno veselje izazvala je igra „Utrka galebova za hranu“, kroz koju su djeca naučila kako otpad utječe na životinje, cijeli hranidbeni lanac, i na kraju, na nas ljude. Za kraj, učenici su rješavali radne listiće na kojima su pokazali što su naučili: prepoznavali su vrste otpada i učili kako ih pravilno zbrinuti.

„Djeca su pokazala koliko brzo uče kada im se informacije prenose kroz interaktivne i kreativne metode. Ova edukacija bila je samo jedan korak u stvaranju generacija koje će bolje razumjeti prirodu, poštovati resurse koje imamo i donositi pametnije odluke za naš planet. Male promjene danas, znače veliku razliku sutra“, ističu u Lokalnoj akcijskoj grupi LAG 5 i dodaju kako se edukacije u sklopu projekta AWASTER nastavljaju i dalje. „Pratite nas, uključite se i zajedno učimo kako čuvati naš planet za buduće generacije“, poručuju.

Inače, projekt AWASTER - Adopting WASTE as Resource iz programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027, čiji je glavni partner Istarska regionalna energetska agencija Irena, uz partnere Udrugu SUNCE iz Splita, talijanski LAG „VeGAL“, konzultantsku i investicijsku tvrtku SINLOC SPA iz Padove, Grad Casarano te LAG 5, ima za cilj smanjenje otpada, prvenstveno u Jadranskom moru kao zajedničkom resursu prekograničnog područja.

Kroz projektne aktivnosti potiče se gospodarski i obrazovni sektor na što ranije usvajanje načela i vrijednosti kružnog gospodarstva u poslovanja i svakodnevne aktivnosti, a projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Lokalna akcijska grupa LAG 5 neprofitna je organizacija zadužena za provođenje intervencije 77.06. »Potpora LEADER (CLLD) pristupu« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. kroz izgradnju partnerskog modela suradnje javnog, gospodarskog i civilnog sektora općina s područja Pelješca, Mljeta, Lastova i Korčule. Od svog osnutka 2012. godine zaslužan je za brojne projekte iz različitih područja - od poljoprivrede, energetike, socijalnih usluga do održivog turizma, usmjerene na razvoj cjelokupnog područja LAG-a 5 i aktivno uključivanje lokalnog stanovništva. LAG 5 danas broji preko 70 članova, te je dosad financirao 68 projekata u prethodnom programskom razdoblju, od 2014. do 2020. godine, ukupne vrijednosti od  1.272.749,00 eura. 

 

VEZANE VIJESTI

Suhi travnjaci – čuvari bioraznolikosti

Zajednički dvoipolgodišnji hrvatsko-slovenski projekt „CarEx - Brigom o suhim travnjacima čuvamo bioraznolikost“ provodi se u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska, a njime se proučava bioraznolikost suhih kontinentalnih travnjaka dvaju područja: Kozjanskog parka i Parka prirode „Žumberak – Samoborsko gorje“.

Planovi za očuvanje Jadrana: Projekt AWASTER pokreće promjene

Naša obala Jadrana, čiji se razvoj primarno temelji na turizmu, na udaru je sve veće količine otpada koji ostavlja negativne posljedice na prirodu, okoliš i društveno-ekonomski aspekt. Hrvatski i talijanski partneri udružili su svoja znanja i putem Interreg projekta AWASTER nastoje pokrenuti pozitivne društvene promjene.

Prekogranična inicijativa za Jadransko more bez otpada

Projekt ML-FREE, sufinanciran od Europske unije, predstavlja značajan korak prema rješavanju problema morskog otpada u Jadranskom moru, s posebnim fokusom na plastiku. Održani Kick-Off Meeting u Veneciji početkom studenog godine okupio je partnere na projektu posvećene razvoju održivog društva kroz aktivno sudjelovanje mladih i prekograničnu suradnju.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER