Prosvjedi protiv naftnih bušotina na ušću rijeke Amazone

Na prosvjedu protiv planova Totala vode francuskih fontana simbolično obojane u crno

Fontane nekoliko francuskih gradova jučer su obojane u crno u znak prosvjeda protiv planova naftnog giganta Total za bušenje nafte u blizini koraljnog grebena na ušću rijeke Amazone

Prosvjede u Parizu i tridesetak ostalih francuskih gradova u subotu su organizirali aktivisti organizacije Greenpeace i skupine za zaštitu okoliša ANV-Cop21. Uz transparente „Amazonski greben nije naftna bušotina“ i „Obranimo amazonski koraljni greben“, prosvjednici su naglasili kako novi Totalovi planovi prijete jedinstvenom prirodnom ekosustavu rijeke Amazone.

Na fontani u pariškoj četvrti La Villette prosvjednici su se prekrili melasom i tom gustom tekućinom zamutili vodu, a na sličan simboličan način prosvjedovalo se i u drugim gradovima.

„Total inzistira na novim naftnim bušotinama na području ovog jedinstvenog ekosustava i bisera ekološke raznolikosti. Više ne živimo u naftnom dobu, već u vremenu prelaska na čiste i obnovljive izvore energije“, izjavila je za AFP Edina Ifticene, aktivistica Greenpeacea.

Prosvjedi su organizirani zbog Totalove najave otkrivanja nalaza nove studije o utjecaju na okoliš pripremljene za brazilske vlasti, no Greenpeace je u tom području dokumentirao postojanje koraljnih grebena.

Prosvjednici Greenpeacea / Fotografija: Edina Ifticene / Twitter

Krajem svibnja, brazilska agencija za zaštitu okoliša Ibama potaknula je Total na dublje sagledavanje posljedica bušenja nafte na spornom području, ocjenjujući početnu studiju „nedovoljnom“.

„Na raspolaganju imamo četiri mjeseca za pripremu odgovora. Od nas se traže dodatna istraživanja i mi ćemo ih izvršiti“, rekao je tada predsjednik uprave Totala Patrick Pouyanne, inzistirajući na tome kako će osigurati zaštitu okoliša. Istovremeno, tvrtka je sve okolišne rizike navedene od strane protivnika projekta odbila kao „nepostojeće“.

Organizacija Greenpeace ističe kako je koraljni greben, otkriven 2016. godine - tri godine nakon što je Total kupio istraživačke blokove na samo nekoliko kilometara udaljenosti, veći nego što se prvotno pretpostavljalo te se proteže i područjem na kojem su planirana naftna bušenja.

Stoga u Greenpeaceu tvrde kako su strahovi od mogućeg izlijevanja nafte u ekosustav Amazone i na obližnje obalne šume mangrova sasvim opravdani.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Projekt „Drava LIFE“: Novi život za Dravu

Bili smo dio male ekipe novinara koja je imala jedinstvenu priliku zaploviti Dravom s članovima tima Drava LIFE projekta kroz dvije županije, Međimursku i Koprivničko-križevačku, uz granicu Hrvatske i Mađarske. Krenuli smo iz Donje Dubrave u Međimurju, a nakon kratkog osvježenja našu četverosatnu vožnju čamcem puni dojmova završili smo u blizini Repaša u Općini Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Totalu odbijena licenca za bušenje nafte na ušću rijeke Amazone

Brazilska agencija za okoliš IBAMA (Instituto Brasileiro do Meio Ambiente e dos Recursos Naturais Renováveis) je prošlog petka priopćila kako francuskom naftnom gigantu Total neće odobriti dozvolu za bušenje nafte u blizini koraljnog grebena na ušću rijeke Amazone na obali sjeverne brazilske savezne države Amapá.

Greenpeace održao prosvjed u Omišlju: Mir, ne nafta!

„Rat koji ruska vlada vodi u Ukrajini moguć je i zato što je Europska unija ovisna o uvozu nafte, ugljena i fosilnog plina iz Rusije“, ističu u Greenpeaceu te zahtijevaju hitne i konkretne mjere Vlade Republike Hrvatske i EU-a kako bi se prekinuo uvoz fosilnih goriva iz Rusije i ubrzao prijelaz na obnovljive izvore energije za koje Hrvatska ima goleme potencijale.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER