Caja de Tierra – arhitektonski ured sa zemljanim zidovima

Za realizaciju projekta trebate snove, zadovoljenje potreba i dostupne resurse

Paragvajska arhitektonska tvrtka Equipo de Arquitectura može se pohvaliti nizom inovativnih projekata, no pri izgradnji svog uredskog prostora odlučili su se za povratak drevnom načinu gradnje. Nedavno su predstavili svoju zemljanu kućicu Caja de Tierra – prekrasan uredski prostor sagrađen tehnikom nabijene zemlje u okruženju bujnog raslinja.

Kada su arhitekti tvrtke Equipo de Arquitectura počeli osmišljavati svoj novi uredski prostor, odlučili su da projekt bude usredotočen na prirodu i usko povezan sa zemljom, a u procesu razvoja koncepta odlučili su koristiti isključivo tri osnovna materijala – zemlju, drvo i staklo.

Fotografije: Leonardo Mendez, Federico Cairoli, Lauro Rocha / Equipo de Arquitectura

Na zemljištu su podigli kockastu strukturu te zemlju očistili od kamenja, korijenja i drugih većih čestica. Zatim su tako prosijanu zemlju pomiješali s cementom, smjesu stavili u kalupe te strojem pod visokim tlakom istisnuli zrak. Kada su zemljani blokovi debljine 30 cm postigli dostatnu konzistenciju, postavili su ih jedan na drugi i tako formirali četiri lijepa zida od nabijene zemlje, za koje je poznato da omogućuju izvrsnu termičku zaštitu, dugotrajni su, jaki i sposobni za opterećenja.

Ova tehnika izgradnje zidova, temelja i podova od prirodnih materijala poput zemlje, ali i krede, vapna ili šljunka predstavlja drevnu metodu gradnje (španj. tapial), koja se u novije vrijeme sve više koristi kao prirodni održivi način gradnje.

Fotografije: Leonardo Mendez, Federico Cairoli, Lauro Rocha / Equipo de Arquitectura

Ovakav način gradnje rezultirao je prekrasnom fasadom crvenih i narančastih tonova koja se neprimjetno uklapa u prirodno okruženje. Veliki stakleni krovni prozor, u kontrastu sa zemljanim zidovima, urezan je u jedan od kutova kako bi se unutrašnjost ispunila prirodnim dnevnim svjetlom i time značajno smanjila potrošnja energije. U skladu s ekološki osviještenim dizajnom, sav namještaj i vrata izrađeni su od oporabljenog drva.

Tijekom gradnje arhitekti su se trudili sačuvati što više postojećeg raslinja, a posebno dva već velika stabla. Ognjeno drvo (Delonix regia) uspješno je uklopljeno u interijer prostora i uokvireno staklom, dok se veličanstveno stablo guavire (Campomanesia pubescens) nalazi ispred uredskog prostora.

Fotografije: Leonardo Mendez, Federico Cairoli, Lauro Rocha / Equipo de Arquitectura

 

  • Arhitekti: Horacio Cherniavsky i Viviana Pozzoli

  • Lokacija: Asunción, Paragvaj

  • Konzultant za zemljane zidove: Yago García

  • Površina: 45.0 m2

  • Godina izgradnje: 2018.

  • Fotografije: Leonardo Mendez, Federico Cairoli, Lauro Rocha

 

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Barcelona ima najbolju javnu knjižnicu na svijetu

Knjižnica „Gabriel García Márquez“ u četvrti Sant Martí u Barceloni proglašena je najboljom javnom knjižnicom za 2023. godinu. Nagrada je dodijeljena ovog ponedjeljka tijekom 88. kongresa Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u Rotterdamu.

Zeleni zid od glinenog crijepa omogućava prirodno hlađenje

Indijska arhitektonska tvrtka Manoj Patel Design Studio je u svom posljednjem projektu upciklirala lokalno proizvedeni crijep od pečene gline i stvorila zeleni zid s prirodnim prednostima hlađenja.

Expo 2020 Dubai: Britanci se predstavljaju „Paviljonom pjesama"

Paviljon Ujedinjenog Kraljevstva na Svjetskoj izložbi Expo 2020 Dubai osmislila je nagrađivana londonska umjetnica i dizajnerica Es Devlin, koja paviljonom nazvanim „The Poem Pavilion“ ističe britanska dostignuća u području umjetne inteligencije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER