Zadar čipira zelene kante
Modernizira se odvoz komunalnog otpada
Čipovi će omogućiti da se točno evidentira koliko koji potrošač, dakle građanin ili tvrtka koja je zadužena za pojedini kontejner ili kantu, stvara komunalnog otpada, a prema tome će se određivati i cijena usluge odvoza
Zadarska Čistoća planira od početka naredne godine, vjerojatno već od veljače, modernizirati svoju uslugu. U toku je razrada projekta ugradnje čipova na spremnike, odnosno na zelene kante za komunalni otpad. Čipovi će omogućiti da se točno evidentira koliko koji potrošač, dakle građanin ili tvrtka koja je zadužena za pojedini kontejner ili kantu, stvara komunalnog otpada, a prema tome će se određivati i cijena usluge odvoza.
Ovakvu uslugu inače već skoro 15 godina primjenjuju u Čakovcu koji je u tom pogledu najnapredniji u Hrvatskoj. Nedavno su prišli čipiranju i ostalih kanti za spremanje otpada jer pored one za komunalni otpad u tom dijelu Međimurja se već na kućnim adresama sortira i biorazgradivi otpad, te PET i MET ambalaža te papir.
U Zadru je odvojeno prikupljanje otpada počelo prije tri godine, najprije u predjelu Novi Bokanjac gdje su uvedene pored zelenih kanti za komunalni i smeđe kante za bio otpad, a još ranije je počelo odvojeno prikupljanje plastičnog otpada u žutim vrećama te papira u plavim vrećama. Od te eksperimentalne faze sada se kreće dalje.
Sustav koji se sada uvodi sastoji se od softverskog i dijela na kanti te hardverskog dijela koji će se nalaziti na vozilu koje dolazi odvesti otpad. Čip će sadržavati matične podatke korisnika te će se u onom trenutku kada djelatnici budu praznili spremnike to registrirati i zabilježit će se točno vrijeme pražnjenja. Svako kućanstvo plaćat će osnovni dio računa, a ostatak će se pribrojavati varijabilnom dijelu usluge ovisno o broju pražnjenja. U Čistoći kažu da će se sada evidentirati koliko koje kućanstvo stvara otpada i po tome će plaćati račune (jasno ukoliko susjed nekom odsutnom susjedu ne ubacuje svoj otpad). Naplaćivat će se, dakle, volumen spremnika i broj pražnjenja tijekom mjesec dana.
Sve se ovo, jasno, radi u cilju da se što više iskoristivog otpada odveze na reciklažu, odnosno da se postigne zacrtani cilj koji traži EU o 50-postotnoj iskoristivosti otpada.
Radio Zadar/ekovjesnik